Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: rzeźba w granicie
Wymiary: –
Obiekt: Rzeźba przedstawiająca Jana Heweliusza autorstwa Mariusza Otty jest częścią galerii „Wielcy gdańszczanie” wchodzącej w skład Gdańskiej Plenerowej Galerii Rzeźby. Powstała podczas Pleneru Rzeźby z Granitu Kaszubskiego, który odbył się w 2008 r. w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich. W plenerze wzięło udział 11 artystów, reprezentujących pokolenie mistrzów i pokolenie uczniów, a tematem było przedstawienie w granicie słynnych gdańszczan. W efekcie powstało 11 rzeźb, które stanęły w Parku im. Prezydenta Ronalda Reagana. Obecnie jest ich 10, w tym jedna niekompletna, rzeźba przedstawiająca Lecha Wałęsę autorstwa Bente Kluge zaginęła.
Mariusz Otta zdecydował się wyrzeźbić postać Jana Hewliusza, gdańskiego astronoma, matematyka i konstruktora instrumentów naukowych. Rzeźba została ustawiona na niewysokim postumencie. Artysta wykonał głowę Jana Heweliusza z czarnego granitu, w charakterystyczny dla siebie sposób łącząc brzydotę z pięknem, osiągając efekt surrealistycznej rzeźby. Twarz astronoma odpowiada wizerunkowi Heweliusza znanemu z przekazów graficznych i malarskich, ale w wersji Mariusza Otty została zniekształcona i przywodząc na myśl surrealistyczne myślenie o kształcie i formie – głowa jest spłaszczona z dokładnie wyrzeźbionymi rysami twarzy. Jak sam artysta podkreśla, w swej twórczości próbuje uchwycić rozproszenie własnych myśli, na nowo konstruując portretowaną osobę, niejako tworząc jej wizerunek od nowa. Podobny efekt został uzyskany w przypadku rzeźby w Parku Reagana. Jak opisywała twórczość Mariusza Otty historyk sztuki Marta Wróblewska, artysta „tak naprawdę nie wykonuje portretu, ale raczej tworzy studium twarzy”.
Miejsce: Gdańska Plenerowa Galeria Rzeźby „Wielcy gdańszczanie” usytuowana została na terenie parku im. Prezydenta Ronalda Reagana, honorowego obywatela Gdańska. Znajduje się ona w części parku leżącej na terenie dzielnicy Przymorze Wielkie. Założenie parkowe o powierzchni 85 ha zlokalizowano w pasie nadmorskim Gdańska. Obszar parku obejmuje dzielnice: Przymorze Wielkie, zachodnią część Brzeźna oraz wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się tymczasowe ogródki działkowe i nieużytki. Plan zagospodarowania terenu nadmorskiego na cele rekreacyjne powstał w 2001 r. i realizowano go etapami aż do 2014 r. Przestrzeń parku poza miejscami do wypoczynku, aktywności fizycznej czy palenia ognisk urozmaicono stawami z odpływem z biologiczną zabudową linii brzegowych i wyspami lęgowymi dla ptactwa wodnego. W 2008 r. Park im. Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.
Informacje o autorze: Mariusz Otta – ur. w 1983 r. Jest rzeźbiarzem, zajmuje się też ceramiką, malarstwem i rysunkiem. Studia ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, uzyskując dyplom w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą, min. we Francji, w Niemczech, Hiszpanii, Norwegii. Rzeźbiarskie realizacje artysty można odnaleźć w przestrzeni miejskiej Gdańska, m.in. dwie rzeźby z drewna w Parku im. Jana Pawła II, głowę lwa na Placu Kobzdeja. Rzeźby artysty można także oglądać w przestrzeni scenicznej filmu Pawła Pawlikowskiego Zimna wojna.
Stan obiektu: brak uwag
Właściciel/opiekun: Fundacja Wspólnota Gdańska
Autor wpisu: Dorota Kucharczyk
Źródła:
Materiały Fundacji Wspólnota Gdańska
Bibliografia:
Marta Wróblewska, „Śmiertelnik, anioł oraz bies to ty …” – kilka refleksji na temat twórczości Mariusza Otta, https://mariuszotta.blogspot.com/p/blog-page_29.html
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia