Fot. Paweł Jóźwiak

Rowerzystki

Typ obiektu
instalacja
Data
2019
Autor
Anna Waligórska
Adres
ul. Beniowskiego, Osiedle Idea
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Rowerzystki to instalacja artystyczno-rzeźbiarska Anny Waligórskiej, która symbolizuje dialog i spotkanie międzypokoleniowe i została wykonana w 2019 roku specjalnie dla deweloperskiego osiedla Idea na gdańskim Przymorzu.

Technika: instalacja stalowa, metaloplastyka

Wymiary: ok. 150 cm x 150 cm x 2

Obiekt: Na instalację artystyczną Anny Waligórskiej składają się dwie wykonane z czarnego metalu postawione w pionie rzeźby. Praca najprawdopodobniej wycięto z arkusza blachy, pomalowana została na kolor czerwony. Waligórska stworzyła kompozycję przedstawiającą dwie rowerzystki: artystkę i jej babcię. Autorka odwzorowała postacie w skali rzeczywistej. Zwrócone do siebie twarzami kobiety oddalone są od siebie o ok. 15 m. Ustawiono je po przeciwnych stronach rozwidlenia chodnika, co sprawia wrażenie, jakby spotkały się w drodze i zmierzały w swoich kierunkach. Intencją artystki było przedstawienie tego spotkania, jako sytuacji swego rodzaju SPOTKANIA sprzyjającego nawiązania dialogu międzypokoleniowego, zacieśnienia więzi między wnuczką a babcią. Rowery miały dodać ich relacji dynamiki, jednocześnie podkreślając przyciągającą moc dialogu, który wywiązał się między nimi. Tabliczka umieszczona przy jednym z rowerów informuje: „Kobiety (…) nawiązują rozmowę, prywatną, lecz także – dzięki umieszczeniu ich postaci w miejscu publicznym – rozmowę otwartą, uniwersalną, metarozmowę”.

W tym samym miejscu zacytowano interpretację kuratorki Magdaleny Swachy-Komborskiej: „Zaprojektowane przez Annę Waligórską postaci Rowerzystek są symptomem kobiecego logosu i procesu naturalizacji, przywracania środowisku miejskiemu stanu naturalnego dla tożsamości człowieka”.

Miejsce: Instalacja została ustawiona w obrębie osiedla Idea, pomiędzy nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi a na przeciwległych zieleńcach, w sąsiedztwie ciągu pieszo-rowerowego, placu zabaw i elementów małej architektury. Zabudowa powstała na obszarach wcześniej należących do Międzynarodowych Targów Gdańskich. Koncepcję zagospodarowania tego terenu przygotowało konsorcjum biur projektowych tworzonych przez dwie trójmiejskie pracownie: Degutis Studio Architektury oraz Rayss Szymanski Architekci. Zrealizowana przez firmę Euro Styl inwestycja to mała dzielnica mieszkaniowa o zróżnicowanej stylistycznie architekturze, z funkcjami usługowymi oraz z ogólnodostępną przestrzenią publiczną. Budynki pomimo ścisłej zabudowy ustawiono w taki sposób, by z okien i przejść pomiędzy nimi tworzyły się osie widokowe i perspektywy. Osiedle charakteryzuje nowatorskie podejście do przestrzeni wspólnych, które mają wyróżniać się pod względem artystycznym i wizualnym oraz stanowić charakterystyczne punkty orientacyjne. Jednym z takich elementów jest otwarta galeria sztuki.

W poszczególne kwartały osiedla zostały wpisane prace artystów, które nadają im indywidualny charakter (np. rzeźba kinetyczna „Trzy drzewa” Adama Arabskiego). Wewnątrz budynków, na klatkach schodowych lub w korytarzach, także znalazły się instalacje artystyczne i prace malarskie, m.in. Doroty Krzyżanowskiej, Zuzanny Dolegi, Roberta Seikona, Oskara Podolskiego Oesu. Działania na osiedlu  Idea wpisują się w misję Fundacji Dom Development City Art, której celem jest stymulowanie rozwoju kultury sztuki w przestrzeni publicznej.

Informacje o autorze: Anna Waligórska – urodzona w 1979 r., w Bydgoszczy. Absolwentka malarstwa w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2000–2005 studiowała malarstwo w pracowni dyplomowej prof. Hugona Laseckiego, a potem w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego. W 2005 r. uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego, aneks z malarstwa ściennego i witrażu przeprowadziła pod kierunkiem prof. Andrzeja Dyakowskiego. W 2013 r. uzyskała tytuł doktora sztuki, zaś w 2022 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego. Od 2003 r. związana jest zawodowo z ASP Gdańskim – najpierw jako asystentka-stażystka w pracowni scenografii i projektowania plastycznego prof. Andrzeja Markowicza, następnie  w 2007 r. objęła stanowisko adiunkta w pracowni malarstwa ściennego i witrażu, a od 2017 r. adiunkta w pracowni dyplomowej malarstwa.

Artystka uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w Ekwadorze, Niemczech, Serbii, Słowacji, we Włoszech i na Węgrzech). Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz w zbiorach prywatnych. Laureatka wielu stypendiów i nagród, m.in. w 2012 r. otrzymała I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska za projekt dekoracji ścian osłonowych wiat przystankowych Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Stan obiektu: bardzo dobry

Właściciel/opiekun:  Euro Styl S.A.

Autor wpisu: Anna Szynwelska

 

 

Ciekawostki
strzałka rozwiń ciekawostki

Administracyjnie osiedle leży w obrębie dzielnicy Przymorze Małe. Przymorze pierwotnie było wsią założoną w połowie XIII wieku przez opactwo cystersów z Oliwy (pierwsza nazwa z 1279 r. brzmiała Primore, a następnie zmieniona została na Prsimore w 1283 r.).

 

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Rowerzystki – obiekt w opracowaniu

Typ obiektu
instalacja
Data
2019
Autor
Anna Waligórska
Adres
ul. Beniowskiego

Dekoracja fasady Ogarna 15/19A

Typ obiektu
fasada
Data
2015
Autor
Anna Waligórska
Adres
ul. Ogarna 15/19a
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Günter Grass

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Anna Bem-Borucka
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Sgraffito na Domu Kultury Przymorze

Typ obiektu
sgraffito
Data
lata 1970
Autor
Ryszard Stryjec (?)
Adres
ul. Śląska 66

Rozpakowanie

Typ obiektu
instalacja
Data
2013
Autor
Jan Tutaj
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana,
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Narcyz

Typ obiektu
mural
Data
07.2011
Autor
Ekta
Adres
ul. Pilotów 5a

Ptaki wodne

Typ obiektu
fontanna
Data
2008
Autor
Sławoj Ostrowski
Adres
Aleja Grunwaldzka 118

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.1997
Autor
Tim Portlock
Adres
ul. Nagórskiego 7a
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika