Mozaika na fasadzie Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej

Typ obiektu
mozaika
Data
1974
Autor
Jerzy Zabłocki, Bolesław Petrycki, Andrzej Trzaska, Henryk Mądrawski
Adres
ul. Gabriela Narutowicza11/12
Dzielnica
Wrzeszcz
Otwórz w google maps

Technika: mozaika szklana, witromozaika

Wymiary: ok. 10 m x 8 m

Obiekt: dwuczęściowa, wielkoformatowa mozaika ceramiczna została zaprojektowana przez profesorów ASP Jerzego Zabłockiego i Bolesława Petryckiego, którzy zaprojektowali także wystrój plastyczny wnętrz Instytutu. Realizacja została wykonana przez artystów Andrzeja Trzaskę i Henryka Mądrawskiego w 1974 r. Mozaika złożona jest ze szklanych kwadratowych kafli w odcieniach koloru zielonego i niebieskiego, tzw. witromozaiki, ułożonych w abstrakcyjny wzór geometryczny inspirowany op-artem. W 2020 roku mozaika została zdemontowana na czas prac remontowych, ma powrócić na miejsce po zakończeniu prac.

Witromozaika była popularnym rodzajem nowoczesnej okładziny elewacyjnej, produkowana masowo przez hutę szkła w Wałbrzychu w latach 70. w wielu wybarwieniach i formatach.

Miejsce: Mozaika znajduje się na fasadzie budynku zbudowanego w latach 70. XX w. jako siedziba ówczesnego Instytut Okrętowego Politechniki Gdańskiej. Dwie podobne, ale nieidentyczne mozaiki, umieszczono na fasadach dwóch audytoriów wysuniętych przed główną bryłę budynku o konstrukcji żelbetowej. Budynek został zaprojektowany w stylu modernizmu z elementami brutalizmu.

Informacje o autorze:

Jerzy Zabłocki – ur. w 1927 r. w Łodzi, zm. 1993 r. w Ankarze, Turcja. W latach 1948–1954 studiował malarstwo w PWSSP w Gdańsku. Dyplom obronił w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Brał udział w pracach przy rekonstrukcji gdańskich kamienic.  Pedagog, malarz, grafik, projektant, autor licznych wystaw i realizacji w przestrzeni publicznej: projekt wnętrz i wystroju plastycznego Instytut Okrętowego PG (współautor Bolesław Petrycki), projekt i realizacja kurtyny do sali widowiskowej NOT-u w Gdańsku, projekty wnętrz dla statku „Stefan Batory”, projekty scenografii dla Teatru Dramatycznego w Gdyni.

Andrzej Trzaska – ur. w 1935 r., zm. w 2019 r. Po ukończeniu malarstwa na Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu kontynuował studia na gdańskiej uczelni. Równolegle wraz z grupą studentów prof. Hanny Żuławskiej pracował w jej eksperymentalnej pracowni ceramicznej w Kadynach, gdzie  pracowano nad projektowaniem ceramiki użytkowej, którą można by wdrożyć do produkcji przemysłowej. W późniejszych latach artysta związał się ze Spółdzielnią Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Przyjaźń” we Włocławku, gdzie wprowadził do produkcji wiele interesujących wzorów wazonów, pater i innych przedmiotów użytkowych, w których widać indywidualny styl dekoracji i wpływy doświadczeń pracowni w Kadynach. Obecnie ceramika Andrzeja Trzaski jest ceniona i poszukiwana przez kolekcjonerów prywatnych i instytucje zajmujące się powojennym wzornictwem. Dekoracje w nurcie abstrakcji niegeometrycznej i eksperymenty formalne i technologiczne wpisują się w tzw nurt „new look” polskiego designu lat 50. i 60. XX wieku. Trzaska był także autorem i projektantem mozaik i dekoracji ceramicznych w przestrzeni Gdańska.

Bolesław Petrycki – ur. w 1929 r. w Bydgoszczy, zm. w 1990 r. w Gdańsku. Projektant, profesor ASP w Gdańsku, zajmował się architekturą wnętrz i projektowaniem mebli. W latach 1947–1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W 1952 r. przeniósł się do PWSSP, dyplom uzyskał na Wydziale Architektury w 1955 r . W PWSSP pracował od 1956 do 1990 roku, gdzie kierował między innymi Katedrą Projektowania Wnętrz na Wydziale Architektury i Wzornictwa.

Henryk Mądrawski – ur. w 1933 r. w Osusznicy, zm. w 2009 w Gdańsku. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1965 r. na PWSSP w Gdańsku, (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w pracowni Stanisława Borysowskiego. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach polskich i międzynarodowych, był laureatem wielu nagród, stypendiów i wyróżnień. Zajmował się przede wszystkim malarstwem figuratywnym.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Politechnika Gdańska

Autorka wpisu: Kora Kowalska

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Podwórko superbohaterów – zespół murali

Typ obiektu
mural
Data
1.6.2019
Autor
Maciej Salamon
Adres
ul. Zielony Trójkąt 1

Sgraffito na budynku Instytutu Maszyn Przepływowych PG

Typ obiektu
sgraffito
Data
1971
Autor
Kazimierz Ostrowski
Adres
ul. Fiszera 14

Sgraffito na fasadzie piekarni

Typ obiektu
fasada
Data
1982
Autor
Grzegorz Protasiuk
Adres
ul. Słowackiego 37
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Modernistyczna rzeźba drewniana

Typ obiektu
rzeźba
Data
1978
Autor
Krystyna Filipska-Frejer
Adres
ul. Piwna 56/57

Dekoracja fasady Ogarna 52

Typ obiektu
rzeźba
Data
2014
Autor
Mariusz Burdek
Adres
ul. Ogarna 51/52

Przez oczy do wyobraźni

Typ obiektu
rzeźba
Data
2015
Autor
Mariusz Otta
Adres
Park im. Jana Pawła II
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika