Mural w stylistyce bajkowej na bocznej ścianie kamienicy przedstawia duże drzewo oraz widoki różnych budynków, dróg i krajobrazów. Na dole duży stylizowany na stary napis "Siedlce".
Fot. Paweł Jóźwiak

Mural „Siedlce”

Typ obiektu
mural
Data
2023
Autor
Marcin Budziński
Adres
Jacka Malczewskiego 82 
Dzielnica
Siedlce
Otwórz w google maps

Antysmogowy mural Marcina Budzińskiego na Gdańskich Siedlcach, nawiązujący do historii tej dzielnicy. Powstał w 2023 r. jako wizytówka dzielnicy i  inwestycji Młyny Gdańskie Allcon przy ul. Jacka Malczewskiego.

Technika: mural, malarstwo ścienne (fresk pokryto lakierem antysmogowym rozkładającym szkodliwe tlenki azotu w powietrzu)

Wymiary: powierzchnia: około 150 m2

Obiekt: Mural umieszczony został na prostokątnej wysokiej ścianie XIX-wiecznego mieszkalnego budynku czynszowego, odgrodzonego wąską uliczką od nowej inwestycji zwanej  Młyny Gdańskie, której budowę zakończono w 2023 r. Z jednej strony ukryto mankamenty ściany, z drugiej stworzono interesujące odniesienie do przeszłości dzielnicy Gdańska – Siedlce. Mural przedstawia drzewo, symbol długowieczności, w którego koronie znajdują się widoki związane z niezwykłą historią miejsca: krajobraz na ulicę poprzedzoną starym młynem, po lewej stronie w otoku winnego grona umieszczono widok ulicy poprzedzony koszem winogron.  Na muralu widnieją także kolorowe winorośla i jabłonie z owocami oraz dekoracyjny napis „Siedlce”. Formę kompozycji autor zapożyczył z pocztówek XIX/XX w. Obraz został namalowany na ich wzór w stonowanych kolorach pasujących do otoczenia. Na muralu widnieją odniesienia do historii dzielnicy z minionych wieków: winnic położonych na wzgórzach, sadów owocowych oraz zabytkowego młyna. To tu w XV w. działał młyn (Krzyżowniki), stoki od strony Suchanina przecinały wąwozy, a na zboczach doliny zakładano winnice i ogrody.

 

Miejsce: Mural przy inwestycji Młyny Gdańskie powstał we współpracy z Zarządem Dzielnicy Siedlce oraz firmą Wakeuptime. Artysta chciał wzbogacić estetykę okolicy oraz ukazać  wyjątkową historię dzielnicy, która stała się inspiracją przy tworzeniu inwestycji Młyny Gdańskie. Mural nawiązuje do przeszłości dzielnicy miasta  i jej ogrodowego charakteru. W XV w. obszar ten był wsią, od 1772 r. Siedlce weszły w skład Zjednoczonego miasta Chełm. Mieszkali tu początkowo rzemieślnicy pozacechowi, także menonici (dzielnica słynęła z tanich mieszkań robotniczych w  XIX–XX w.). W 1652 r. wzmiankowana jest działająca na tym obszarze karczma Schlapkekrug. Jeszcze przed II wojną światową Siedlce były dzielnicą pełną ogrodów, to tutaj m.in. swój ogród miała rodzina Fahrenheitów. Liczne przykłady malarstwa ściennego na Siedlcach, do którego należy także i prezentowany mural, powstały, aby upiększyć przestrzeń dzielnicy, ale również zaprosić mieszkańców w podróż po kartach historii Siedlec.

Informacje o autorze: Marcin Budziński – urodzony w Gdańsku. Jest artystą plastykiem, grafikiem i projektantem. Studia ukończył na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Sławomira Witkowskiego. Brał udział w licznych wystawach i konkursach, m.in. Biennale Plakatu Polskiego, Międzynarodowym Biennale Plakatu w Wilanowie, Festiwalu Plakatu Reklamowego. Został nominowany do nagrody: Studencka Grafika Roku w Gdańsku, a trzecią nagrodę w tym konkursie zdobył w Krakowie. Wraz z Mateuszem Hanusem stworzył studio projektowe Wakeuptime, które specjalizuje się w tworzeniu murali artystycznych i komercyjnych. Wspólnie z Markiem Rybowskim w 2023 roku, wykonali w Łowiczu największy mural w Polsce, o wymiarach 3500 m2. Budziński pracuje w branży reklamowej, specjalizuje się w projektowaniu materiałów drukowanych oraz w tworzeniu znaków graficznych, jest także autorem reklam muralowych. Artysta jest twórcą licznych murali w przestrzeni miejskiej polskich miast. W Gdańsku jego prace można znaleźć na ścianach budynków przy ul. Piastowskiej 90, ul. 3 Maja 16, Chłopskiej 24, na murze przy al. Żołnierzy Wyklętych, na budynku przy skrzyżowaniu ulic Białej i Wajdeloty.

 

Stan obiektu: bardzo dobry

Właściciel/opiekun: Firma Allcon

Autorka wpisu: Oriana Radziuk

 

 

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Nigdy więcej wojny

Typ obiektu
mural
Data
30.08.2017
Autor
Marcin Budziński
Adres
ul. Piastowska 90

Mural pralnia Maxa Kraatza

Typ obiektu
fasada
Data
04. 2022
Autor
Marcin Budziński
Adres
Trakt Św. Wojciecha 58

Mural Browar Gdański

Typ obiektu
mural
Data
27.09.2016
Autor
Marcin Budziński
Adres
Biała 14
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

popiersie Jacka Malczewskiego

Typ obiektu
pomnik
Data
2014
Autor
Tomasz Radziewicz
Adres
plac im. Jacka Malczewskiego

Mozaika Salvator Mundi na fasadzie kościoła Chrystusa Króla

Typ obiektu
mozaika
Data
1932
Autor
Stanisław Chlebowski (?)
Adres
ul .ks. F. Rogaczewskiego 55

Rzeźba kobiety z dzieckiem

Typ obiektu
rzeźba
Data
lata 1970?
Autor
Alfons Łosowski
Adres
Park im. generała Józefa Bema
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.2010
Autor
Pan Liping, Edeltraut Rath
Adres
ul. Nagórskiego 11a

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 1

Typ obiektu
fresk
Data
1953
Autor
Józefa Wnukowa, Jan Rzyszczak, Boguchwała Bramińska
Adres
ul. Długa 1

Pomnik bł. ks. Bronisława Komorowskiego

Typ obiektu
pomnik
Data
2000
Autor
Jan Waldemar Kolasiński
Adres
plac ks. Bronisława Komorowskiego
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika