Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Instalacja Gate autorstwa Tomasza Górnickiego i SC Szymana powstała w 2017 roku nawiązuje do gdańskich bram Głównego Miasta i znajduje się na terenie galerii handlowej Forum Gdańsk.
Technika: rzeźbiarstwo w metalu, stal
Wymiary: wys. 3 m
Obiekt: „Gate” (ang. ‘brama’) to stalowa rzeźba, instalacja, która swoim kształtem nawiązuje do gdańskiej zabytkowej architektury, a przede wszystkim do gdańskich bram Głównego Miasta: Złotej, Wyżynnej, Chlebnickiej. Jednakże praca Górnickiego ma nowoczesną, geometryczną, industrialną formę, przywołującą także skojarzenia z portowymi dźwigami. Z drugiej strony nawiązuje do zgeometryzowanych form owadzich , przypominając odnóża modliszki uzbrojone w kolec.
Brama Górnickiego wykonana jest z czarnej, spawanej stali. Pomalowana została w czarno-białe mandaliczno-geometryczne wzory przez SC Szymana. Grafikę naniesiono na metalowe płyty przy użyciu szablonu, w technice malarskiej charakterystycznej dla streetartu. Z czasem stal, jak i grafiki SC Szymana nabrały rdzawej barwy.
Na podstawie rzeźby widnieje poprzeczny biały napis „Miasto Wolności”, zmultiplikowany w siedmiu językach (polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim i rosyjskim). Napis również został wykonany przy użyciu szablonu.
Miejsce: Pierwotnie rzeźba „Gate” była ustawiona przy Złotej Bramie, przy przecięciu ul. Długiej i Targu Węglowego, w miejscu, gdzie dziś znajduje się tablica upamiętniająca Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Praca „Gate” została zrealizowana w lipcu 2017 r. w ramach wydarzenia inaugurującego działalność Kolektywu Forum. Cztery instalacje artystyczne początkowo umieszczono w centralnych punktach Głównego Miasta, aby następnie przenieść je w 2018 r. na stałe na teren należący do centrum handlowego Forum Gdańsk. Założeniem zamawiającego dewelopera było połączenie funkcji komercyjnej z elementami sztuki współczesnej i wpisanie obiektów artystycznych w przestrzeń powstającej w tamtym czasie inwestycji.
W ramach Kolektywu Forum Górnicki stworzył także monumentalną rzeźbę przedstawiającą głowę lwa, umieszczoną na północno-zachodnim narożniku elewacji budynku Iconic, przy placu Forum Gdańsk https://gaps.gda.pl/obiekt/rzezba-lew-w-galerii-forum/ oraz trzymetrową stalową rzeźbę obrotową „Or” (we współpracy z Monstfur, czyli duetem artystycznym tworzonym przez Bartłomieja Stypkę i Łukasza Gawrona, których podstawowym środkiem wyrazu jest szablon). Zarówno te prace, jak i „Rhythm” autorstwa Seikona https://gaps.gda.pl/obiekt/rzezba-rhythm/ są zlokalizowane w obrębie dziedzińca Forum Gdańsk. Od północy sąsiadują z budynkiem Kunsztu Wodnego – siedzibą Instytutu Kultury Miejskiej – a od zachodniej strony z zabytkowym budynkiem dawnego przedszkola prowadzonego przez siostry Elżbietanki. Z kolei od wschodu znajduje się ul. Wały Jagiellońskie oraz zabytkowa Brama Wyżynna z XVI w.
Miejski kompleks Forum Gdańsk powstał na terenie historycznych miejsc handlu w Gdańsku, czyli na Targu Siennym i Targu Rakowym. Od lat 90. XX w., znajdowały się tutaj pawilony handlowe „Gildia”. Forum Gdańsk, którego budowa rozpoczęła się w czerwcu 2015 r., stanowi kontynuację tradycji targowej i usługowej tego miejsca.
Informacje o autorach:
Tomasz Górnicki – ur. 1986, rzeźbiarz, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie u prof. Janusza Antoniego Pastwy. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Sztuki. Uczestnik wielu wystaw w kraju i za granicą. Autor rzeźb „Ćma”, „Warszawski sen”, „Matko, gdzie Twoje dzieci”, „Teraz idziesz sam” oraz wielu innych. Współpracuje z artystami streetartowymi, takimi jak Monstfur, Sepe, Chazme czy Seikon. Współtwórca kolektywu Iron Oxide. Pracuje w brązie, kamieniu, aluminium, szyje, fotografuje. Swoje rzeźby przygotowuje we własnej odlewni artystycznej. Zajmuje się również fotografią, instalacją i streetartem.
Artysta podkreśla, że fascynują go naturalne formy, ich wynikający z geometrii, mechaniki i napięć fizyczny porządek. Górnicki w tę logiczną strukturę lubi wprowadzać uczucie/chaos. Podstawową emocją, która napędza artystę, jest poczucie straty. Jak mówi, zamrażanie chwil w rzeźbie jest sposobem na oszukanie czasu, odwlekaniem tego, co nieuniknione.
SC Szyman – ur. 1986, grafik, streetartowiec, związany z warszawską sceną urban art. Twórca murali, plakatów, szablonów, wlepek. Współzałożyciel Pracowni N22, w której rozwija warsztat sitodrukowy. Jest także kuratorem licznych wystaw, w tym cyklu imprez artystycznych Full Moon Party, promujących nurt urban art, cyklu N22 Prezentuje, Galerii Forty/Forty dla Instytutu Festival Music&Art 2019 oraz wystawy Cut&Paste Polski SzAblon 2020. Zaczynał w 2002 r. od oldskuowego graffiti szablonowego, by z czasem stać się twórcą murali i czołowym przedstawicielem nurtu niezależnego plakatu autorskiego. Jego charakterystyczne prace odnaleźć można na ulicach największych miast w Polsce i w Europie, a także w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Wybrane wystawy indywidualne to m.in.: Forma, Galeria O29, Warszawa (2019); Forma, Galeria Zacnie, Poznań (2019); Forma, FREEDOM Gallery, Szczecin (2019); To jest SZ PAN, Pies czy Suka, Warszawa (2016); This is Scandalist, TuBaza, Gdynia (2014).
Stan obiektu: zniszczony
Właściciel/opiekun: Forum Gdańsk
Autor wpisu: Anna Szynwelska
Bibliografia:
https://rozrywka.trojmiasto.pl/Artysci-ozdoblili-Glowne-Miasto-Inauguracja-Kolektyw-Forum-n114765.html (dostęp: 08.09.2023)
https://33indeed.pl/portfolio/kolektyw-forum (dostęp: 08.09.2023)
https://infowire.pl/generic/release/388798/artysci-z-kolektywu-forum-tworza-niezwykle-prace-na-forum-gdansk (dostęp: 08.09.2023)
https://podroztrwa.pl/forum-gdansk/ (dostęp: 08.09.2023)
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia