Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: –
Wymiary:
Obiekt: Rzeźba „Arc of Freedoom” („Łuk Wolności”) wykonana przez Javiera Noe Alvareza Godoy jest częścią Gdańskiej Plenerowej Galerii Rzeźby. Powstała w ramach Gdańskiego Festiwalu Form Przestrzennych „Rozdroża Wolności”, inspirowanego ideą wolności w Gdańsku. Wydarzenie miało miejsce od 2009 do 2019 r. i obejmowało międzynarodowy konkurs na formę przestrzenną oraz instalację artystyczną, międzynarodowy plener rzeźby z drewna, seminarium o sztuce w przestrzeni publicznej, a także liczne wydarzenia towarzyszące. Wolność, czyli główna idea festiwalu, co roku była także tematem konkursu. Dotyczyła nie tylko tematyki, ale również formy wykonania i wolności artystycznego wyrazu.
Praca „Arc of Freedom” zdobyła trzecią nagrodę w konkursie festiwalowym i zdecydowano się zrealizować ją w przestrzeni Parku im. Prezydenta Ronalda Reagana. W swojej formie rzeźba luźno nawiązuje do łuków triumfalnych, czyli monumentalnych wolnostojących bram wznoszonych dla upamiętnienia ważnej osoby bądź zwycięskiego wydarzenia. „Łuk Wolności” Javiera Noe Alvareza Godoy ma być swoistym łukiem ku czci wolności. W przeciwieństwie do tradycyjnych łuków triumfalnych rzeźba meksykańskiego artysty otrzymała właśnie kształt półkolisty. Pozbawiona jest elementów dekoracyjnych, charakteryzuje ją prostota, także w zakresie barwy. Ma dodatkowy element, którym jest forma w białym kolorze o kształcie zbliżonym do rynny, która przebiega pod łukiem. Biel dodatkowo sprawia, że praca wtapia się w tło i zupełnie inaczej niż tradycyjne łuki triumfalne trudno ją zauważyć. Prostota formy i wykonania bardzo dobrze wpisują się w krajobraz parkowy i tradycje używania koloru w architekturze zewnętrznej.
Miejsce: Gdańska Plenerowa Galeria Rzeźby, zrealizowana w ramach Gdańskiego Festiwalu Form Przestrzennych „Rozdroża Wolności”, usytuowana została na terenie parku im. Prezydenta Ronalda Reagana, honorowego obywatela Gdańska. Znajduje się ona w części parku leżącej na terenie dzielnicy Brzeźno. Założenie parkowe o powierzchni 85 ha zlokalizowano w pasie nadmorskim Gdańska. Obszar parku obejmuje dzielnice: Przymorze Wielkie, zachodnią część Brzeźna oraz wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się tymczasowe ogródki działkowe i nieużytki. Plan zagospodarowania terenu nadmorskiego na cele rekreacyjne powstał w 2001 r. i realizowano go etapami aż do 2014 r. Przestrzeń parku poza miejscami do wypoczynku, aktywności fizycznej czy do palenia ognisk urozmaicono stawami z odpływem z biologiczną zabudową linii brzegowych i wyspami lęgowymi dla ptactwa wodnego. W 2008 r. Park im. Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.
Informacje o autorze: Javier Noe Alvarez Godoy – ur. w Meksyku architekt, rzeźbiarz i projektant wnętrz. Studia ukończył na Universidad Nacional Autónoma de México specjalizując się w rewitalizacji miejskiej architektury. Obszar jego zainteresowań obejmuje też fizykę, matematykę oraz nauki o ziemi. Był uczestnikiem 11. konkursu rzeźbiarskiego Kajima, na który wykonał także łuk rzeźbiarski o formie zbliżonej do gdańskiej realizacji. Jego prace można zobaczyć w przestrzeni miejskiej Guadalajara w Meksyku.
Stan obiektu: po renowacji
Właściciel/opiekun: Fundacja Wspólnota Gdańska
Autor wpisu: Dorota Kucharczyk
Źródła:
Materiały Fundacji Wspólnota Gdańska
Bibliografia:
www.dziennikbaltycki.pl (Gdańsk: Rozstrzygnięto konkurs na Rozdroża Wolności, 12.04.2011)
www.gzdiz.gda.pl
www.rozdrozawolnosci.pl
www.trojmiasto.pl (Jakub Knera, Barwne instalacje Rozdroży Wolności wypełnią przestrzeń Gdańska, 12.04.2011)
www.trojmiasto.pl (Łukasz Stafiej, Marzenia gdańszczan polecą do nieba, 10.06.2011)
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia