Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: malarstwo
Wymiary: 12 m x 15 m
Obiekt: Mural został namalowany w tonacji przypominającej kolory polskiej flagi i nawiązuje do 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jest interpretacją fotografii wykonanych podczas typowego letniego dnia na Westerplatte. Stąd obok munduru majora Sucharskiego, eksponatów muzealnych, Pomnika Obrońców Wybrzeża, widzimy także pirackie flagi ze stoiska z pamiątkami. Lewa strona pracy jest jednoznacznie czytelna. Prawa zaciera szczegóły i prezentuje uproszczoną graficznie wersję lewej strony. Praca przedstawia proces metamorfozy i zacierania się szczegółów, jakiemu podlega powszechna pamięć o wydarzeniach historycznych. Mural to przeniesiony do formy monumentalnej fragment obrazu Krzysztofa Wróblewskiego Stocznia i Westerplatte, który znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej NOMUS w Gdańsku. Mural powstał podczas pierwszej edycji festiwalu „Monumental Art”.
Miejsce: Mural jest częścią Kolekcji Malarstwa Monumentalnego tworzonej w gdańskiej dzielnicy Zaspa Młyniec od 1997 r. Kolekcja liczy 60 prac, z których większość powstała w ramach ośmiu edycji (2009–2016) międzynarodowego festiwalu malarstwa monumentalnego „Monumental Art” organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej.
Informacje o autorze: Krzysztof Wróblewski – polski malarz, fotograf. W latach 80. studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 1987 r. otrzymał dyplom, a od 2004 r. jest doktorem habilitowanym sztuk plastycznych. Od 1989 r. wykładowca w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury PG. Zajmuje się również malarstwem monumentalnym, realizuje rzeźby oraz obiekty przestrzenne.
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Instytut Kultury Miejskiej (www.ikm.gda.pl), Spółdzielnia Mieszkaniowa Zaspa Młyniec
Autor wpisu: Jarosław Orłowski
Źródła:
relacja ustna
Bibliografia:
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia