Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: mozaika szklana, witromozaika
Wymiary: ok. 10 m x 8 m
Obiekt: dwuczęściowa, wielkoformatowa mozaika ceramiczna została zaprojektowana przez profesorów ASP Jerzego Zabłockiego i Bolesława Petryckiego, którzy zaprojektowali także wystrój plastyczny wnętrz Instytutu. Realizacja została wykonana przez artystów Andrzeja Trzaskę i Henryka Mądrawskiego w 1974 r. Mozaika złożona jest ze szklanych kwadratowych kafli w odcieniach koloru zielonego i niebieskiego, tzw. witromozaiki, ułożonych w abstrakcyjny wzór geometryczny inspirowany op-artem. W 2020 roku mozaika została zdemontowana na czas prac remontowych, ma powrócić na miejsce po zakończeniu prac.
Witromozaika była popularnym rodzajem nowoczesnej okładziny elewacyjnej, produkowana masowo przez hutę szkła w Wałbrzychu w latach 70. w wielu wybarwieniach i formatach.
Miejsce: Mozaika znajduje się na fasadzie budynku zbudowanego w latach 70. XX w. jako siedziba ówczesnego Instytut Okrętowego Politechniki Gdańskiej. Dwie podobne, ale nieidentyczne mozaiki, umieszczono na fasadach dwóch audytoriów wysuniętych przed główną bryłę budynku o konstrukcji żelbetowej. Budynek został zaprojektowany w stylu modernizmu z elementami brutalizmu.
Informacje o autorze:
Jerzy Zabłocki – ur. w 1927 r. w Łodzi, zm. 1993 r. w Ankarze, Turcja. W latach 1948–1954 studiował malarstwo w PWSSP w Gdańsku. Dyplom obronił w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Brał udział w pracach przy rekonstrukcji gdańskich kamienic. Pedagog, malarz, grafik, projektant, autor licznych wystaw i realizacji w przestrzeni publicznej: projekt wnętrz i wystroju plastycznego Instytut Okrętowego PG (współautor Bolesław Petrycki), projekt i realizacja kurtyny do sali widowiskowej NOT-u w Gdańsku, projekty wnętrz dla statku „Stefan Batory”, projekty scenografii dla Teatru Dramatycznego w Gdyni.
Andrzej Trzaska – ur. w 1935 r., zm. w 2019 r. Po ukończeniu malarstwa na Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu kontynuował studia na gdańskiej uczelni. Równolegle wraz z grupą studentów prof. Hanny Żuławskiej pracował w jej eksperymentalnej pracowni ceramicznej w Kadynach, gdzie pracowano nad projektowaniem ceramiki użytkowej, którą można by wdrożyć do produkcji przemysłowej. W późniejszych latach artysta związał się ze Spółdzielnią Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Przyjaźń” we Włocławku, gdzie wprowadził do produkcji wiele interesujących wzorów wazonów, pater i innych przedmiotów użytkowych, w których widać indywidualny styl dekoracji i wpływy doświadczeń pracowni w Kadynach. Obecnie ceramika Andrzeja Trzaski jest ceniona i poszukiwana przez kolekcjonerów prywatnych i instytucje zajmujące się powojennym wzornictwem. Dekoracje w nurcie abstrakcji niegeometrycznej i eksperymenty formalne i technologiczne wpisują się w tzw nurt „new look” polskiego designu lat 50. i 60. XX wieku. Trzaska był także autorem i projektantem mozaik i dekoracji ceramicznych w przestrzeni Gdańska.
Bolesław Petrycki – ur. w 1929 r. w Bydgoszczy, zm. w 1990 r. w Gdańsku. Projektant, profesor ASP w Gdańsku, zajmował się architekturą wnętrz i projektowaniem mebli. W latach 1947–1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W 1952 r. przeniósł się do PWSSP, dyplom uzyskał na Wydziale Architektury w 1955 r . W PWSSP pracował od 1956 do 1990 roku, gdzie kierował między innymi Katedrą Projektowania Wnętrz na Wydziale Architektury i Wzornictwa.
Henryk Mądrawski – ur. w 1933 r. w Osusznicy, zm. w 2009 w Gdańsku. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1965 r. na PWSSP w Gdańsku, (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w pracowni Stanisława Borysowskiego. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach polskich i międzynarodowych, był laureatem wielu nagród, stypendiów i wyróżnień. Zajmował się przede wszystkim malarstwem figuratywnym.
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Politechnika Gdańska
Autorka wpisu: Kora Kowalska
Źródła:
informacja ustna od Aleksandry Trzaski
Bibliografia:
http://zbrojowniasztuki.pl/alma-mater/nestorzy/jerzy-zablocki,976
http://zbrojowniasztuki.pl/alma-mater/nestorzy/boleslaw-petrycki,538
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia