Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: rzeźba w metalu; mechaniczne formowanie blachy stalowej, cięcie, gięcie, spawanie
Wymiary: wys. 240 cm, szer. 135 cm, gł. 115 cm
Obiekt: Abstrakcyjna kompozycja przestrzenna wykonana ze stalowej blachy, składa się z ośmiu podwójnych, wygiętych na zewnątrz łuków, ustawionych pionowo na planie elipsy, oraz z jednego łuku znajdującego się w ich środku. Wszystkie elementy połączone są ze sobą za pomocą pionowych prętów oraz spinających kulistą bryłę poziomych łączników. Stalowe łuki zwężające się ku swoim końcom potęgują wrażenie strzelistości kompozycji. Ażurowa forma osadzona została na podstawie w kształcie wydłużonej, jednolitej stalowej skrzyni o wymiarach 60 × 110 × 30 cm, stanowiącej integralną cześć dzieła. Rzeźbę zakupiono do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku bezpośrednio od artysty 28 listopada 1974 r. Od 1976 r. „Ekstremum” eksponowane jest na plenerowej wystawie galerii rzeźby w Parku Oliwskim. Praca jest sygnowana na wierzchniej płycie skrzyni, w jej prawym rogu: „Czesław Ciesielski 1974”.
Miejsce: Rzeźba wkomponowana jest w naturalne otoczenie północnej części Parku im. Adama Mickiewicza w Oliwie. Stanowi część plenerowej Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej ze zbiorów MUZEUM NARODOWEGO W GDAŃSKU, powstałej z inicjatywy Muzeum, Zarządu Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Urzędu Miejskiego. Prezentująca prace artystek i artystów różnego pokolenia galeria zewnętrzna oficjalnie została otwarta 30 marca 1976 r.
Informacje o autorze: Czesław Ciesielski – ur. w 1933 r. w Komorsku Wielkim, zm. w 1990 r. w Gdyni. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, studia artystyczne odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego, uzyskując dyplom w 1959 r. Artysta tworzył prace o uproszczonych syntetycznych formach, realizując je w różnych materiałach: granicie, drewnie, metalu. Brał udział w kilku konkursach rzeźbiarskich, m.in. w 1967 r. otrzymał wyróżnienie za projekt „Pomnika na Majdanku”, a w 1975 r. pierwszą nagrodę w konkursie na projekt „Fontanny herbowej” w Gdyni. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz w kolekcjach publicznych Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku i Urzędu Miejskiego w Gdyni.
Stan obiektu: przed renowacją
Właściciel/opiekun: Muzeum Narodowe w Gdańsku
Autor wpisu: Andrzej Zagrobelny
Źródła: Karta Katalogu Naukowego Muzealiów Artystycznych i Artystyczno-Historycznych, nr inw. MNG/SW/43/RZ
Bibliografia:
Galeria Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim, oprac. J.W. Bradtke, MNG, Gdańsk 1978, [wydanie II, Gdańsk 1989]
Wzmianki o artyście:
Czesław Ciesielski. Rzeźba, BWA Sopot, Gdynia 1976 [katalog wystawy]
Ignacy Witz, Plastycy Wybrzeża, Gdańsk 1969
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia