Na fotografii znajduje się zbliżenie rzeźby przedstawiającej pingwina. Na pierwszym planie widoczna jest głowa ptaka zwrócona dziobem w lewą stronę kadru. Powierzchnię rzeźby wypełnia mozaika składająca się z ceramicznych kostek w kolorach brązu, żółci, czerni i bieli. Zarysowują one oczy, dziób i pozostałe elementy upierzenia pingwina. Za rzeźbą, na drugim planie, znajdują się drzewa.
Rzeźba Pingwin, teren Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, fot. Paweł Jóźwiak

Rzeźba Pingwin

Typ obiektu
rzeźba
Data
1974
Autor
Franciszek Drozd
Adres
ul. Karwieńska 3
Dzielnica
Oliwa
Otwórz w google maps

Technika: mozaika

Materiał: ceramika

Obiekt: Animalistyczna, pełnoplastyczna rzeźba przedstawiająca ponadnaturalnej wielkości pingwina z uniesioną głową i skrzydłami przylegającymi do tułowia, autorstwa Franciszka Drozda. Wykonana została z potłuczonych, różnokolorowych skorup ceramicznych w technice mozaiki. Do wykonania rzeźby wykorzystano destrukty naczyń ceramicznych pozyskanych z fabryki fajansu we Włocławku. Kompozycja rzeźbiarska jest raczej statyczna, jednoosiowa i delikatnie zdynamizowana. Dynamika została osiągnięta poprzez wprowadzone rytmiczne linie ceramicznej stłuczki w gamie brązów, ugrów i bieli.

Rzeźba powstała podczas pleneru artystycznego zorganizowanego w gdańskim ogrodzie zoologicznym, którego komisarzem była artystka rzeźbiarka – Irena Zabrocka. W I Ogólnopolskim plenerze animalistycznym, który trwał od 3 do 31 sierpnia w 1974 roku brało udział 14 plastyków z Gdańska, Warszawy, Krakowa i Katowic, tworząc postacie ptaków i zwierząt w różnych materiałach i technikach. Z Gdańska w imprezie uczestniczyli oprócz Stanisława Drozda także: Alfons Łosowski, Irena Loroch, Zygmunt Kępski, Eugeniusz Maciejewski i Ewa Beyer-Formela.

Miejsce: Rzeźba znajduje się na terenie gdańskiego ogrodu zoologicznego, zlokalizowanego w urokliwie położonej części Oliwy. Rzeźba ustawiona jest tuż za wejściem głównym do ZOO w niedalekiej odległości od wybiegu dla pingwinów.

Informacje o autorze: Franciszek Drozd – ur. 1919 r., zm. w 1992 r. w Gdańsku. W latach 1949-1953 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) na Wydziale Rzeźby m.in. pod kierunkiem prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Pracował przy odbudowie Gdańska jako kamieniarz. Brał wówczas udział przy rekonstrukcji rzeźb, płaskorzeźb oraz figur Głównego Miasta. W 1966 roku został przyjęty, na podstawie przedstawionych komisji prac, do Związków Polskich Artystów Plastyków. Franciszek Drozd uczestniczył również, wraz z zespołem, przy realizacji rzeźb: m.in. Pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie autorstwa Stanisława Horno-Popławskiego, Pomnika Obozu Zagłady w Treblince autorstwa Franciszka Duszeńko czy Pomnika Bohaterów Westerplatte autorstwa Franciszka Duszeńki oraz Adama Haupta.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Gdański Ogród Zoologiczny

Autor wpisu: Andrzej Zagrobelny

Ciekawostki
strzałka rozwiń ciekawostki

Rzeźba Franciszka Drozda za aprobatą ówczesnego Dyrektora ogrodu zoologicznego, Michała Massalskiego, po skończonym plenerze, pozostała na stałe w ogrodzie, stając się jednym z symboli gdańskiego ZOO.

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Plener animalistyczny w Zoo, „Wieczór wybrzeża”, nr 196, 1974.

Plener, „Dziennik Bałtycki” nr 206, 2.09.1974.

vivaoliva.pl/index.php?strona=artysta&ida=56

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Kosynierom Gdyni

Typ obiektu
rzeźba
Data
30.03.1976
Autor
Zbigniew Zabrocki
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego

Niobe

Typ obiektu
rzeźba
Data
30.03.1976
Autor
Janina Stefanowicz-Schmidt
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego

Przedwiośnie

Typ obiektu
rzeźba
Data
30.03.1976
Autor
Anna Pietrowiec
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 51

Typ obiektu
fasada
Data
1953
Autor
Edward Roguszczak, Antoni Szymaniuk
Adres
Długa 51

Pomnik Króla Jana III Sobieskiego

Typ obiektu
pomnik
Data
20.11.1898
Autor
Tadeusz Barącz
Adres
Targ Drzewny

Mural solidarności z Ukrainą

Typ obiektu
mural
Data
02.03.2022
Autor
Jakub Sobczak
Adres
ul. Chłopska 34
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika