Mural z postacią piłkarza
Fot. Paweł Jóźwiak

Mural „Zdzisław Puszkarz”

Typ obiektu
mural
Data
2017
Autor
nieznany
Adres
Warneńska 12
Dzielnica
Piecki Migowo
Otwórz w google maps

Mural poświęcony zawodnikowi Lechii Zdzisławowi Puszkarzowi, umiejscowiony na ścianie budynku w dzielnicy Piecki Migowo z 2017 roku.

 

Technika: mural, malarstwo ścienne

Wymiary: 13 m x 11 m

 

Obiekt: Mural pokrywa ścianę szczytową budynku przy ul. Warneńskiej i przedstawia Zdzisława Puszkarza biegnącego po boisku. Za nim w tle pokazano trybuny z widzami, pośród których po lewej stronie kompozycji widniej proporzec klubu piłkarskiego Lechia  Gdańsk. Ponadto za piłkarzem przedstawiono szeroki baner z napisem „PEPS”.

Mural został odsłonięty w 2017 r. na bocznej ścianie bloku w dzielnicy Morena. Malowidło naścienne jest uhonorowaniem przez Kibiców Lechii Gdańsk jednego z najlepszych piłkarzy gdańskich muraw, Zdzisława Puszkarza. Puszkarz jest niekwestionowaną legendą, uznawany za jednego z najwybitniejszych piłkarzy, jacy kiedykolwiek grali w Lechii. Z numerem 10 w gdańskiej drużynie występował w latach 1968–1981, a także 1987–1988, łącznie w Lechii rozegrał 340 spotkań. W 2015 r. ex-aequo z Romanem Koryntem wybrany został piłkarzem 70-lecia gdańskiego klubu. Mural powstał dzięki akcji crowdfundingowej „Biało-Zielony Gdańsk”, zorganizowanej na platformie Fans4Club, podczas której zebrano na jego powstanie 40 tys. zł. Miejsce wykonania muralu jest nieprzypadkowe, bo właśnie tu do dnia dzisiejszego mieszka Zbigniew Puszkarz.

Zdjęcie, na którym się wzorowano przy tworzeniu muralu, powstało w latach 70. XX w. na stadionie przy ul. Traugutta i znajduje się w muzeum Lechii Gdańsk. Mural przedstawia młodego mężczyznę o blond włosach z kruczoczarnym wąsem ubranego w strój piłkarski (koszulka biała z zielonymi paskami, spodenki i długie skarpety). Mężczyzna został uchwycony w ruchu, a jego spojrzenie sięga w dal. Z perspektywy jadącego ulicą kierowcy czy przechodnia poruszającego się na skrzyżowaniu ul. Rakoczego i Jaśkowej Doliny mural jest bardzo dobrze widoczny. Przy bliższym przyjrzeniu się jednak wychodzą braki techniczne, związane z  zachowaniem perspektywy, autorzy muralu namalowali zbyt duże, nieproporcjonalne nogi i za małe dłonie. Niezrozumiały jest także brak gałek ocznych u Puszkarza, w miejscu oczodołów znajdują się plamy barwne o różnym natężeniu. Postacie, które znajdują się na dalszym planie kompozycji, przypominają bardziej zjawy niż ożywione postacie ludzi. W pasku górnym znajduje się napis „Legendy Lechii Gdańsk Zdzisław Puszkarz” i tuż pod nim w prawym rogu widnieje chorągiewka z napisem „BKS Lechia Gdańsk”. W dolnym prawym rogu jest niewielkich rozmiarów tablica z nazwiskami osób, które wsparły finansowo akcję powstania muralu.

Miejsce: Mural został umieszony na ścianie szczytowej niewielkiego trzyklatkowego bloku. Poniżej muralu mieści się salon urody „Pazurki”. Na drugiej bocznej ścianie elewacja została przedzielona kratkami, w jednej z nich znajduje się numer i nazwa ulicy, kratki dolne oraz lewa boczna ścina zostały pomalowane zieloną barwą klubu Lechii. Pozostałe są utrzymane w kolorze beżowym. Fasada oraz tył bloku są zdobione kolorem ceglanym. Blok jest usytuowany na rogu ulic i sąsiaduje z niewielkim skwerkiem.

 

Informacje o autorze: nieznany

Stan obiektu: Stan muralu dobry, jedynie na całej długości białego paska u dołu i w dolnym lewym rogu kompozycji widoczne są zielone zacieki, najbardziej zauważalne nad daszkiem salonu urody „Pazurki”

Właściciel/opiekun: LWSM „Morena”

Autor wpisu: Jolanta Woszczenko

 

 

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Tuse sypie mąkę

Typ obiektu
graffiti
Data
2017
Autor
Tuse
Adres
ul. Jaśkowa Dolina 101
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 1

Typ obiektu
fresk
Data
1953
Autor
Józefa Wnukowa, Jan Rzyszczak, Boguchwała Bramińska
Adres
ul. Długa 1

Lew Hewelion Biznesman

Typ obiektu
rzeźba
Data
12.2016
Autor
Tomasz Radziewicz
Adres
ul. Rajska 16

Schronienie

Typ obiektu
mural
Data
07.2015
Autor
Davide de la Mano, Pablo Sanchez Herrero
Adres
ul. Pilotów 16a
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika