Zdjęcie pionowe przedstawiające kamienna rzeźbę w przestrzeni parkowej. Przedstawia ona głowę kobiety wykonaną w jasnoróżowym kamieniu. Jej rysy twarzy a także elementy anatomiczne takie jak: oczy, nos czy usta zostały zaznaczone pojedynczymi, delikatnymi rytami. Rzeźba ustawiona jest na prostopadłościennym postumencie, który został wykonany z jasnoszarego granitu.
Fot. Marek Stankiewicz/Wspólnota Gdańska

Daniel Gralath

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Iwona Jurkiewicz
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Technika: rzeźbiarstwo w granicie

Wymiary: –

Obiekt: Rzeźba przedstawiająca Daniela Gralatha autorstwa Iwony Jurkiewicz jest częścią galerii „Wielcy gdańszczanie” wchodzącej w skład Gdańskiej Plenerowej Galerii Rzeźby. Powstała podczas Pleneru Rzeźby z Granitu Kaszubskiego, który odbył się w 2008 r. w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich. W plenerze wzięło udział 11 artystów, reprezentujących pokolenie mistrzów i pokolenie uczniów, a tematem było przedstawienie w granicie słynnych gdańszczan. W efekcie powstało 11 rzeźb, które stanęły w Parku im. Prezydenta Ronalda Reagana. Obecnie jest ich 10, w tym jedna niekompletna, rzeźba przedstawiająca Lecha Wałęsę autorstwa Bente Kluge zaginęła.

Iwona Jurkiewicz zdecydowała się wyrzeźbić postać Daniela Gralatha, gdańskiego uczonego, burmistrza oraz inicjatora założenia Wielkiej Alei Lipowej (obecnie al. Zwycięstwa). Rzeźbiarski portret gdańskiego uczonego został umieszczony na postumencie. Wykonany jest z granitu o kolorze różowym i oddaje rysy twarzy Galatha w sposób uproszczony, z delikatnym zarysowaniem linii włosów i elementów twarzy. Jak podkreśla artystka, forma ma dla niej ogromne znaczenie, a pracując z kamieniem, stara się wydobyć z niego jego kolor pasujący do wyrzeźbionej formy. Bardzo dobrze tę ideę widać w rzeźbie Daniela Galatha, którą cechuje duża delikatność i widoczny szacunek do materiału, z jakiego jest wykonana. Rzeźba wykończona jest z każdej strony.

Miejsce: Gdańska Plenerowa Galeria Rzeźby „Wielcy gdańszczanie” usytuowana została na terenie parku im. Prezydenta Ronalda Reagana, honorowego obywatela Gdańska. Znajduje się ona w części parku leżącej na terenie dzielnicy Przymorze Wielkie. Założenie parkowe o powierzchni 85 ha zlokalizowano w pasie nadmorskim Gdańska. Obszar parku obejmuje dzielnice: Przymorze Wielkie, zachodnią część Brzeźna oraz wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się tymczasowe ogródki działkowe i nieużytki. Plan zagospodarowania terenu nadmorskiego na cele rekreacyjne powstał w 2001 r. i realizowano go etapami aż do 2014 r. Przestrzeń parku poza miejscami do wypoczynku, aktywności fizycznej czy palenia ognisk urozmaicono stawami z odpływem z biologiczną zabudową linii brzegowych i wyspami lęgowymi dla ptactwa wodnego. W 2008 r. Park im. Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.

Informacje o autorze: Iwona Jurkiewicz – ur. w 1983 r. w Zamościu. Jest rzeźbiarką, edukatorką, aktorką teatrów plenerowych, zajmuje się konserwacją gdańskiej rzeźbiarki kamiennej. Studia ukończyła na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, uzyskując dyplom w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego, ze specjalnością w dziedzinie ceramiki artystycznej w pracowni prof. Teresy Klaman. Brała udział w licznych plenerach, wystawach i konkursach.

Stan obiektu: brak uwag

Właściciel/opiekun: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autor wpisu: Dorota Kucharczyk

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Materiały Fundacji Wspólnota Gdańska

Materiały ZPAP Odział Gdańsk – Wywiad z artystką przeprowadzony przez kuratorkę wystawy Grażynę Tomaszewską-Sobko, luty 2020

 

Bibliografia:

www.gzdiz.gda.pl

www.pomnikowo.eu

www.wl4.pl

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Rozpakowanie

Typ obiektu
instalacja
Data
2013
Autor
Jan Tutaj
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana,

Arendt Dickmann

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Bogdan Markowski
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Philip Clüver

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Adam Dziejowski
Adres
 Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Mozaika na elewacji byłego ośrodka wczasowego Drogowiec

Typ obiektu
mozaika
Data
ok.1965
Autor
nieznany
Adres
ul. Turystyczna 1

Mural upamiętniający Martina Luthera Kinga

Typ obiektu
mural
Data
1996
Autor
Tomasz Bielak
Adres
ul. Biskupia 35

Fontanna w formie kwiatów

Typ obiektu
fontanna
Data
2010
Autor
Adam Stachowicz
Adres
Sympatyczna 17
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika