Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Rowerzystki to instalacja artystyczno-rzeźbiarska Anny Waligórskiej, która symbolizuje dialog i spotkanie międzypokoleniowe i została wykonana w 2019 roku specjalnie dla deweloperskiego osiedla Idea na gdańskim Przymorzu.
Technika: instalacja stalowa, metaloplastyka
Wymiary: ok. 150 cm x 150 cm x 2
Obiekt: Na instalację artystyczną Anny Waligórskiej składają się dwie wykonane z czarnego metalu postawione w pionie rzeźby. Praca najprawdopodobniej wycięto z arkusza blachy, pomalowana została na kolor czerwony. Waligórska stworzyła kompozycję przedstawiającą dwie rowerzystki: artystkę i jej babcię. Autorka odwzorowała postacie w skali rzeczywistej. Zwrócone do siebie twarzami kobiety oddalone są od siebie o ok. 15 m. Ustawiono je po przeciwnych stronach rozwidlenia chodnika, co sprawia wrażenie, jakby spotkały się w drodze i zmierzały w swoich kierunkach. Intencją artystki było przedstawienie tego spotkania, jako sytuacji swego rodzaju SPOTKANIA sprzyjającego nawiązania dialogu międzypokoleniowego, zacieśnienia więzi między wnuczką a babcią. Rowery miały dodać ich relacji dynamiki, jednocześnie podkreślając przyciągającą moc dialogu, który wywiązał się między nimi. Tabliczka umieszczona przy jednym z rowerów informuje: „Kobiety (…) nawiązują rozmowę, prywatną, lecz także – dzięki umieszczeniu ich postaci w miejscu publicznym – rozmowę otwartą, uniwersalną, metarozmowę”.
W tym samym miejscu zacytowano interpretację kuratorki Magdaleny Swachy-Komborskiej: „Zaprojektowane przez Annę Waligórską postaci Rowerzystek są symptomem kobiecego logosu i procesu naturalizacji, przywracania środowisku miejskiemu stanu naturalnego dla tożsamości człowieka”.
Miejsce: Instalacja została ustawiona w obrębie osiedla Idea, pomiędzy nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi a na przeciwległych zieleńcach, w sąsiedztwie ciągu pieszo-rowerowego, placu zabaw i elementów małej architektury. Zabudowa powstała na obszarach wcześniej należących do Międzynarodowych Targów Gdańskich. Koncepcję zagospodarowania tego terenu przygotowało konsorcjum biur projektowych tworzonych przez dwie trójmiejskie pracownie: Degutis Studio Architektury oraz Rayss Szymanski Architekci. Zrealizowana przez firmę Euro Styl inwestycja to mała dzielnica mieszkaniowa o zróżnicowanej stylistycznie architekturze, z funkcjami usługowymi oraz z ogólnodostępną przestrzenią publiczną. Budynki pomimo ścisłej zabudowy ustawiono w taki sposób, by z okien i przejść pomiędzy nimi tworzyły się osie widokowe i perspektywy. Osiedle charakteryzuje nowatorskie podejście do przestrzeni wspólnych, które mają wyróżniać się pod względem artystycznym i wizualnym oraz stanowić charakterystyczne punkty orientacyjne. Jednym z takich elementów jest otwarta galeria sztuki.
W poszczególne kwartały osiedla zostały wpisane prace artystów, które nadają im indywidualny charakter (np. rzeźba kinetyczna „Trzy drzewa” Adama Arabskiego). Wewnątrz budynków, na klatkach schodowych lub w korytarzach, także znalazły się instalacje artystyczne i prace malarskie, m.in. Doroty Krzyżanowskiej, Zuzanny Dolegi, Roberta Seikona, Oskara Podolskiego Oesu. Działania na osiedlu Idea wpisują się w misję Fundacji Dom Development City Art, której celem jest stymulowanie rozwoju kultury sztuki w przestrzeni publicznej.
Informacje o autorze: Anna Waligórska – urodzona w 1979 r., w Bydgoszczy. Absolwentka malarstwa w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2000–2005 studiowała malarstwo w pracowni dyplomowej prof. Hugona Laseckiego, a potem w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego. W 2005 r. uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego, aneks z malarstwa ściennego i witrażu przeprowadziła pod kierunkiem prof. Andrzeja Dyakowskiego. W 2013 r. uzyskała tytuł doktora sztuki, zaś w 2022 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego. Od 2003 r. związana jest zawodowo z ASP Gdańskim – najpierw jako asystentka-stażystka w pracowni scenografii i projektowania plastycznego prof. Andrzeja Markowicza, następnie w 2007 r. objęła stanowisko adiunkta w pracowni malarstwa ściennego i witrażu, a od 2017 r. adiunkta w pracowni dyplomowej malarstwa.
Artystka uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w Ekwadorze, Niemczech, Serbii, Słowacji, we Włoszech i na Węgrzech). Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz w zbiorach prywatnych. Laureatka wielu stypendiów i nagród, m.in. w 2012 r. otrzymała I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska za projekt dekoracji ścian osłonowych wiat przystankowych Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
Stan obiektu: bardzo dobry
Właściciel/opiekun: Euro Styl S.A.
Autor wpisu: Anna Szynwelska
Administracyjnie osiedle leży w obrębie dzielnicy Przymorze Małe. Przymorze pierwotnie było wsią założoną w połowie XIII wieku przez opactwo cystersów z Oliwy (pierwsza nazwa z 1279 r. brzmiała Primore, a następnie zmieniona została na Prsimore w 1283 r.).
Bibliografia:
https://dom.trojmiasto.pl/Osiedle-Idea-najciekawsza-inwestycja-mieszkaniowa-2017-roku-n122499.html (dostęp: 05.09.2023)
https://dom.trojmiasto.pl/Deweloper-kupil-dawne-tereny-Targow-Gdanskich-n82524.html (dostęp: 05.09.2023)
http://annawaligorska.com/o-mnie/ (dostęp: 05.09.2023)
https://gdansk.gedanopedia.pl/gdansk/?title=PRZYMORZE (dostęp: 05.09.2023)
https://www.gdansk.pl/przymorze-male/historia-dzielnicy,a,136631 (dostęp: 05.09.2023)
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia