Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Dekoracja fasady kamienicy przy ulicy Kaletniczej 3 na Głównym Mieście Gdańska została zaprojektowana przez Alfreda Wiśniewskiego w latach 50. XX wieku. Płaskorzeźba kamienna ukazująca scenę z piekarni wpisana została w fasadę manierystyczną.
Technika: relief w kamieniu
Wymiary: –
Obiekt:
Bogaty kamienny wystrój manierystycznej kamienicy przy ulicy Kaletniczej nr 3 jest między innymi dzięki płaskorzeźbie nad środkowym oknem sieni. Przedstawia ona scenę z piekarni, jej pole zamyka łagodny łuk dostosowany do kształtu okna. Piekarz wyciąga z pieca, za pomocą łopaty piekarniczej, gorące wypieki. Na masywnych, niskich stołach wokół niego leżą gotowe, duże, okrągłe kołacze. Odkucie tej scenki na podstawie fotografii zlecono Alfredowi Wiśniewskiemu, profesorowi w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Według wspomnień Zdzisława Bary, od początku lat 60. głównego projektanta wystroju Głównego Miasta Gdańska, profesor Wiśniewski na posiedzeniu Rady Technicznej pokazał model reliefu przedstawiający zaledwie zdemolowane wnętrze piekarni, bo tyle artysta dojrzał na fotografii. Pozwolono więc prof. Wiśniewskiemu na większą swobodę i własne wyobrażenie sceny rodzajowej w piekarni.
Miejsce:
Ulicę Kaletniczą – jedną z niewielu bocznych, równoległych do Motławy uliczek, postanowiono odbudować ze względu na jej walory widokowe. Kamieniczki tworzyły bowiem malowniczą oprawę dla wieży kościoła Mariackiego widzianej z ulicy Długiej. W odbudowanej w pełni pierzei zachodniej zrekonstruowano kilka fasad, wśród nich była utrzymana w stylu manierystycznym kamienica pod numerem 3. Odbudowana została według projektu Jerzego Stankiewicza, który przywrócił wygląd fasady z ok. 1620 roku.
Informacje o autorze:
Alfred Wiśniewski (1916 – 2011) – rzeźbiarz, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Studiował w Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu oraz od 1946 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w 1950). W latach 1949 –1952 pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie ASP). Od 1952 roku Wiśniewski był kierownikiem Pracowni Rzeźby Architektonicznej w gdańskiej PWSSP. W latach 1953 – 1954 uczestniczył w odbudowie Głównego Miasta w Gdańsku, wykonał m.in. detale kamienic oraz dwie rzeźby z attyki Złotej Bramy. W latach 1954 – 1960 sprawował funkcję prorektora gdańskiej uczelni, w latach 1966 – 1969 był dziekanem Wydziału Rzeźby. Do 1983 roku (do czasu przejścia na emeryturę) kierował Katedrą Rzeźby i Rysunku.
Stan obiektu: Dobry
Właściciel/opiekun: obiekt prywatny
Autor wpisu: Klaudiusz Grabowski
Źródła:
Wspomnienia z odbudowy Głównego Miasta, t. 1, red. Izabella Trojanowska, t. 2, Izabella Greczanik-Filip, Gdańsk 1997
Bibliografia:
Katalog zabytków sztuki w Polsce, Gdańsk Główne Miasto, red. Barbara Roll, Iwona Strzelecka, Warszawa 2006
Klaudiusz Grabowski, Tajemnice gdańskich uliczek, Gdańsk 2017
Elżbieta Kal, Alfred Wiśniewski, Encyklopedia Gdańska, red. B. Śliwiński, Gdańsk 2012
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia