Zdjęcie poziome, na którym przedstawiono abstrakcyjną rzeźbę w przestrzeni parkowej. Składa się ona z trzech wielkowymiarowych leżących, ściętych stożków. Brył zostały wykonane z metalu i każda z nich ma inny kolor: czerwony, niebieski i żółty. Dodatkowo każdy z elementów ma inny rozmiar jednak przy zachowaniu odpowiednich, wzajemnych proporcji. Bryły oparte są na dwóch, stojących stelażach.
Fot. Paweł Wyszomirski/Wspólnota Gdańska

Nagłaśniacz myśli

Typ obiektu
rzeźba
Data
04.06.2011
Autor
Jerzy Dobrzański, Joanna Zemanek
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża
Dzielnica
Przymorze
Otwórz w google maps

Technika: instalacja z metalu

Wymiary:

Obiekt: Instalacja „Nagłaśniacz myśli” wykonana przez Jerzego Dobrzańskiego i Joannę Zemanek jest częścią Gdańskiej Plenerowej Galerii Rzeźby. Powstała w ramach Gdańskiego Festiwalu Form Przestrzennych „Rozdroża Wolności”, inspirowanego ideą wolności w Gdańsku. Wydarzenie miało miejsce od 2009 do 2019 r. i obejmowało międzynarodowy konkurs na formę przestrzenną oraz instalację artystyczną, międzynarodowy plener rzeźby z drewna, seminarium o sztuce w przestrzeni publicznej, a także liczne wydarzenia towarzyszące. Wolność, czyli główna idea festiwalu, co roku była także tematem konkursu. Dotyczyła nie tylko tematyki, ale również formy wykonania i wolności artystycznego wyrazu.

Praca „Nagłaśniacz myśli” zdobyła drugą nagrodę w konkursie festiwalowym i zdecydowano się ją zrealizować w przestrzeni Parku im. Prezydenta Ronalda Reagana. Instalacja składa się z trzech aerofonów wykonanych z metalu i pomalowanych trzema kolorami: czerwonym (tuba na dole), niebieskim (tuba po prawej) i żółtym (tuba po lewej). Ułożenie tub powoduje, że wspólnie tworzą one jeden wielki aerofon. Różnią się między sobą długościami dla osiągnięcia ciekawszego artystycznie (wizualnie i akustycznie) efektu. W pierwotnym projekcie kolory miały być metaliczne, ale nie zostało to ostatecznie zrealizowane. Instalacja w bardzo przejrzysty sposób odnosi się do idei wolności słowa, poglądów i przekonań, zachęcając jednocześnie do skorzystania z niej.

Miejsce: Gdańska Plenerowa Galeria Rzeźby, zrealizowana w ramach Gdańskiego Festiwalu Form Przestrzennych „Rozdroża Wolności”, usytuowana została na terenie parku im. Prezydenta Ronalda Reagana, honorowego obywatela Gdańska. Znajduje się ona w części parku leżącej na terenie dzielnicy Brzeźno. Założenie parkowe o powierzchni 85 ha zlokalizowano w pasie nadmorskim Gdańska. Obszar parku obejmuje dzielnice: Przymorze Wielkie, zachodnią część Brzeźna oraz wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się tymczasowe ogródki działkowe i nieużytki. Plan zagospodarowania terenu nadmorskiego na cele rekreacyjne powstał w 2001 r. i realizowano go etapami aż do 2014 r. Przestrzeń parku poza miejscami do wypoczynku, aktywności fizycznej czy do palenia ognisk urozmaicono stawami z odpływem z biologiczną zabudową linii brzegowych i wyspami lęgowymi dla ptactwa wodnego. W 2008 r. Park im. Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.

Informacje o autorze: Jerzy Dobrzański – ur. w 1976 r. w Rzeszowie. Jest rzeźbiarzem i projektantem. Studia ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, doktorat uzyskał na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tworzy rzeźby, instalacje oraz obiekty funkcjonalne przeznaczone do umieszczenia w przestrzeni publicznej. W swojej twórczości najchętniej sięga po tematy związane ze zjawiskami społeczno-politycznymi. Laureat nagród Must Have na Łódź Design Festiwal w Łodzi, Top Design Award na Arena Design w Poznaniu. Autor fasady „Nowego Kina Praha” w Warszawie oraz „Pomnika Kazimierza Deyny” wraz z okalającą go przestrzenią w Starogardzie Gdańskim.

Joanna Zemanek – ur. w 1979 r. w Łękach k. Oświęcimia. Jest artystką interdyscyplinarną, scenografką, kostiumografką, kuratorką wystaw i wykładowczynią na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studia ukończyła na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2018 r. uzyskała tytuł doktor habilitowanej w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Współpracuje z Teatrem Dramatycznym m.st. Warszawy oraz z Teatrem Nowym Proxima w Krakowie.

Stan obiektu: częściowo zniszczony

Właściciel/opiekun: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autor wpisu: Dorota Kucharczyk

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Materiały Fundacji Wspólnota Gdańska

Bibliografia:

www.acdesign.com.pl

Gdańsk: Rozstrzygnięto konkurs na Rozdroża Wolności, www.dziennikbaltycki.pl

www.gzdiz.gda.pl

www.joannazemanek.com

www.rozdrozawolnosci.pl

Jakub Knera, Barwne instalacje Rozdroży Wolności wypełnią przestrzeń Gdańska, www.trojmiasto.pl

Łukasz Stafiej, Marzenia gdańszczan polecą do nieba, www.trojmiasto.pl

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Kadr Wolności

Typ obiektu
instalacja
Data
2014
Autor
Piotr Wesołowski, Edyta Filipczak, Justyna Romanowska
Adres
Park Nadmorski im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście od ul. Piastowskiej

No walls/ Żadnych ścian

Typ obiektu
instalacja
Data
lipiec 2017
Autor
Maria Kalińska
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Polub wolność/Like Freedom

Typ obiektu
instalacja
Data
2015
Autor
Juriana Jur
Adres
Park Nadmorski im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście od ul. Jagiellońskiej
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Fontanna

Typ obiektu
fontanna
Data
2010
Autor
Adam Stachowicz
Adres
Sympatyczna 17

Prześwit

Typ obiektu
rzeźba
Data
30.03.1976
Autor
Stanisław Konieczny
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego

Dekoracja fasady przy Długim Targu 25

Typ obiektu
fresk
Data
1954
Autor
Maria Leszczyńska
Adres
ul. Długi Targ 25
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika