Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: blacha nierdzewna spawana
Wymiary: wys. 4 m, szer. 3,7 m, głęb. 0,5 m
Obiekt: Inspiracją dla Juriany Jur była znana z mediów społecznościowych „łapka” oznaczająca polubienie – dłoń z wystawionym do góry kciukiem. Zamknięta w szarej metalowej konstrukcji właśnie o takim kształcie, na dwóch przeciwległych bokach, z przodu i z tyłu formy, ma dwa białe napisy: freedom i wolność. W zamyśle autorki „lajk” jako symbol kultury masowej zdominował świat i stał się dla niemal wszystkich zrozumiałym, obrazowym znakiem akceptacji, odruchem solidarności, znakiem pozytywnej opinii. Zdaniem Juriany Jur, we współczesnym, zglobalizowanym świecie wolność jest równoznaczna z nieograniczonym dostępem do informacji – zamieszczanych na bieżąco treści, zdjęć, muzyki, filmów, które można błyskawicznie skomentować, polubić lub skrytykować. Zarys dłoni tworzy swego rodzaju bramę – symboliczną granicę, przejście pomiędzy dwoma światami – wolnym i zniewolonym, realnym i wirtualnym, cielesnym i duchowym. Zamieszczony na bokach konstrukcji slogan „Polub wolność/Like Freedom” zachęca nie tylko do polubienia wolności, lecz również do jej pielęgnowania, kochania i szanowania, ponieważ „Granice wolności nie są ustalone raz na zawsze.
Projekt zdobył I miejsce ex aequo w kategorii forma przestrzenna w Międzynarodowym Konkursie na Formę Przestrzenną „Rozdroża Wolności” w 2015 r. Głównym celem konkursu, organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska w latach 2009–2017, była realizacja obiektów artystycznych (instalacji, form przestrzennych, rzeźb itp.) inspirowanych szeroko rozumianą ideą wolności – zarówno w tematyce, jak i wolności wyrazu artystycznego. Jurorzy, przedstawiciele m.in. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, co roku wybierali najbardziej wartościowe projekty zgłaszane przez artystów z całego świata. Część z nich została zrealizowana w przestrzeni publicznej Gdańska, tworząc Gdańską Plenerową Galerię Rzeźby, a także w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie.
Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Parku Nadmorskiego im. Prezydenta Ronalda Reagana w części należącej do dzielnicy Przymorze Wielkie. Obszar Parku obejmuje dzielnice: wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia, Przymorze Wielkie oraz zachodnią część Brzeźna. Park był budowany w latach 2001–2014 r. W 2008 r. otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich, które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.
Informacja o autorce: Juriana Jur – polska rzeźbiarka, graficzka i scenografka. Absolwentka Wydziału Rzeźby oraz Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Podyplomowego Studia w Zakresie Scenografii na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tworzy rzeźbę, grafikę, projektuje scenografię i kostiumy. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i autorka licznych wystaw indywidualnych: wystawa fotografii „Zdjęcia z Berlina” w Galerii ASP „Pod schodami” (2005, Kraków), wystawa rzeźby „Dwoistość” w Galerii Kawiarni Naukowej (2003, Kraków), wystawa rzeźby i grafiki w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (2002, Krakowie), wystawa grafiki w Klubie „Zaułek” (2002, Kraków). Laureatka nagród i wyróżnień, m.in.: wyróżnienie w konkursie na pomnik upamiętniający atak terrorystyczny na World Trade Center „Homo-Homini” (2006, Kielce), I nagroda w kategorii „Śmierć Kleopatry” w konkursie fotograficznym „Polityki” (2005), II i III nagroda w konkursie na plakat „60 rocznica wyzwolenia Auschwitz” (2004), wyróżnienie w konkursie na opracowanie wzoru „Pamiątki z Krakowa” (2004), wyróżnienie w konkursie pp. Zająców „Grafika Warsztatowa ASP” (2002, Kraków), II nagroda w konkursie „Grafika Komputerowa ASP” (2001, Kraków). Twórczyni scenografii i kostiumów, m.in. do spektakli Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a także do filmów („Młody Piłsudski”, „Kaprys losu”, „Kobiety bez wstydu”, „Baron 24”, „Sanctuary”).
Stan obiektu: dobry
Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska
Autorka wpisu: Marzena Świtała
Źródła:
Materiały autora
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia