Zdjęcie poziome, na którym znajduje się monolityczna rzeźba, średniego rozmiaru w przestrzeni parkowej. Powierzchnia jednej z jej ścian została pokryta rytami, które układają się we wzór nawiązujący do skorupy ślimaka.
Fot. Paweł Jóźwiak

Jakub Teodor Klein

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Ewa Beyer-Formela
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Technika: rzeźbiarstwo w granicie

Wymiary: –

Obiekt: Rzeźba upamiętniająca Jakuba Teodora Kleina autorstwa Ewy Beyer-Formeli jest częścią galerii „Wielcy gdańszczanie” wchodzącej w skład Gdańskiej Plenerowej Galerii Rzeźby. Powstała podczas Pleneru Rzeźby z Granitu Kaszubskiego, który odbył się w 2008 r. w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich. W plenerze wzięło udział 11 artystów, reprezentujących pokolenie mistrzów i pokolenie uczniów, a tematem było przedstawienie w granicie słynnych gdańszczan. W efekcie powstało 11 rzeźb, które stanęły w Parku im. Prezydenta Ronalda Reagana. Obecnie jest ich 10, w tym jedna niekompletna, rzeźba przedstawiająca Lecha Wałęsę autorstwa Bente Kluge zaginęła.

Ewa Beyer-Formela postanowiła wyrzeźbić postać Jakuba Theodora Kleina, gdańskiego dyplomaty i naukowca, przyrodnika, założyciela ogrodu botanicznego oraz szklarni na dzisiejszych Długich Ogrodach. Podczas pleneru we Wdzydzach Kiszewskich artystka wykonała dwie rzeźby w granicie, obie miały podobny kształt, na jednej znajdował się realistyczny portret Kleina, na drugiej obrysy muszli. Ostatecznie w Parku na Przymorzu swoje miejsce znalazła rzeźba o kształcie przypominającym muszlę ślimaka, wykonana w jasnym granicie. Ustawiona została bez postumentu bezpośrednio na ziemi i obecnie widać ją wśród kwiatowych krzewów. Dostęp do niej jest utrudniony, co pozostaje w zgodzie z podejściem artystki, która na co dzień żyje w harmonii z naturą, wsłuchuje się w nią podczas twórczej pracy, odkrywając jej tajemnice. Ze względu na zamiłowanie Ewy Beyer-Formeli do fauny i flory wybór słynnego gdańszczanina jest oczywisty, a sportretowanie go w formie muszli ukrytej wśród roślinności ukazuje koncepcyjny zamysł artystyczny i swoisty dialog pomiędzy twórczością Ewy Beyer-Formeli a studiami przyrodnika, Jakuba Teodora Kleina.

Miejsce: Gdańska Plenerowa Galeria Rzeźby „Wielcy gdańszczanie” usytuowana została na terenie parku im. Prezydenta Ronalda Reagana, honorowego obywatela Gdańska. Znajduje się ona w części parku leżącej na terenie dzielnicy Przymorze Wielkie. Założenie parkowe o powierzchni 85 ha zlokalizowano w pasie nadmorskim Gdańska. Obszar parku obejmuje dzielnice: Przymorze Wielkie, zachodnią część Brzeźna oraz wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się tymczasowe ogródki działkowe i nieużytki. Plan zagospodarowania terenu nadmorskiego na cele rekreacyjne powstał w 2001 r. i realizowano go etapami aż do 2014 r. Przestrzeń parku poza miejscami do wypoczynku, aktywności fizycznej czy palenia ognisk urozmaicono stawami z odpływem z biologiczną zabudową linii brzegowych i wyspami lęgowymi dla ptactwa wodnego. W 2008 r. Park im. Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.

Informacje o autorze: Ewa Beyer-Formela – ur. w 1935 r. w Kartuzach. Jest artystką rzeźbiarką. Studia ukończyła na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), uzyskując dyplom na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Brała udział w odbudowie Gdańska, realizując prace rzeźbiarskie w kamieniu. Uczestniczyła w licznych plenerach rzeźbiarskich i wystawach zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Była inicjatorką i organizatorką plenerów rzeźby w granicie we Wdzydzach Kiszewskich odbywających się od 1974 r. W 2010 r. otrzymała medal Gloria Artis. Jej rzeźby plenerowe można zobaczyć w Trójmieście, Grudziądzu, Warszawie, Frankenthal w Niemczech, Oslo w Norwegii, a także we Włoszech, Francji czy Belgii.

Stan obiektu: brak uwag

Właściciel/opiekun: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autor wpisu: Dorota Kucharczyk

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Materiały Fundacji Wspólnota Gdańska

Materiały ZPAP Odział Gdańsk – Wywiad z artystką przeprowadzony przez kuratorkę wystawy Grażynę Tomaszewską-Sobko, Sierpień 2020

 

Bibliografia:

Ewa Beyer-Formela, Orońsko 2010 [katalog wystawy].

Ewa Beyer. Rzeźba, Stara Morawa 1994 [folder towarzyszący wystawie].

Plener rzeźby w granicie – Wdzydze 2012, Sopot 2013.

www.gzdiz.gda.pl

www.fundacjarzezby.pl

https://gdansk.gedanopedia.pl/gdansk/?title=KLEIN_JACOB_THEODOR

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Mural solidarności z Ukrainą

Typ obiektu
mural
Data
02.03.2022
Autor
Jakub Sobczak
Adres
ul. Chłopska 34

Pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana

Typ obiektu
pomnik
Data
14.07.2012
Autor
Stanisław Milewski, Bogusław Szycik
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście D od ul. Jagiellońskiej

Arc of Freedom

Typ obiektu
rzeźba
Data
04.06.2011
Autor
Javier Noe Alvarez Godoy
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Mural Opactwo Cystersów Oliwa

Typ obiektu
mural
Data
06.2022
Autor
Marcin Budziński
Adres
ul. Opata Jacka Rybińskiego 5

Magma/Okrągły Stół

Typ obiektu
mural
Data
06.2009
Autor
Piotr Szwabe
Adres
ul. Skarżyńskiego 14a

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.1997
Autor
Tim Portlock
Adres
ul. Nagórskiego 7a
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika