Zdjęcie poziome przedstawiające kamienną rzeźbę w przestrzeni parkowej, która przedstawia dużych rozmiarów głowę mężczyzny spoglądającego w niebo. Rzeźba została wykonana w ciemnoszarym kamieniu. Elementy anatomiczne twarzy takie jak oczy, nos, usta, ale także zarost brody i wąsów czy włosy zostały ukazane w sposób wyraźny jednak nie w pełni naturalistyczny. Rzeźba została ustawiona na bardzo niskim, wręcz płaskim, prostopadłościennym postumencie z jasnoszarego kamienia. Można się domyślić, że przedstawiona postać to gdański astronom – Jan Heweliusz.
Fot. Marek Stankiewicz/Wspólnota Gdańska

Jan Heweliusz

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Mariusz Otta
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Technika: rzeźba w granicie

Wymiary: –

Obiekt: Rzeźba przedstawiająca Jana Heweliusza autorstwa Mariusza Otty jest częścią galerii „Wielcy gdańszczanie” wchodzącej w skład Gdańskiej Plenerowej Galerii Rzeźby. Powstała podczas Pleneru Rzeźby z Granitu Kaszubskiego, który odbył się w 2008 r. w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich. W plenerze wzięło udział 11 artystów, reprezentujących pokolenie mistrzów i pokolenie uczniów, a tematem było przedstawienie w granicie słynnych gdańszczan. W efekcie powstało 11 rzeźb, które stanęły w Parku im. Prezydenta Ronalda Reagana. Obecnie jest ich 10, w tym jedna niekompletna, rzeźba przedstawiająca Lecha Wałęsę autorstwa Bente Kluge zaginęła.

Mariusz Otta zdecydował się wyrzeźbić postać Jana Hewliusza, gdańskiego astronoma, matematyka i konstruktora instrumentów naukowych. Rzeźba została ustawiona na niewysokim postumencie. Artysta wykonał głowę Jana Heweliusza z czarnego granitu, w charakterystyczny dla siebie sposób łącząc brzydotę z pięknem, osiągając efekt surrealistycznej rzeźby. Twarz astronoma odpowiada wizerunkowi Heweliusza znanemu z przekazów graficznych i malarskich, ale w wersji Mariusza Otty została zniekształcona i przywodząc na myśl surrealistyczne myślenie o kształcie i formie – głowa jest spłaszczona z dokładnie wyrzeźbionymi rysami twarzy. Jak sam artysta podkreśla, w swej twórczości próbuje uchwycić rozproszenie własnych myśli, na nowo konstruując portretowaną osobę, niejako tworząc jej wizerunek od nowa. Podobny efekt został uzyskany w przypadku rzeźby w Parku Reagana. Jak opisywała twórczość Mariusza Otty historyk sztuki Marta Wróblewska, artysta „tak naprawdę nie wykonuje portretu, ale raczej tworzy studium twarzy”.

Miejsce: Gdańska Plenerowa Galeria Rzeźby „Wielcy gdańszczanie” usytuowana została na terenie parku im. Prezydenta Ronalda Reagana, honorowego obywatela Gdańska. Znajduje się ona w części parku leżącej na terenie dzielnicy Przymorze Wielkie. Założenie parkowe o powierzchni 85 ha zlokalizowano w pasie nadmorskim Gdańska. Obszar parku obejmuje dzielnice: Przymorze Wielkie, zachodnią część Brzeźna oraz wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się tymczasowe ogródki działkowe i nieużytki. Plan zagospodarowania terenu nadmorskiego na cele rekreacyjne powstał w 2001 r. i realizowano go etapami aż do 2014 r. Przestrzeń parku poza miejscami do wypoczynku, aktywności fizycznej czy palenia ognisk urozmaicono stawami z odpływem z biologiczną zabudową linii brzegowych i wyspami lęgowymi dla ptactwa wodnego. W 2008 r. Park im. Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.

Informacje o autorze: Mariusz Otta – ur. w 1983 r. Jest rzeźbiarzem, zajmuje się też ceramiką, malarstwem i rysunkiem. Studia ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, uzyskując dyplom w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą, min. we Francji, w Niemczech, Hiszpanii, Norwegii. Rzeźbiarskie realizacje artysty można odnaleźć w przestrzeni miejskiej Gdańska, m.in. dwie rzeźby z drewna w Parku im. Jana Pawła II, głowę lwa na Placu Kobzdeja. Rzeźby artysty można także oglądać w przestrzeni scenicznej filmu Pawła Pawlikowskiego Zimna wojna.

Stan obiektu: brak uwag

Właściciel/opiekun: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autor wpisu: Dorota Kucharczyk

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Materiały Fundacji Wspólnota Gdańska

 

Bibliografia:

Marta Wróblewska, „Śmiertelnik, anioł oraz bies to ty …” – kilka refleksji na temat twórczości Mariusza Otta, https://mariuszotta.blogspot.com/p/blog-page_29.html

www.gzdiz.gda.pl

www.mariuszotta.blogspot.com

www.pomnikowo.eu

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Gender

Typ obiektu
rzeźba
Data
2014
Autor
Mariusz Otta
Adres
Park im. Jana Pawła II

Przez oczy do wyobraźni

Typ obiektu
rzeźba
Data
2015
Autor
Mariusz Otta
Adres
Park im. Jana Pawła II
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Arendt Dickmann

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Bogdan Markowski
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Nigdy więcej wojny

Typ obiektu
mural
Data
30.08.2017
Autor
Marcin Budziński
Adres
ul. Piastowska 90

No walls/ Żadnych ścian

Typ obiektu
instalacja
Data
lipiec 2017
Autor
Maria Kalińska
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Mural „Żyję tu i  odchodzę”

Typ obiektu
mural
Data
08.10.2009
Autor
Mikołaj Amadeusz Harmoza
Adres
plac Wybickiego/Lelewela

Dziadek

Typ obiektu
graffiti
Data
2015
Autor
Tuse
Adres
ul. Dmowskiego 7

Pomnik Synów Francji na Wojskowym Cmentarzu Francuskim

Typ obiektu
pomnik
Data
1961
Autor
Adam Haupt
Adres
Powstańców Warszawy (stara brama od ulicy Legnickiej)
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika