Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Drewniana rzeźba przypominająca totem została ustawiona na terenie przyległym do Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Oliwie około 2018 roku, nosi tytuł Duch bałtyckiego brzegu i została wykonana przez rosyjskiego artystę Viktora Morina.
Technika: rzeźba w drewnie
Data odsłonięcia/umieszczenia w przestrzeni publicznej:
Adres: Dzielnica: Oliwa
Wymiary:
Obiekt:
Na terenie przyległym do Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Oliwie zostały ustawione rzeźby stanowiące dopełnienie architektury krajobrazu wokół placówki. Drewniana rzeźba przedstawiająca rogate bóstwo znajduje się tuż obok ciągu pieszego prowadzącego do wejścia głównego. Z dużego kawałka drewna wykonano w stylistyce nawiązującej do przedstawień bóstw pogańskich, figurę sędziwego mężczyzny. Ma on długą brodę, zamknięte oczy, a na jego głowie znajduje się czaszka i poroże łosia, budujące swoisty bukranion. Sylwetkę w części środkowej zdobi krąg ozdobiony napisem runicznym, a na brodzie, na wysokości piersi starca, wycięta została runa Algiz, która jest piętnastą runą w Futharku. Odpowiada ona literze Z i słowiańskiej runie Mir. Jej nazwa oznacza łosia. Runa ta wskazuje na wsparcie sił wyższych i ochronę, a kojarzona jest z drzewem życia i germańsko-nordyckim bogiem Hajmdalem, stróżem świtu i siedziby bogów Asgardu. Rzeźba nosi tytuł: Duch bałtyckiego brzegu.
Miejsce:
Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych im. Władysława Szafera w Gdańsku otrzymał dzisiejszą nazwę w 2005 roku. Pierwsze zajęcia jeszcze w Zasadniczej Szkole Terenów Zieleni odbyły się w 1958 roku. Szkoła mieściła się wówczas w budynku przejętym po Zasadniczej Szkole Gospodarczej przy ulicy Czyżewskiego 29. W roku 1967 szkoła zmieniła swój charakter, a także nazwę, stając się Technikum i Zasadniczą Szkołą Terenów Zieleni. W kwietniu 1972 roku zaczął się nowy etap w historii budynku. Oddany został wówczas do użytku nowo wybudowany pawilon z dodatkowymi salami lekcyjnymi, ufundowany przez Zjednoczenie Przemysłu Chemicznego w Gliwicach. Rok później szkoła ponownie zmieniła nazwę, tym razem na Zasadniczą Szkołą Zawodową nr 4 i Technikum Terenów Zieleni dla Pracujących. W 1979 roku w skład szkoły zasadniczej weszły klasy wielozawodowe, w których uczniowie kształcili się w takich zawodach jak fryzjer, cukiernik, ciastkarz, piekarz, zegarmistrz, złotnik, sprzedawca i stolarz.
Informacje o autorze:
Viktor Morin: brak informacji.
Stan obiektu: brak uwag
Właściciel/opiekun: Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku
Autorka wpisu: Dorota Kucharczyk
Bibliografia:
Gieysztor, Mitologia Słowian, Warszawa, 2006
www.zsakhu.edu.gdansk.pl
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia