Zdjęcie przedstawiające rzeźbę abstrakcyjną w przestrzeni parkowej. Rzeźba została wykonana w pomarańczowo-brązowym drewnie i przedstawia nagą kobiecą figurę o wydłużonych proporcjach. Elementy anatomiczne budowy jej ciała zostały zaznaczone poprzez pojedyncze ryty i wypukłości. Jej długie, rozpuszczone włosy tworzą dla niej ramę. Postument rzeźby został wykonany w tej samej partii drewna, a jego powierzchnia pokryta jest prostymi ornamentami.
Fot. Wspólnota Gdańska

Bałtycka Nimfa

Typ obiektu
rzeźba
Data
2017
Autor
Iwan Bondarenko
Adres
Park im. Jana Pawła II
Dzielnica
Zaspa
Otwórz w google maps

Technika: rzeźbiarstwo w drewnie bukowym

Wymiary: 0,6 m x 3 m

Obiekt: Rzeźba Iwana Bondarenki jest pełna, wolnostojąca, wertykalna. Przedstawia pełnowymiarową postać kobiecą, która pod stopami ma spiętrzone morskie fale. Prawa, zgięta w łokciu ręka dotyka długich włosów oplatających cały tył postaci. Pochyloną głowę przytula do lewego ramienia. Kompozycja emanuje spokojem. Bałtycka nimfa, czyli narodziny Bałtyku to w intencji autora obraz jednoczącej potęgi zrodzonej z morskiej fali, wód oceanów świata. Morze łączy wszystkich mieszkańców krajów nadbałtyckich. W wodzie panuje spokój i harmonia, nie ma zjawiska separacji. Woda gromadzi się, jednoczy miliardy kropel. Tak samo ludzie mieszkający na wybrzeżach Bałtyku nie mogą być dla siebie wrogami. Brzeg jednoczy ludzi. Woda nie zna granic, które zostały wymyślone przez ludzi o złych zamiarach, pragnących rozdzielać narody i rządzić. Ta autorska refleksja jest wynikiem podróży po krajach nadbałtyckich, gdzie artysta spotykał się z otwartością, pozytywnym nastawieniem, empatią. „Nikt nie chce nienawiści – mówi Bondarenko – Chciałbym, aby kraje bałtyckie były wolne od wszelkiego brudu, wojny i zła. Pokój, harmonia i dobroć to wszystko, czego potrzeba krajom bałtyckim”. Rzeźba powstała w 2017 r. w ramach Międzynarodowego Pleneru Rzeźby z Drewna pod hasłem „Bałtycki Dom”, organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska. Artyści szukali odpowiedzi na pytania: kim są ludzie znad morza? Co wiemy o naszych nadbałtyckich sąsiadach? Czy mamy wspólne cele? Morze Bałtyckie łączy, czy dzieli? Plener, podczas którego powstały prace, odbył się na terenie Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Usługowo-Handlowych w Gdańsku Oliwie. Wydarzenie dedykowano Nadbałtyckiemu Centrum Kultury z okazji 25-lecia placówki. Rzeźby, których docelową lokalizacją stanowił Park im. Jana Pawła II na Zaspie, najpierw zostały zaprezentowane przy Centrum św. Jana w Gdańsku.

Fundacja w latach 2014–2017 zrealizowała pięć plenerów rzeźby z drewna z udziałem artystów z Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Norwegii, Hiszpanii, Finlandii i Niemiec. Inspiracją kolejnych plenerów były hasła: „Wolność i odpowiedzialność” (2014), „Książka/Słowo” (2015), „Granice wolności – czy człowiek może ingerować w przyrodę?” (2015), „Migranci. Swoi? Obcy?” (2016), „Bałtycki Dom” (2017). Rzeźby, które powstały, są eksponowane w gdańskim Parku im. Jana Pawła II, tworząc Gdańską Galerię Plenerową Rzeźby, oraz w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Gdyni Marszewie. Sponsorem plenerów była firma Aste sp. z o.o. przy współfinansowaniu przez Miasto Gdańsk. Partnerzy plenerów to Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Nadleśnictwo Gdańsk.

Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Parku im. Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie. Park zajmuje powierzchnię 25,1 ha i został wybudowany jako park osiedlowy dla mieszkańców dzielnic Zaspa i Przymorze. W latach 1981–1988 na terenach użytkowanych wcześniej przez Port Lotniczy Wrzeszcz Park powstał na niezabudowanej części lotniska, którą z przeznaczono właśnie na teren zielony. W przeszłości była porośnięta lasem sosnowym, przez który płynął Potok Brzeźnieński. Drzewostan parkowy utworzony został z drzew starszych, przesadzonych do parku w latach 1982–1983, drzew młodszych z nasadzeń z tego okresu oraz uzupełnień wykonanych w 2006 r. Od strony ul. Meissnera znajduje się plac zabaw dla dzieci. Park poprzecinany jest spacerowymi ścieżkami o nawierzchniach żużlowych i asfaltowych oraz wyposażony w ławki i kosze na śmieci.

Informacje o autorze: Ivan Bondarenko – ur. w 1960 r. na Ukrainie. Jest rosyjskim artystą. Zajmuje się rzeźbą i malarstwem. W 1988 r. uzyskał dyplom w Moskiewskiej Szkole Sztuki Przemysłowej. Od 1988 r. jest członkiem Związku Artystów Rosji. Uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych, autor kilku wystaw indywidualnych w Moskwie. W 2001 r. został nagrodzony przez Rosyjską Akademię Sztuk Pięknych. Jego prace znajdują się w muzeach oraz w prywatnych kolekcjach.

Stan obiektu: dobry

Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autorka wpisu: Marzena Świtała

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Materiały autora

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.2010
Autor
Ryszard Niedzielski aka Inwazja
Adres
ul. Dywizjonu 303 9a

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
06.2009
Autor
Mariusz „M-city” Waras
Adres
ul. Pilotów 12A

rzeźba Łódź Charona II

Typ obiektu
rzeźba
Data
2016
Autor
Paweł Otwinowski
Adres
park im. Jana Pawła II
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Mural Browar Gdański

Typ obiektu
mural
Data
27.09.2016
Autor
Marcin Budziński
Adres
Biała 14

Spirala wiedzy/znaczeń

Typ obiektu
rzeźba
Data
2015
Autor
Janina Gajska Bruzdowicz
Adres
Park im. Jana Pawła II

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.1997
Autor
Tim Portlock
Adres
ul. Nagórskiego 7a
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika