Zdjęcie poziome przedstawiające rzeźbę w przestrzeni parkową, która przypomina przeskalowany znak ręki z uniesionym kciukiem – „Lubię to”, zaczerpnięty z popularnego internatowego serwisu społecznościowego Facebook. Na podstawie dłoni został umieszczony napis „freedom” wykonany w prostej, bezszeryfowej czcionce. Cała konstrukcja utrzymana jest w jasnoszarej kolorystyce.
Fot. Wspólnota Gdańska

Polub wolność/Like Freedom

Typ obiektu
instalacja
Data
2015
Autor
Juriana Jur
Adres
Park Nadmorski im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście od ul. Jagiellońskiej
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Technika: blacha nierdzewna spawana

Wymiary: wys. 4 m, szer. 3,7 m, głęb. 0,5 m

Obiekt: Inspiracją dla Juriany Jur była znana z mediów społecznościowych „łapka” oznaczająca polubienie – dłoń z wystawionym do góry kciukiem. Zamknięta w szarej metalowej konstrukcji właśnie o takim kształcie, na dwóch przeciwległych bokach, z przodu i z tyłu formy, ma dwa białe napisy: freedom i wolność. W zamyśle autorki „lajk” jako symbol kultury masowej zdominował świat i stał się dla niemal wszystkich zrozumiałym, obrazowym znakiem akceptacji, odruchem solidarności, znakiem pozytywnej opinii. Zdaniem Juriany Jur, we współczesnym, zglobalizowanym świecie wolność jest równoznaczna z nieograniczonym dostępem do informacji – zamieszczanych na bieżąco treści, zdjęć, muzyki, filmów, które można błyskawicznie skomentować, polubić lub skrytykować. Zarys dłoni tworzy swego rodzaju bramę – symboliczną granicę, przejście pomiędzy dwoma światami – wolnym i zniewolonym, realnym i wirtualnym, cielesnym i duchowym. Zamieszczony na bokach konstrukcji slogan „Polub wolność/Like Freedom” zachęca nie tylko do polubienia wolności, lecz również do jej pielęgnowania, kochania i szanowania, ponieważ „Granice wolności nie są ustalone raz na zawsze.

Projekt zdobył I miejsce ex aequo w kategorii forma przestrzenna w Międzynarodowym Konkursie na Formę Przestrzenną „Rozdroża Wolności” w 2015 r. Głównym celem konkursu, organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska w latach 2009–2017, była realizacja obiektów artystycznych (instalacji, form przestrzennych, rzeźb itp.) inspirowanych szeroko rozumianą ideą wolności – zarówno w tematyce, jak i wolności wyrazu artystycznego. Jurorzy, przedstawiciele m.in. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, co roku wybierali najbardziej wartościowe projekty zgłaszane przez artystów z całego świata. Część z nich została zrealizowana w przestrzeni publicznej Gdańska, tworząc Gdańską Plenerową Galerię Rzeźby, a także w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie.

Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Parku Nadmorskiego im. Prezydenta Ronalda Reagana w części należącej do dzielnicy Przymorze Wielkie. Obszar Parku obejmuje dzielnice: wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia, Przymorze Wielkie oraz zachodnią część Brzeźna. Park był budowany w latach 2001–2014 r. W 2008 r. otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich, które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.

Informacja o autorce: Juriana Jur – polska rzeźbiarka, graficzka i scenografka. Absolwentka Wydziału Rzeźby oraz Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Podyplomowego Studia w Zakresie Scenografii na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tworzy rzeźbę, grafikę, projektuje scenografię i kostiumy. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i autorka licznych wystaw indywidualnych: wystawa fotografii „Zdjęcia z Berlina” w Galerii ASP „Pod schodami” (2005, Kraków), wystawa rzeźby „Dwoistość” w Galerii Kawiarni Naukowej (2003, Kraków), wystawa rzeźby i grafiki w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (2002, Krakowie), wystawa grafiki w Klubie „Zaułek” (2002, Kraków). Laureatka nagród i wyróżnień, m.in.: wyróżnienie w konkursie na pomnik upamiętniający atak terrorystyczny na World Trade Center „Homo-Homini” (2006, Kielce), I nagroda w kategorii „Śmierć Kleopatry” w konkursie fotograficznym „Polityki” (2005), II i III nagroda w konkursie na plakat „60 rocznica wyzwolenia Auschwitz” (2004), wyróżnienie w konkursie na opracowanie wzoru „Pamiątki z Krakowa” (2004), wyróżnienie w konkursie pp. Zająców „Grafika Warsztatowa ASP” (2002, Kraków), II nagroda w konkursie „Grafika Komputerowa ASP” (2001, Kraków). Twórczyni scenografii i kostiumów, m.in. do spektakli Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a także do filmów („Młody Piłsudski”, „Kaprys losu”, „Kobiety bez wstydu”, „Baron 24”, „Sanctuary”).

Stan obiektu: dobry

Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autorka wpisu: Marzena Świtała

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Materiały autora

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Arendt Dickmann

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Bogdan Markowski
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Philip Clüver

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Adam Dziejowski
Adres
 Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Słodka jak cukierek

Typ obiektu
instalacja
Data
2015
Autor
Mariusz Dydo
Adres
Park Nadmorski im. Prezydenta R. Reagana, wejście od ul. Jagiellońskiej
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Wspomnienia bursztynu

Typ obiektu
mural
Data
07.2016
Autor
David Petroni
Adres
ul. Pilotów 14f

No walls/ Żadnych ścian

Typ obiektu
instalacja
Data
lipiec 2017
Autor
Maria Kalińska
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Dekoracja fasady Szeroka 78

Typ obiektu
fasada
Data
2014
Autor
Alicja Buławka-Fankidejska, Dmitrij Buławka-Fankidejski
Adres
ul. Szeroka 78
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika