Zdjęcie poziome przedstawiające geometryczną, abstrakcyjną rzeźbę w przestrzeni parkowej. Na jej konstrukcje składa się kilka metalowych prostokątów, które zostały ze sobą wzajemnie połączone pod różnymi kątami. Na ich powierzchniach występuje zaawansowany proces korozji. Cała konstrukcja rzeźby przypomina swoim wyglądem rozłożone pudełko.
Fot. Wspólnota Gdańska

Rozpakowanie

Typ obiektu
instalacja
Data
2013
Autor
Jan Tutaj
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana,
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Technika: spawane płyty stalowe

Wymiary: 10 m x 8 m x 3 m

Obiekt: Forma przestrzenna Rozpakowanie to wielkowymiarowy, stalowy sześcian o częściowo rozwartych na boki ścianach. Puste wnętrze zwrócone jest ku górze. Dla nadania bryle lekkości posadowiono ją pod kątem, a nie równolegle do gruntu. Stalowa konstrukcja formy celowo nie została zabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych i dlatego pokrywa ją rdza. Jan Tutaj celowo skonstruował formę w skali, która współgra z otwartą przestrzenią parku, stając się jej częścią. Powstały obiekt przywołuje na myśl skojarzenie z otwieranym pakunkiem, z regularnymi ścianami, które są rozchylane. W ujęciu bardziej symbolicznym, kompozycyjnie zarejestrowany proces otwierania (rozchylania ścian metalowego sześcianu) to akt ujawniania potencjalnej zawartości. Każde rozpakowanie kryje w sobie ów moment tajemnicy czy też niespodzianki, po którym ujawnia się oczekiwana zawartość pakunku. Czy w tym akcie rozpakowania otrzymamy coś cennego? A może dar (zawartość) takiego opakowania już został nieopatrznie skonsumowany albo otrzymaliśmy pakunek bez spodziewanej zawartości… Twórca sugeruje, by spojrzeć na formę z jeszcze innej perspektywy: zawartość należy dopiero wypracować! Takie rozpakowanie to akt otwarcia (sporządzenia) paczki do uzupełnienia, do wypełnienia treścią…

Autor nawiązuje do problematyki „Rozdroży Wolności” – międzynarodowego konkursu, w ramach którego powstało Rozpakowanie. Według niego wolność należy wypracować, daremne jest bowiem oczekiwanie na „gotowy prezent”, błahy, standardowy, uniwersalny, popularny czy podrzucony. Rozdroże to wybór, w tym przypadku wybór właściwej wolności poprzez jej wypracowanie, owe wypełnienie treścią, nazwanie po swojemu i dopasowanie do własnych, ambitnych wyzwań i potrzeb. Forma przestrzenna Rozpakowanie zdobyła II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie na Formę Przestrzenną „Rozdroża Wolności” w 2013 r. Głównym celem konkursu, organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska w latach 2009–2017, była realizacja obiektów artystycznych (instalacji, form przestrzennych, rzeźb itp.) inspirowanych szeroko rozumianą ideą wolności – zarówno w tematyce, formie wykonania, jak i wolności artystycznego wyrazu. Jurorzy, przedstawiciele m.in. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, co roku wybierali najbardziej wartościowe projekty zgłaszane przez artystów z całego świata. Część z nich została zrealizowana w przestrzeni publicznej Gdańska, tworząc Gdańską Plenerową Galerię Rzeźby, a także w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie.

Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Parku Nadmorskiego im. Prezydenta Ronalda Reagana w części należącej do dzielnicy Przymorze Wielkie. Obszar Parku obejmuje dzielnice: wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia, Przymorze Wielkie oraz zachodnią część Brzeźna. Park był budowany w latach 2001–2014 r. W 2008 r. otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich, które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.

Informacje o autorze: Jan Tutaj – ur. w 1969 r. w Jaśle. Polski rzeźbiarz i rysownik, ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. Odbył staż studyjny na Akademie der Bildende Künste w Norymberdze, jest stypendystą Ministra Kultury i Sztuki (1993) oraz stypendystą twórczym Miasta Krakowa (1999). Obecnie pełni funkcję dziekana na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi I Pracownię Rzeźby dla studentów II–V roku. Zajmuje się rzeźbą i obiektem, medalierstwem, szeroko rozumianym rysunkiem oraz fotografią. Prace prezentował na 13 wystawach indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach i pokazach w kraju i za granicą. Brał udział w wielu ogólnopolskich konkursach rzeźbiarskich, w których został laureatem wielu nagród i wyróżnień, oraz w kilku międzynarodowych plenerach i sympozjach rzeźbiarskich w Austrii, w Szwajcarii, Niemczech i Turcji.

Stan obiektu: dobry

Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autorki wpisu: Elżbieta Rolbiecka, Marzena Świtała

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Artur Schopenhauer

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Bolesław Marschall
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża,

Jan Heweliusz

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Mariusz Otta
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Wave

Typ obiektu
instalacja
Data
13.09.2014
Autor
Agnieszka Wach
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Eternia

Typ obiektu
mural
Data
07.2014
Autor
Pablo Harymbat aka Gualicho
Adres
ul. Skarżyńskiego 10a

Fontanna

Typ obiektu
fontanna
Data
2010
Autor
Adam Stachowicz
Adres
Sympatyczna 17

Dekoracja fasady Ogarna 113

Typ obiektu
fasada
Data
2018
Autor
Alicja Buławka-Fankidejska, Dmitrij Buławka-Fankidejski
Adres
ul. Ogarna 113
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika