Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: instalacja ze stali
Wymiary: 10 m x 4 m x 3 m
Obiekt: Forma przestrzenna autorstwa wrocławskich artystów: Piotra Wesołowskiego, Edyty Filipczak i Justyny Romanowskiej. Składa się z dwóch, usytuowanych naprzeciwko siebie wysokich prostopadłościanów. Pierwszy stanowi metalową konstrukcję tworzącą zamkniętą klatkę, w której wnętrzu znajduje się „zniewolona” huśtawka. Drugi prostopadłościan składa się tylko z drewnianej ramy i umieszczono w nim drugą, pozornie wolną huśtawkę. Pozornie, ponieważ z tej huśtawki także nie można korzystać – została unieruchomiona stalowym łańcuchem między siedziskiem a podłożem. Idea tej formy przestrzennej pokazuje grę pozorów, na którą daje się nabrać wiele osób. Jedna huśtawka jest przeciwstawiona drugiej, zniewolona wobec uwolnionej. Czy na pewno? Dopiero przy próbie skorzystania z drugiej huśtawki okazuje się, że ona również jest zniewolona. Artyści przestrzegają publiczność przed powierzchownym ocenianiem, co jest wolne, a co nie jest.
Projekt zdobył II miejsce w kategorii forma przestrzenna w Międzynarodowym Konkursie na Formę Przestrzenną „Rozdroża Wolności” w 2014 r. Głównym celem konkursu, organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska w latach 2009–2017, była realizacja obiektów artystycznych (instalacji, form przestrzennych, rzeźb itp.) inspirowanych szeroko rozumianą ideą wolności – zarówno w tematyce, jak i wolności wyrazu artystycznego. Jurorzy, przedstawiciele m.in. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, co roku wybierali najbardziej wartościowe projekty zgłaszane przez artystów z całego świata. Część z nich została zrealizowana w przestrzeni publicznej Gdańska, tworząc Gdańską Plenerową Galerię Rzeźby, a także w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie.
Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Parku Nadmorskiego im. Prezydenta Ronalda Reagana w części należącej do dzielnicy Przymorze Wielkie. Obszar Parku obejmuje dzielnice: wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia, Przymorze Wielkie oraz część Brzeźna. Park był budowany w latach 2001–2014 r. W 2008 r. otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich, które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.
Informacja o autorze: Piotr Wesołowski – artysta i architekt, pracownik naukowy w Katedrze Architektury i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Autor licznych obiektów przestrzennych, uczestnik i zwycięzca międzynarodowych konkursów, m.in. w Iranie, Chinach, Portugalii.
Stan obiektu: dobry
Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska
Autor wpisu: Andrzej Stelmasiewicz
Źródła:
Materiały Fundacji Wspólnota Gdańska
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia