Zdjęcie pionowe przedstawiające mural pokrywający całą ścianę boczną wielomieszkaniowego budynku. Całość jego kompozycji utrzymana jest w jasnopomarańczowej kolorystyce w różnych odcieniach z białymi i czerwonymi elementami. Mural składa się z kilkunastu, różnych przedstawień graficznych o tematyce wojskowej. Po lewej stronie oddane są one w sposób realistyczny, natomiast po prawej stronie znajdują się analogiczne, rozpikselowane wersje.
Fot. Paweł Jóźwiak

Westerplatte

Typ obiektu
mural
Data
06.2009
Autor
Krzysztof Wróblewski
Adres
ul.  Skarżyńskiego 14f
Dzielnica
Zaspa
Otwórz w google maps

Technika: malarstwo

Wymiary: 12 m x 15 m

Obiekt: Mural został namalowany w tonacji przypominającej kolory polskiej flagi i nawiązuje do 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jest interpretacją fotografii wykonanych podczas typowego letniego dnia na Westerplatte. Stąd obok munduru majora Sucharskiego, eksponatów muzealnych, Pomnika Obrońców Wybrzeża, widzimy także pirackie flagi ze stoiska z pamiątkami. Lewa strona pracy jest jednoznacznie czytelna. Prawa zaciera szczegóły i prezentuje uproszczoną graficznie wersję lewej strony. Praca przedstawia proces metamorfozy i zacierania się szczegółów, jakiemu podlega powszechna pamięć o wydarzeniach historycznych. Mural to przeniesiony do formy monumentalnej fragment obrazu Krzysztofa Wróblewskiego Stocznia i Westerplatte, który znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej NOMUS w Gdańsku. Mural powstał podczas pierwszej edycji festiwalu „Monumental Art”.

Miejsce: Mural jest częścią Kolekcji Malarstwa Monumentalnego tworzonej w gdańskiej dzielnicy Zaspa Młyniec od 1997 r. Kolekcja liczy 60 prac, z których większość powstała w ramach ośmiu edycji (2009–2016) międzynarodowego festiwalu malarstwa monumentalnego „Monumental Art” organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej.

Informacje o autorze: Krzysztof Wróblewski – polski malarz, fotograf. W latach 80. studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 1987 r. otrzymał dyplom, a od 2004 r. jest doktorem habilitowanym sztuk plastycznych. Od 1989 r. wykładowca w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury PG. Zajmuje się również malarstwem monumentalnym, realizuje rzeźby oraz obiekty przestrzenne.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Instytut Kultury Miejskiej (www.ikm.gda.pl), Spółdzielnia Mieszkaniowa Zaspa Młyniec

Autor wpisu: Jarosław Orłowski

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

The Boat of Souls

Typ obiektu
rzeźba
Data
2016
Autor
Bente Kluge
Adres
Park im. Jana Pawła II

Rock’n’roll

Typ obiektu
mural
Data
06.2009
Autor
Ozmo
Adres
ul. Pilotów 6a

Przez oczy do wyobraźni

Typ obiektu
rzeźba
Data
2015
Autor
Mariusz Otta
Adres
Park im. Jana Pawła II
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Ptak

Typ obiektu
rzeźba
Data
30.03.1976
Autor
Irena Zabrocka
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego

Mural jubileuszowy – 25 lat festiwalu FETA

Typ obiektu
mural
Data
11. 2021
Autor
Patryk Hardziej
Adres
ul. Bajana 11

Dekoracja fasady Świętojańska 68

Typ obiektu
fasada
Data
2018
Autor
Przemysław Garczyński
Adres
ul. Świętojańska 68
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika