Zdjęcie pionowe przedstawiające mural znajdujący się na jednej z bocznych ścian budynku mieszkalnego. Przedstawia on siedzącego lwa z uniesioną przednią, lewą łapą, który składa się jakby z szarych bloków. W dolnym, prawym roku znajduje się napis: „Nigdy więcej wojny”.
Fot. Paweł Jóźwiak

Nigdy więcej wojny

Typ obiektu
mural
Data
30.08.2017
Autor
Marcin Budziński
Adres
ul. Piastowska 90
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Technika: malarstwo ścienne

Wymiary: wys. ściany 32 m

Obiekt: Mural pt. Nigdy więcej wojny został zaprojektowany przez Marcina Budzińskiego i wykonany z Dawidem Osińskim oraz Łukaszem Szpakiem, z którymi artysta stale współpracuje. Zrealizowany został na zlecenie Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy”. Na lokalizację muralu wybrano zachodnią ścianę bloku mieszkalnego przy ul. Piastowskiej 90 na Przymorzu Wielkim. Budynek znajduje się przy głównej arterii dzielnicy Przymorze Wielkie, czyli ul. Chłopskiej, co zwiększa jego widoczność. Mural został namalowany na ścianie jednego ze słynnych falowców, która ma wys. 32 m. W centrum kompozycji na pierwszym planie znalazła się figura siedzącego lwa, który ma jedną łapę wyciągniętą w kierunku spadającej gałązki oliwnej symbolizującej pokój. Postać zwierzęcia została namalowana na wzór pomnika z kamiennych płyt. Jest to celowy zabieg nawiązujący do „Pomnika Obrońców Wybrzeża” na Westerplatte. Malując lwa, symbol męstwa, i odwagi, ale też Gdańska, artysta wkomponował w płyty składające się na sylwetkę zwierzęcia hasła z pomnika na Westerplatte: „Tym co na morzu”, „Chwała bohaterom”, a także nazwy miejsc walk polskich żołnierzy (Oksywie, Hel, Dunkierka, kanał La Manche). Postać kamiennego lwa siedzi w wodzie, co jest kolejnym nawiązaniem do słynnego pomnika. W południowym, dolnym skraju ściany umieszczone zostało hasło: „Nigdy więcej wojny”, które również znajduje się w bliskim sąsiedztwie pomnika na Westerplatte. Całość kompozycji otrzymała naturalne jasne tło, a w górnym skraju północnej części ściany umieszczony został adres budynku. Mural powstawał przez dwa tygodnie, przy czym samo jego rozrysowanie zajęło artyście trzy dni.

Miejsce: Mural został namalowany na ścianie jedenastokondygnacyjnego bloku mieszkalnego przy ul. Piastowskiej, tzw. falowca, który został wybudowany według projektu Danuty Olędzkiej. Znajduje się on na terenie Wielkiego Przymorza, które jest położone po wschodniej stronie ul. Chłopskiej i stanowi część większego założenia, osiedla Przymorze Wielkie. Osiedle wzniesione zostało w latach 1963–1986 w wyniku ogłoszonego w 1959 r. przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) i Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP) konkursu na opracowanie architektoniczno-urbanistyczne osiedla Oliwa- Przymorze Wielkie. Zwycięska koncepcja, którą po wprowadzeniu odpowiednich poprawek zrealizowano była autorstwa Tadeusza Różańskiego i Józefa Chmiela, który jednak nie brał już udziału w realizacji projektu. Tworząc projekt Różański i Chmiel współpracowali z Tadeuszem Zwolakiem i Marianem Kossakowskim. Do zespołu pod wodzą Tadeusza Różańskiego dołączyli architekci Danuta Olędzka, autorka projektów falowców oraz Janusz Morek, autor projektów niskich bloków, małej architektury i ukształtowania terenu. Projekt opierał się na podziale terenu osiedla na cztery mniejsze jednostki A, B, C, D przez wyznaczenie trzech biegnących prostopadle do brzegu morza pasm zieleni. Wzdłuż każdego z nich usytuowano długie galeriowce o kształcie przywodzącym na myśl falę morską i zaprojektowane na planie zygzagowatym. Każde z mniejszych osiedli miało inną powierzchnię i układ urbanistyczny podporządkowany zmiennemu rytmowi galeriowców i zgrupowaniu niższych bloków. Budynek przy ul. Piastowskiej znajduje się na terenie jednostki A i został wzniesiony jako drugi falowiec.

Informacje o autorze: Marcin Budziński – ur. w Gdańsku. Jest artystą plastykiem, grafikiem i projektantem. Studia ukończył na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Sławomira Witkowskiego. Brał udział w licznych wystawach i konkursach, m.in. Biennale Plakatu Polskiego, Międzynarodowym Biennale Plakatu w Wilanowie, Festiwalu Plakatu Reklamowego. Został nominowany do nagrody Studencka Grafika Roku w Gdańsku oraz zdobył trzecią nagrodę w tym konkursie w Krakowie. Pracuje w branży reklamowej, specjalizuje się w projektowaniu materiałów drukowanych oraz tworzeniu znaków graficznych. Twórca licznych murali w przestrzeni miejskiej polskich miast. W Gdańsku jego prace można znaleźć na ścianach budynków przy ul. Piastowskiej 90, 3. Maja 16 czy budynku przy skrzyżowaniu ulic Białej i Wajdeloty. Jest także twórcą reklam muralowych.

Stan obiektu: brak uwag

Właściciel/opiekun: Spółdzielnia Mieszkaniowa Przymorze Wielkie

Autorka wpisu: Dorota Kucharczyk

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Bibliografia:

 

Dorota Abramowicz, Marcin Budziński: Marzy mi się kilka murali na gdańskim Przymorzu, www.dziennikbaltycki.pl.

 

Dorota Kucharczyk, Powojenna architektura mieszkaniowa w Gdańsku na przykładzie osiedla  Przymorze Wielkie, Trwałość? Użyteczność? Piękno?, [w:] Architektura dwudziestego wieku w Polsce, red. Agnieszka Zabłocka-Kos, Wrocław 2011.

 

www.wakeuptime.pl

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Mural Opactwo Cystersów Oliwa

Typ obiektu
mural
Data
06.2022
Autor
Marcin Budziński
Adres
ul. Opata Jacka Rybińskiego 5

Mural Browar Gdański

Typ obiektu
mural
Data
27.09.2016
Autor
Marcin Budziński
Adres
Biała 14

Mural pralnia Maxa Kraatza

Typ obiektu
fasada
Data
04. 2022
Autor
Marcin Budziński
Adres
Trakt Św. Wojciecha 58
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Sgraffito na Domu Kultury Przymorze

Typ obiektu
sgraffito
Data
lata 1970
Autor
Ryszard Stryjec (?)
Adres
ul. Śląska 66

Daniel Chodowiecki

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Czesław Fankidejski
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Philip Clüver

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Adam Dziejowski
Adres
 Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Narcyz

Typ obiektu
mural
Data
07.2011
Autor
Ekta
Adres
ul. Pilotów 5a

Sąd Ostateczny żywy w pikselach

Typ obiektu
mural
Data
09.2017
Autor
Piotr Szwabe
Adres
ul. Skarżyńskiego 6f

Rzeźba Mors

Typ obiektu
rzeźba
Data
1966
Autor
Alfons Łosowski
Adres
skwer Świętopełka przy ulicy Szerokiej
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika