Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: rzeźba w granicie
Wymiary: –
Obiekt: Rzeźba przedstawiająca Daniela Fahrenheita autorstwa Lucyny Kujawy jest częścią galerii „Wielcy gdańszczanie” wchodzącej w skład Gdańskiej Plenerowej Galerii Rzeźby. Powstała podczas Pleneru Rzeźby z Granitu Kaszubskiego, który odbył się w 2008 r. w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich. W plenerze wzięło udział 11 artystów, reprezentujących pokolenie mistrzów i pokolenie uczniów, a tematem było przedstawienie w granicie słynnych gdańszczan. W efekcie powstało 11 rzeźb, które stanęły w Parku im. Prezydenta Ronalda Reagana. Obecnie jest ich 10, w tym jedna niekompletna, rzeźba przedstawiająca Lecha Wałęsę autorstwa Bente Kluge zaginęła.
Lucyna Kujawa postanowiła wyrzeźbić portret Daniela Fahrenheita, urodzonego w Gdańsku fizyka i inżyniera, wynalazcy termometru rtęciowego oraz twórcy skali temperatur używanej w krajach anglosaskich. Rzeźba o kształcie zbliżonym do sześcianu uciętego w jego dolnej części została ustawiona na postumencie. Ma charakter konceptualny i jest subtelnym portretem gdańskiego fizyka. Jej koncepcja opiera się na przedstawieniu w kamieniu skali Fahrenheita, którą w symboliczny sposób określa różowe użylenie czarnego granitu. Z frontalnej powierzchni rzeźby wyłania się profil męski. Sama artystka podkreśla, że podczas powstawania rzeźby zainspirował ją ludzki pierwiastek w fizyce Fahrenheita. W wypolerowanym kamieniu zaznaczyła odrębną fakturą temperaturę zamarzania solanki, czyli 0° F, zaś profil męski wyłaniający się z kamienia symbolizuje 100°F, czyli 37°C. Fahrenheit jako jedyny fizyk zastosował stałą fizyczną, nie opierając jej na świecie otaczającej go przyrody, a na temperaturze ludzkiego ciała czyli 37°C. Rzeźba jest wykończona z każdej strony.
Miejsce: Gdańska Plenerowa Galeria Rzeźby „Wielcy gdańszczanie” usytuowana została na terenie parku im. Prezydenta Ronalda Reagana, honorowego obywatela Gdańska. Znajduje się ona w części parku leżącej na terenie dzielnicy Przymorze Wielkie. Założenie parkowe o powierzchni 85 ha zlokalizowano w pasie nadmorskim Gdańska. Obszar parku obejmuje dzielnice: Przymorze Wielkie, zachodnią część Brzeźna oraz wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się tymczasowe ogródki działkowe i nieużytki. Plan zagospodarowania terenu nadmorskiego na cele rekreacyjne powstał w 2001 r. i realizowano go etapami aż do 2014 r. Przestrzeń parku poza miejscami do wypoczynku, aktywności fizycznej czy palenia ognisk urozmaicono stawami z odpływem z biologiczną zabudową linii brzegowych i wyspami lęgowymi dla ptactwa wodnego. W 2008 r. Park im. Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.
Informacje o autorze: Lucyna Kujawa jest artystką rzeźbiarką. Studia ukończyła na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego, studiując rzeźbę i rysunek. Od 2019 r. prowadzi firmę MODULO, która stanowi kontynuację jej pracy twórczej, a także odpowiedź na potrzeby klientów. W swojej pracy artystycznej chętnie sięga po granit, marmur, ale tworzy też ceramikę i realizuje odlewy metali. Stosuje również żywice barwione, wzbogacone kruszywem, brązem, wykonuje formy silikonowe i formy wielokrotnego użytku. Współpracuje z artystami, architektami i firmami deweloperskimi. Jest współautorką m.in. Fontanny Czterech Kwartałów w Gdańsku.
Stan obiektu: brak uwag
Właściciel/opiekun: Fundacja Wspólnota Gdańska
Autor wpisu: Dorota Kucharczyk
Źródła:
Materiały Fundacji Wspólnota Gdańska
Bibliografia:
Tomasz Wróblewski, Zero w skali Fahrenheita czyli niewykorzystana magia nazwisk, www.trojmiasto.pl
www.lucynakujawa.pl
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia