Zdjęcie poziome przedstawiające ścianę boczną budynku. Jej powierzchnia została pokryta w całości monochromatycznym muralem przedstawiającym miasteczkową panoramę. U szczytu znajduje się ozdobny napis: Opactwo Cystersów Oliwa. 1574.
Fot. Paweł Jóźwiak

Mural Opactwo Cystersów Oliwa

Typ obiektu
mural
Data
06.2022
Autor
Marcin Budziński
Adres
ul. Opata Jacka Rybińskiego 5
Dzielnica
Oliwa
Otwórz w google maps

Materiał/technika: malarstwo wielkoformatowe

Wymiary: ok. 10 x 8 m

 

Obiekt:

Mural wypełnia boczną ścianę szczytową budynku mieszkalnego w centrum Oliwy, tuż przy pętli tramwajowej, z inicjatywy Marcina Budzińskiego, gdańskiego artysty, znanego z wielu innych wielkoformatowych realizacji w przestrzeni miasta. Autor pragnął stworzyć mural o tematyce lokalnej, nawiązującej do bogatej historii Oliwy, który byłby pewnego rodzaju wizytówką dzielnicy. Jak wspominał w wywiadach autor:

„Po wejściu w życie uchwały krajobrazowej, odsłoniło się w Gdańsku kilka fajnych ścian, wcześniej zasłoniętych siatką reklamową. Ta właśnie jest jedną z takich ścian. Pomyślałem, że przydałoby się tu malowidło historyczne, taka pocztówka z dzielnicy, która jest zaproszeniem, by wejść w nią dalej”.

Idea muralu została zaczerpnięta z przedwojennej pocztówki, na której przedrukowano starą rycinę nieznanego autora z widokiem na Opactwo Cystersów w 1574 roku. Mural, podobnie jak oryginalna pocztówka, jest utrzymany w kolorze sepii i został namalowany techniką pointylizmu (drobnych punktów farby kładzionych pędzlem blisko siebie, o różnym natężeniu, które z odpowiedniej odległości tworzą obraz). Powyżej widoku umieszczono napis stylizowany na ręczną kaligrafię: „Opactwo Cystersów Oliwa 1574”. Na pierwszym planie kompozycji widać niskie zabudowania gospodarcze Opactwa oraz roślinność i drzewa, na planie dalszym stoi dominująca nad pozostałymi budynkami sylwetka kościoła. Co ciekawe, rycina jak i mural ukazują pejzaż oliwski i widok na Opactwo tuż przed jego doszczętnym spaleniem w 1577 roku, z czasów panowania opata Kacpra Geschkaua, gdy Gdańskiem i Oliwą targały spory na tle religijnym i bunt przeciwko władzy królewskiej Stefana Batorego. Dopiero w 1578 roku Gdańsk uznał władzę Batorego i musiał wypłacić 20 tysięcy guldenów odszkodowania Opactwu. Dzięki temu, jak i hojnym nadaniom królewskim, kościół i zabudowania klasztorne odbudowano w takiej samej formie, jak przed spaleniem i oddano do użytku w 1583 roku.

Prace nad muralem zostały wykonane przez Budzińskiego oraz trzech malarzy z grupy Wakeuptime: Tomasza Szabłowskiego, Tomasza Ptaka i Jana Kołodzieja.

 

Miejsce:

Miejsce na mural zostało wybrane w przemyślany sposób – umiejscowienie malowidła przy wjeździe w ulicę O. Rybińskiego, tuż przy zajezdni tramwajowej, gwarantuje dobrą widoczność muralu zarówno dla przybywających do Oliwy komunikacją miejską, jak i kierowców podróżujących ulicą Grunwaldzką. Sponsorem muralu i jego mecenasem oraz opiekunem jest deweloper Moderna Holding, który w pobliżu obiektu zrealizował wcześniej dwie inwestycje mieszkaniowe.

 

Nota o autorze: Marcin Budziński – ur. w Gdańsku. Jest artystą plastykiem, grafikiem i projektantem. Studia ukończył na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Sławomira Witkowskiego. Brał udział w licznych wystawach i konkursach, m.in. Biennale Plakatu Polskiego, Międzynarodowym Biennale Plakatu w Wilanowie, Festiwalu Plakatu Reklamowego. Został nominowany do nagrody Studencka Grafika Roku w Gdańsku oraz zdobył trzecią nagrodę w tym konkursie w Krakowie. Pracuje w branży reklamowej, specjalizuje się w projektowaniu materiałów drukowanych oraz tworzeniu znaków graficznych. Twórca licznych murali w przestrzeni miejskiej polskich miast. W Gdańsku jego prace można znaleźć na ścianach budynków przy ul. Piastowskiej 90, 3. Maja 16, na budynku przy skrzyżowaniu ulic Białej i Wajdeloty. Jest także twórcą reklam muralowych.

 

Stan obiektu: brak uwag

Właściciel/opiekun: wspólnota mieszkaniowa/Moderna Holding

Autor wpisu: Kora Kowalska

 

Ciekawostki
strzałka rozwiń ciekawostki

Do wykonania muralu zużyto 50 litrów farby.

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Obrona Poczty Polskiej

Typ obiektu
mural
Data
08.2015
Autor
Marcin Budziński
Adres
 ul. Chłopska 24

Lew

Typ obiektu
mural
Data
2015 r.
Autor
Marcin Budziński
Adres
ul. 3 Maja 16

Mural Browar Gdański

Typ obiektu
mural
Data
27.09.2016
Autor
Marcin Budziński
Adres
Biała 14
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Ptak

Typ obiektu
rzeźba
Data
30.03.1976
Autor
Irena Zabrocka
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego

Kamień pamięci profesorów, twórców gdańskiej biologii w latach 1967-1970

Typ obiektu
inne
Data
1.10.2012
Autor
Jan Szczypka
Adres
Kampus Oliwski UG

Rzeźba Pingwin

Typ obiektu
rzeźba
Data
1974
Autor
Franciszek Drozd
Adres
ul. Karwieńska 3
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Polub wolność/Like Freedom

Typ obiektu
instalacja
Data
2015
Autor
Juriana Jur
Adres
Park Nadmorski im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście od ul. Jagiellońskiej

Pomnik Klawitterów

Typ obiektu
pomnik
Data
po 1950
Autor
nieznany
Adres
ul. 3 Maja

Dekoracja fasady przy Długiej 31

Typ obiektu
fresk
Data
1953
Autor
Bernarda Świderska, Ryszard Kozakiewicz
Adres
ul. Długa 31
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika