Zdjęcie pionowe przedstawiające abstrakcyjną rzeźbę w przestrzeni parkowej, na której konstrukcję składa się pomarańczowa, metalowy, stojący, wysoki prostopadłościan, którego wnętrze zostało wypełnione wieloma, drobnymi, poziomymi prętami. Do niektórych z nich zostały przywiązane białe liny z unoszącymi się w powietrzu okrągłymi, niebieskimi balonami.
Fot. Maciej Moskwa/Wspólnota Gdańska

Kadr Wolności

Typ obiektu
instalacja
Data
2014
Autor
Piotr Wesołowski, Edyta Filipczak, Justyna Romanowska
Adres
Park Nadmorski im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście od ul. Piastowskiej
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Technika: instalacja ze stali

Wymiary: 10 m x 4 m x 3 m

Obiekt: Forma przestrzenna autorstwa wrocławskich artystów: Piotra Wesołowskiego, Edyty Filipczak i Justyny Romanowskiej. Składa się z dwóch, usytuowanych naprzeciwko siebie wysokich prostopadłościanów. Pierwszy stanowi metalową konstrukcję tworzącą zamkniętą klatkę, w której wnętrzu znajduje się „zniewolona” huśtawka. Drugi prostopadłościan składa się tylko z drewnianej ramy i umieszczono w nim drugą, pozornie wolną huśtawkę. Pozornie, ponieważ z tej huśtawki także nie można korzystać – została unieruchomiona stalowym łańcuchem między siedziskiem a podłożem. Idea tej formy przestrzennej pokazuje grę pozorów, na którą daje się nabrać wiele osób. Jedna huśtawka jest przeciwstawiona drugiej, zniewolona wobec uwolnionej. Czy na pewno? Dopiero przy próbie skorzystania z drugiej huśtawki okazuje się, że ona również jest zniewolona. Artyści przestrzegają publiczność przed powierzchownym ocenianiem, co jest wolne, a co nie jest.

Projekt zdobył II miejsce w kategorii forma przestrzenna w Międzynarodowym Konkursie na Formę Przestrzenną „Rozdroża Wolności” w 2014 r. Głównym celem konkursu, organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska w latach 2009–2017, była realizacja obiektów artystycznych (instalacji, form przestrzennych, rzeźb itp.) inspirowanych szeroko rozumianą ideą wolności – zarówno w tematyce, jak i wolności wyrazu artystycznego. Jurorzy, przedstawiciele m.in. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, co roku wybierali najbardziej wartościowe projekty zgłaszane przez artystów z całego świata. Część z nich została zrealizowana w przestrzeni publicznej Gdańska, tworząc Gdańską Plenerową Galerię Rzeźby, a także w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie.

Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Parku Nadmorskiego im. Prezydenta Ronalda Reagana w części należącej do dzielnicy Przymorze Wielkie. Obszar Parku obejmuje dzielnice: wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia, Przymorze Wielkie oraz część Brzeźna. Park był budowany w latach 2001–2014 r. W 2008 r. otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich, które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.

Informacja o autorze: Piotr Wesołowski – artysta i architekt, pracownik naukowy w Katedrze Architektury i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Autor licznych obiektów przestrzennych, uczestnik i zwycięzca międzynarodowych konkursów, m.in. w Iranie, Chinach, Portugalii.

Stan obiektu: dobry

Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autor wpisu: Andrzej Stelmasiewicz

 

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Materiały Fundacji Wspólnota Gdańska

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Jan Heweliusz

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Zbigniew Maleszewski
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana

Typ obiektu
pomnik
Data
14.07.2012
Autor
Stanisław Milewski, Bogusław Szycik
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście D od ul. Jagiellońskiej

Rozpakowanie

Typ obiektu
instalacja
Data
2013
Autor
Jan Tutaj
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana,
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady przy Długiej 47

Typ obiektu
mozaika
Data
1953
Autor
Maria Alkiewicz
Adres
ul. Długa 47

Grand finale

Typ obiektu
mural
Data
06.2010
Autor
Jub Mönster
Adres
ul. Dywizjonu 303 17a

Bałtycka Nimfa

Typ obiektu
rzeźba
Data
2017
Autor
Iwan Bondarenko
Adres
Park im. Jana Pawła II
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika