Zdjęcie poziome przedstawiające kamienną, abstrakcyjną rzeźbę w przestrzeni parkowej. Składa się na nią jednorodna, monolityczna bryła, z której wyłania się fragment twarzy przedstawionej postaci. Dostrzegalny jest jej jedynie nos, usta, podbródek i oczy, które są ukazane w bardzo minimalistyczny sposób. Rzeźba została wykonana w bardzo ciemnoszarym, wręcz czarnym kamieniu i ustawiona jest na jasnoszarym, granitowym, prostopadłościennym postumencie.
Fot. Marek Stankiewicz/Wspólnota Gdańska

Daniel Fahrenheit

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Lucyna Kujawa
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Technika: rzeźba w granicie

Wymiary: –

Obiekt: Rzeźba przedstawiająca Daniela Fahrenheita autorstwa Lucyny Kujawy jest częścią galerii „Wielcy gdańszczanie” wchodzącej w skład Gdańskiej Plenerowej Galerii Rzeźby. Powstała podczas Pleneru Rzeźby z Granitu Kaszubskiego, który odbył się w 2008 r. w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich. W plenerze wzięło udział 11 artystów, reprezentujących pokolenie mistrzów i pokolenie uczniów, a tematem było przedstawienie w granicie słynnych gdańszczan. W efekcie powstało 11 rzeźb, które stanęły w Parku im. Prezydenta Ronalda Reagana. Obecnie jest ich 10, w tym jedna niekompletna, rzeźba przedstawiająca Lecha Wałęsę autorstwa Bente Kluge zaginęła.

Lucyna Kujawa postanowiła wyrzeźbić portret Daniela Fahrenheita, urodzonego w Gdańsku fizyka i inżyniera, wynalazcy termometru rtęciowego oraz twórcy skali temperatur używanej w krajach anglosaskich. Rzeźba o kształcie zbliżonym do sześcianu uciętego w jego dolnej części została ustawiona na postumencie. Ma charakter konceptualny i jest subtelnym portretem gdańskiego fizyka. Jej koncepcja opiera się na przedstawieniu w kamieniu skali Fahrenheita, którą w symboliczny sposób określa różowe użylenie czarnego granitu. Z frontalnej powierzchni rzeźby wyłania się profil męski. Sama artystka podkreśla, że podczas powstawania rzeźby zainspirował ją ludzki pierwiastek w fizyce Fahrenheita. W wypolerowanym kamieniu zaznaczyła odrębną fakturą temperaturę zamarzania solanki, czyli 0° F, zaś profil męski wyłaniający się z kamienia symbolizuje 100°F, czyli 37°C. Fahrenheit jako jedyny fizyk zastosował stałą fizyczną, nie opierając jej na świecie otaczającej go przyrody, a na temperaturze ludzkiego ciała czyli 37°C. Rzeźba jest wykończona z każdej strony.

Miejsce: Gdańska Plenerowa Galeria Rzeźby „Wielcy gdańszczanie” usytuowana została na terenie parku im. Prezydenta Ronalda Reagana, honorowego obywatela Gdańska. Znajduje się ona w części parku leżącej na terenie dzielnicy Przymorze Wielkie. Założenie parkowe o powierzchni 85 ha zlokalizowano w pasie nadmorskim Gdańska. Obszar parku obejmuje dzielnice: Przymorze Wielkie, zachodnią część Brzeźna oraz wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się tymczasowe ogródki działkowe i nieużytki. Plan zagospodarowania terenu nadmorskiego na cele rekreacyjne powstał w 2001 r. i realizowano go etapami aż do 2014 r. Przestrzeń parku poza miejscami do wypoczynku, aktywności fizycznej czy palenia ognisk urozmaicono stawami z odpływem z biologiczną zabudową linii brzegowych i wyspami lęgowymi dla ptactwa wodnego. W 2008 r. Park im. Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.

Informacje o autorze: Lucyna Kujawa jest artystką rzeźbiarką. Studia ukończyła na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego, studiując rzeźbę i rysunek. Od 2019 r. prowadzi firmę MODULO, która stanowi kontynuację jej pracy twórczej, a także odpowiedź na potrzeby klientów. W swojej pracy artystycznej chętnie sięga po granit, marmur, ale tworzy też ceramikę i realizuje odlewy metali. Stosuje również żywice barwione, wzbogacone kruszywem, brązem, wykonuje formy silikonowe i formy wielokrotnego użytku. Współpracuje z artystami, architektami i firmami deweloperskimi. Jest współautorką m.in. Fontanny Czterech Kwartałów w Gdańsku.

Stan obiektu: brak uwag

Właściciel/opiekun: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autor wpisu: Dorota Kucharczyk

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Materiały Fundacji Wspólnota Gdańska

 

Bibliografia:

Tomasz Wróblewski, Zero w skali Fahrenheita czyli niewykorzystana magia nazwisk, www.trojmiasto.pl

www.gzdiz.gda.pl

www.lucynakujawa.pl

www.pomnikowo.eu

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Pamiątkowe płyty w miejscach śmierci Ofiar Grudnia ‘70

Typ obiektu
płaskorzeźba
Data
15.12.2020
Autor
Lucyna Kujawa
Adres
róg ulic Nowe Ogrody i 3 Maja (obok Urzędu Miejskiego), ul. Hucisko (wiadukt nad torami kolejowymi po stronie sądu), ul. Garncarska, ul. Podwale Grodzkie 4 (po stronie dworca PKP), obok Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Wave

Typ obiektu
instalacja
Data
13.09.2014
Autor
Agnieszka Wach
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Polub wolność/Like Freedom

Typ obiektu
instalacja
Data
2015
Autor
Juriana Jur
Adres
Park Nadmorski im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście od ul. Jagiellońskiej

Pomnik Jana Heweliusza

Typ obiektu
rzeźba
Data
12.05.1973
Autor
Wiesław Pietroń
Adres
ul. Zgody II 6
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Freedom

Typ obiektu
instalacja
Data
03.07.2012
Autor
Emilia Kalkowska-Marszałek
Adres
ul. Kliniczna 2

The Boat of Souls

Typ obiektu
rzeźba
Data
2016
Autor
Bente Kluge
Adres
Park im. Jana Pawła II

Dekoracja fasady Szeroka 78

Typ obiektu
fasada
Data
2014
Autor
Alicja Buławka-Fankidejska, Dmitrij Buławka-Fankidejski
Adres
ul. Szeroka 78
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika