Zdjęcie poziome przedstawiające abstrakcyjną rzeźbę w przestrzeni parkowej. Na jej kompozycje składają się różne, niezwiązane elementy: niewielkich rozmiarów lampy solarne, wiatrak oraz głośnik. Wzdłuż jej głównej osi umieszczono napis: I miód na głogu rośnie.
Fot. Paweł Jóźwiak

I miód na głogu rośnie

Typ obiektu
instalacja
Data
13.06.2013
Autor
Thorsten Goldberg
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście B od ul. Czarny Dwór
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Instalacja artystyczna Thorstena Goldberga „I miód na głogu rośnie” powstała w 2013 roku i została wyeksponowana w Parku Reagana. Ma formę wysokiej latarni ulicznej, która kształtem przypomina pochylony kwiat.

 

Technika: instalacja stalowa

Wymiary: 845 cm x 200 cm

 

Obiekt:

Instalacja artystyczna I MIÓD NA GŁOGU ROŚNIE Thorstena Goldberga to wysoka latarnia uliczna, która kształtem może przypominać pochylający się kwiat ze zbyt ciężką główką. Smukły maszt latarni zwieńczony jest niebieskim kloszem o formie wzorowanej na megafonie ulicznym. Na szczycie masztu umieszona została obracająca się turbina wiatrowa o średnicy 140 cm. Poniżej przymocowane zostały trzy panele słoneczne. W dolnej części masztu, na wysokości 80 cm, znajduje się niewielkie zgrubienie w kształcie półkuli. Jest to metalowa bańka emitująca ciepło w zimne dni, służąca do ogrzewania dłoni.

Wzdłuż górnej, zakrzywionej części masztu, od paneli słonecznych aż po klosz lampy, umieszczony został napis „I MIÓD NA GŁOGU ROŚNIE”. Wycięte ze stali nierdzewnej wielkie litery mają klasyczny szeryfowy krój (jest to font o nazwie Bembo). Zdanie zostało zaczerpnięte z tekstu angielskiej pieśni „A Proper New Ballet Called The Summons to Newe England”, której powstanie datuje się na lata 30. XVII w. Pieśń ta opisywała bogactwo Nowej Anglii w Ameryce Północnej w okresie emigracji.  Przedstawiała utopijny obraz ziemi obiecanej, gdzie pola są urodzajne, mleko płynie ze źródeł niczym rzeka, zboża spadają z nieba jak deszcz, a z drzew leje się słodkie wino.

Artysta w swoich innych pracach też często odwoływał się do odkrywania nowych lądów, mitycznych krain, ziemi obiecanej – dążenia człowieka do osiągnięcia wymarzonego celu, fantazji o utopii. Rzeźba Thorstena Goldberga jest konstrukcją techniczną. Dzięki panelom solarnym i turbinie wiatrowej wytwarza energię – światło i ciepło. Artysta zwraca uwagę na to, jak ważne jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Obok rzeźby ustawiona jest niewielka stalowa skrzynia z drewnianą pokrywą, która ma pełnić funkcję siedziska. W środku umieszczona jest instalacja służąca do akumulacji wytworzonej energii.

Obiekt powstał w ramach programu Południowy Bałtyk, w wyniku realizacji projektu o nazwie „Wind Energy in the Baltic Sea Region 2 – the Upgrade”, w którym uczestniczyli partnerzy z Polski, Niemiec i Szwecji. Celem projektu było stworzenie obiektów artystycznych promujących energetykę wiatrową w trzech miastach: Kalmarze, Rostoku i Gdańsku. W Gdańsku za realizację projektu i współpracę z Thorstenem Goldbergiem odpowiadał Instytut Elektrotechniki, Oddział w Gdańsku.

 

Miejsce:

Rzeźba znajduje się na terenie Parku Nadmorskiego im. Prezydenta Ronalda Reagana, w obszarze pasa nadmorskiego Gdańska i dzielnicy Przymorze Wielkie. Ustawiono ją na zielonej polanie, w sąsiedztwie rampy skate parku, placu zabaw oraz stołów do ping-ponga, stanowiących całoroczne wyposażenie przestrzeni rekreacyjnej. Na zachód od instalacji artystycznej znajdują się dwa stawy, a system rowów odwadniających większego z nich okala pracę od północy, południa i zachodu. Do instalacji można dojść od ulicy Czarny Dwór (wejście B), kierując się w stronę plaży (do wejścia nr 56).

Sam park, według danych Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, ma powierzchnię 85 ha. Obejmuje dzielnice: Przymorze Wielkie, zachodnią część Brzeźna oraz wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia. Park powstał w latach 2003-2006 na miejscu dawnych ogródków działkowych, których działanie spowodowało podniesienie poziomu wód gruntowych i zalania terenu. Po pracach melioracyjnych i stworzeniu systemu rowów odwadniających, teren został przywrócony do użytkowania rekreacyjnego. W 2004 roku park otrzymał imię Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych, honorowego obywatela Miasta Gdańska.

Na terenie parku znajduje się pięć placów zabaw, dwa place rekreacyjne, cztery place wypoczynkowe i góra saneczkowa, a także system ścieżek rowerowych i pieszych o łącznej długości 5,5 km. Na obszarach zielonych nasadzono różnorodne drzewa, krzewy, byliny, trawy ozdobne. Bogactwo naturalne sprzyja bytowaniu ptactwa wodnego i tworzeniu wysp lęgowych w obrębie stawów i dzikich linii brzegowych ich odpływów. W obrębie parku znajduje się też kolekcja Gdańskiej Plenerowej Galerii Rzeźby, m.in. popiersie Artura Schopenhauera.

W 2008 roku Park Nadmorski im. Prezydenta Ronalda Reagana zdobył pierwsze miejsce w kategorii zagospodarowania terenów zielonych w ramach II Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną, organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich i Związek Miast Polskich.

 

Informacje o autorze:

Thorsten Golberg urodzony w 1960 roku w Dinslaken w Niemczech. Od 1990 mieszka i pracuje w Berlinie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Stuttgarcie – kierunek Rzeźba. Inicjator i wydawca portalu Public Art Wiki – internetowej encyklopedii sztuki w przestrzeni publicznej. Od 1994 roku jest wykładowcą, specjalizującym się w zagadnieniach z zakresu sztuki w przestrzeni publicznej (wykładał m.in. na Free Academy of Arts Berlin, Alice-Salomon University Berlin, University of Arts and Design Linz, Academy of Fine Arts Munster i Muthiesius Academy of Fine Arts w Kilonii).

Od 1995 roku organizator, uczestnik i juror licznych konkursów sztuki w przestrzeni publicznej. Otrzymał I wyróżnienie w IV edycji konkursu Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska organizowanym przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w 2011 roku za pracę „Zjawisko”. Autor ponad 20 tymczasowych i trwałych instalacji i obiektów artystycznych w przestrzeni publicznej, zrealizowanych w Niemczech, Kanadzie, Norwegii, Polsce. Od 1985 roku regularnie prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i grupowych. Tworzy instalacje świetlne, rzeźby, obiekty, fotografie oraz projekty wideo.

 

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun:  Instytut Elektrotechniki Oddział w Gdańsku

Autor wpisu: Anna Szynwelska

 

Ciekawostki
strzałka rozwiń ciekawostki

Krój pisma Bembo, użyty w pracy przez Thorstena Goldberga, to font zaprojektowany w 1929 przez amerykańską firmę Monotype (pracami zespołu kierował Stanley Morrison, typograf i historyk druku, twórca m.in. popularnego kroju Times New Roman). Krój Bembo jest współczesną formą renesansowej antykwy autorstwa włoskiego twórcy pism drukarskich Francesca Griffa (ur. w Bolonii w 1450 – zm. ok. 1518). Nazwa kroju upamiętnia weneckiego poetę i humanistę kardynała Pietra Bemba (ur. 1470 – zm. 1547). Jego utwór pt. „De Aetna” został wydany w 1495/6 r. w weneckiej oficynie Alda Manuzia, a antykwa projektu Griffa została użyta wtedy po raz pierwszy.

Obecnie krój ten jest często stosowany jako pismo działowe przez wydawnictwa, w szczególności brytyjskie jak: Penguin Books, Oxford University Press, Cambrige University Press.

Thorsten Goldberg interesuje się pochodzeniem i historią fontów i pism drukarskich i świadomie wybrał krój Bembo do pracy „I miód na głogu rośnie”.

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła: relacja ustna – Thorsten Goldberg

 

Bibliografia:

54˚4 min. Thorsten Goldberg, Distanz Verlag, Berlin 2013

Hal Rammel, Nowhere in America: The Big Rock Candy Mountain and Other Comic Utopias, University of Illinois, 1990

https://thorstengoldberg.de/pl/i-miod-na-glogu-rosnie/ (dostęp: 01.10.2022)

https://rzezba-oronsko.pl/artysci/thorsten-goldberg/ (dostęp: 01.10.2022)

https://kfp.pl/wiadomosc/proekologiczna-instalacja-w-parku-nadmorskim (dostęp: 01.10.2022)

https://www.gdansk.pl/wydarzenia/Oficjalna-inauguracja-rzezby-I-MIOD-NA-GLOGU-ROSNIE,w,15435 (dostęp: 01.10.2022)

https://gzdiz.gda.pl/mapa/park-im-ronalda-reagana,o,46 (dostęp: 01.10.2022)

Michał Piotrowski, Gdańsk nagrodzony za Reagana, 2008
https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wiadomosci/gdansk-nagrodzony-za-reagana,a,12820  (dostęp: 01.10.2022)

https://dom.trojmiasto.pl/Park-Reagana-nagrodzony-przez-urbanistow-n28533.html?&id_news=28533&strona=2 (dostęp: 01.10.2022)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pietro_Bembo (dostęp: 01.10.2022)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bembo_(kr%C3%B3j_pisma) (dostęp: 01.10.2022)

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Tajne/Jawne

Typ obiektu
rzeźba
Data
06.07.2013
Autor
Wojciech Gołębiowski, Jerzy Lipczyński
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście D od ul. Jagiellońskiej

Nigdy więcej wojny

Typ obiektu
mural
Data
30.08.2017
Autor
Marcin Budziński
Adres
ul. Piastowska 90

No walls/ Żadnych ścian

Typ obiektu
instalacja
Data
lipiec 2017
Autor
Maria Kalińska
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.2010
Autor
Pan Liping, Edeltraut Rath
Adres
ul. Nagórskiego 11a

Dekoracja fasady przy Długim Targu 18

Typ obiektu
mozaika
Data
1954
Autor
Hanna Główczewska
Adres
ul. Długi Targ 18

Dekoracja fasady kamienicy przy Długim Targu 5-6

Typ obiektu
fasada
Data
1954
Autor
Zygmunt Karolak
Adres
Długi Targ 5-6
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika