Zdjęcie poziome przedstawiające trzy, wysokie krzyże, które zostały wykonane z betonu. Znajdują się one bezpośrednio na betonowym podłożu. W tle widać wysokie, bezlistne drzewa a także dachy wolnostojących domów jednorodzinnych.
Fot. Paweł Jóźwiak

Pomnik Synów Francji na Wojskowym Cmentarzu Francuskim

Typ obiektu
pomnik
Data
1961
Autor
Adam Haupt
Adres
Powstańców Warszawy (stara brama od ulicy Legnickiej)
Dzielnica
Siedlce
Otwórz w google maps

Pomnik wg projektu Adama Haupta został odsłonięty w 1961 roku na Cmentarzu Francuskim i ma formę trzech smukłych krzyży, upamiętnia poległych żołnierzy francuskich w Polsce podczas II wojny światowej.

Technika: rzeźba kamienna

Wymiary:-

 

Obiekt:

Aleja główna Wojskowego Cmentarza Francuskiego prowadzi do wzniesienia, na którym stoi, dominujący w założeniu, pomnik w formie trzech smukłych krzyży (środkowy wyższy od pozostałych) projektu architekta Adama Haupta. Pomnik został odsłonięty 2 listopada 1961 roku w obecności władz województwa i miasta – przewodniczącego PMRN Stanisława Schmidta, przedstawicieli władz Republiki Francuskiej oraz wojska i przedstawicieli środowisk kombatanckich. Wertykalny charakter dzieła podkreślony został obsadzeniem wzniesienia topolami włoskimi. Założenie pomnikowe uzupełnia tablica pamiątkowa z inskrypcją: A ses fils morts pour la France en Pologne – la République Française reconnaissante 1939–1945 (Swym synom poległym dla Francji w Polsce – wdzięczna Republika Francuska).

 

Miejsce:

Wojskowy Cmentarz Francuski został założony w 1948 roku na podstawie umowy zawartej między rządami Francji i Polski. Miejska Rada Narodowa w Gdańsku przekazała w dzierżawę państwu francuskiemu teren pod cmentarz, na którym mieli spocząć francuscy obywatele zmarli na terenie Polski. Wykonanie projektu powierzono Wiesławowi Gruszkowskiemu i Adamowi Hauptowi. Prace zostały przerwane w związku ze znacznym pogorszeniem się stosunków polsko-francuskich. Prace wznowiono w 1954 roku, w czasie odwilży politycznej po śmierci Stalina, z inicjatywy konsula Francji Marcela Grisarda, trwały one do 1959 roku.

Cmentarz Francuski zajmuje dwuhektarową działkę o kształcie zbliżonym do prostokąta. Od południa i wschodu cmentarz otoczony został kamiennym murem, który przy wejściu obłożono płytami z piaskowca. Wejście główne znajduje się obecnie od północnego zachodu (od ul. Powstańców Warszawskich), jednak założenie było komponowane z myślą o ekspozycji pomnika od strony bramy umieszczonej od południowego wschodu (od ul. Legnickiej).

 

Informacje o autorze:

Architekt Adam Haupt (1920—2006) urodził się w Krakowie, studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej i Krakowskiej, studia ukończył w 1946 roku. W 1947 roku przyjechał do Gdańska i zaczął pracować jako asystent w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Po latach został profesorem, dziekanem Wydziału Architektury Wnętrz, był także rektorem tej uczelni w latach 1962–1965. Kilkakrotnie sprawował funkcję prorektora. Twórca Wojskowego Cmentarza Francuskiego i m.in. pomnika Stanisława Staszica w Pile, współautor pomnika  Ofiar Zagłady w Treblince (1964) oraz pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte wzniesionego w 1966 roku.

 

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Ambasada Francji w Polsce

 

Autor wpisu: Klaudiusz Grabowski

 

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

 

Wspomnienia z odbudowy Głównego Miasta, t. 1, red. Izabella Trojanowska, t. 2, red. Izabella Greczanik-Filipp, Gdańsk 1997

 

Bibliografia:

 

Klaudiusz Grabowski, Cmentarze i parki Siedlec – rozwój zieleni dzielnicy po 1945 roku w: Historie gdańskich dzielnic, t. IV: Siedlce, red. J. Dargacz, K. Kurkowska, L. Molendowski, w druku

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Mural Miś

Typ obiektu
mural
Data
11.2019
Autor
Olga Mokrzycka-Grospierre
Adres
Wyczółkowskiego

Rzeźby robotników w kompleksie budynków ul. Tarasy

Typ obiektu
fasada
Data
1929
Autor
nieznany
Adres
ul. Tarasy

Rzeźba Ptak

Typ obiektu
rzeźba
Data
1970
Autor
Alfons Łosowski
Adres
plac im. Jacka Malczewskiego
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Pomnik Poległych Stoczniowców Grudnia 1970

Typ obiektu
pomnik
Data
16.12.1980
Autor
Bogdan Pietruszka, Elżbieta Szczodrowska-Peplińska, Robert Pepliński, Wiesław Szyślak, Konrad Niklas
Adres
Plac Solidarności

Murale dla Ukrainy

Typ obiektu
mural
Data
26.02.2022
Autor
różni autorzy
Adres
skrzyżowanie ul. Okopowej i Podwale Przedmiejskie

Mural „Zdzisław Puszkarz”

Typ obiektu
mural
Data
2017
Autor
nieznany
Adres
Warneńska 12
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika