Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: spawane płyty stalowe
Wymiary: 10 m x 8 m x 3 m
Obiekt: Forma przestrzenna Rozpakowanie to wielkowymiarowy, stalowy sześcian o częściowo rozwartych na boki ścianach. Puste wnętrze zwrócone jest ku górze. Dla nadania bryle lekkości posadowiono ją pod kątem, a nie równolegle do gruntu. Stalowa konstrukcja formy celowo nie została zabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych i dlatego pokrywa ją rdza. Jan Tutaj celowo skonstruował formę w skali, która współgra z otwartą przestrzenią parku, stając się jej częścią. Powstały obiekt przywołuje na myśl skojarzenie z otwieranym pakunkiem, z regularnymi ścianami, które są rozchylane. W ujęciu bardziej symbolicznym, kompozycyjnie zarejestrowany proces otwierania (rozchylania ścian metalowego sześcianu) to akt ujawniania potencjalnej zawartości. Każde rozpakowanie kryje w sobie ów moment tajemnicy czy też niespodzianki, po którym ujawnia się oczekiwana zawartość pakunku. Czy w tym akcie rozpakowania otrzymamy coś cennego? A może dar (zawartość) takiego opakowania już został nieopatrznie skonsumowany albo otrzymaliśmy pakunek bez spodziewanej zawartości… Twórca sugeruje, by spojrzeć na formę z jeszcze innej perspektywy: zawartość należy dopiero wypracować! Takie rozpakowanie to akt otwarcia (sporządzenia) paczki do uzupełnienia, do wypełnienia treścią…
Autor nawiązuje do problematyki „Rozdroży Wolności” – międzynarodowego konkursu, w ramach którego powstało Rozpakowanie. Według niego wolność należy wypracować, daremne jest bowiem oczekiwanie na „gotowy prezent”, błahy, standardowy, uniwersalny, popularny czy podrzucony. Rozdroże to wybór, w tym przypadku wybór właściwej wolności poprzez jej wypracowanie, owe wypełnienie treścią, nazwanie po swojemu i dopasowanie do własnych, ambitnych wyzwań i potrzeb. Forma przestrzenna Rozpakowanie zdobyła II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie na Formę Przestrzenną „Rozdroża Wolności” w 2013 r. Głównym celem konkursu, organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska w latach 2009–2017, była realizacja obiektów artystycznych (instalacji, form przestrzennych, rzeźb itp.) inspirowanych szeroko rozumianą ideą wolności – zarówno w tematyce, formie wykonania, jak i wolności artystycznego wyrazu. Jurorzy, przedstawiciele m.in. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, co roku wybierali najbardziej wartościowe projekty zgłaszane przez artystów z całego świata. Część z nich została zrealizowana w przestrzeni publicznej Gdańska, tworząc Gdańską Plenerową Galerię Rzeźby, a także w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie.
Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Parku Nadmorskiego im. Prezydenta Ronalda Reagana w części należącej do dzielnicy Przymorze Wielkie. Obszar Parku obejmuje dzielnice: wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia, Przymorze Wielkie oraz zachodnią część Brzeźna. Park był budowany w latach 2001–2014 r. W 2008 r. otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich, które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.
Informacje o autorze: Jan Tutaj – ur. w 1969 r. w Jaśle. Polski rzeźbiarz i rysownik, ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. Odbył staż studyjny na Akademie der Bildende Künste w Norymberdze, jest stypendystą Ministra Kultury i Sztuki (1993) oraz stypendystą twórczym Miasta Krakowa (1999). Obecnie pełni funkcję dziekana na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi I Pracownię Rzeźby dla studentów II–V roku. Zajmuje się rzeźbą i obiektem, medalierstwem, szeroko rozumianym rysunkiem oraz fotografią. Prace prezentował na 13 wystawach indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach i pokazach w kraju i za granicą. Brał udział w wielu ogólnopolskich konkursach rzeźbiarskich, w których został laureatem wielu nagród i wyróżnień, oraz w kilku międzynarodowych plenerach i sympozjach rzeźbiarskich w Austrii, w Szwajcarii, Niemczech i Turcji.
Stan obiektu: dobry
Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska
Autorki wpisu: Elżbieta Rolbiecka, Marzena Świtała
Źródła:
Materiały autora
Bibliografia:
https://rzezba.asp.krakow.pl/wydzial/pedagodzy/kierunek-rzezba/prof-asp-jan-tutaj/
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia