Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: odlew w żywicy
Wymiary: cokół 98 cm x 85 cm x 85 cm, figura max. 220 cm x 105 cm x 75 cm, wys. altany 7,5 m
Obiekt: Umiejscowiony w stalowej altanie pomnik upamiętnia Jana Gutenberga, niemieckiego rzemieślnika, którego powszechnie uważa się za wynalazcę druku. Nie jest on jednak rzeczywistym odkrywcą ruchomych czcionek, lecz wynalazcą wymiennych matryc, sposobu konstruowania czcionek i ich składu, a także prasy drukarskiej. Stąd uważany jest za patrona drukarzy i właśnie z ich inicjatywy z okazji 400-lecia wynalezienia druku w 1840 r. odsłonięta została pierwsza altana z drewna. W 1890 r. zamieniono ją na altanę z elementów kutych, a pięć lat później odsłonięto posąg Jana Gutenberga, wykonany z brązu. Autorem projektu był Ernst Paul, a fundatorem A. Kafemann, wydawca i drukarz. Rzeźba zaginęła w 1945 r., a zrekonstruowano go w 1998 r. w związku z obchodami 500-lecia drukarstwa gdańskiego. Replika została zaprojektowana przez Stanisława Radwańskiego na podstawie zdjęcia. Wykonana z żywicy z domieszką brązu kusiła jednak złodziei i pomnik był systematycznie obłupywany. Ostatecznie został podpalony przez wandali w 2003 r., jednak już rok później, 29 maja 2004 roku, nastąpiła jego druga odsłona.
Realistyczna figura zaprezentowana w stroju historycznym z atrybutem Gutenberga – księgą w dłoni, odlana została z żywicy syntetycznej, przypominającej brąz. Ustawiona jest na granitowym postumencie, w stylizowanej altanie z kutych elementów, pokrytej blaszanym dachem. Na postumencie widnieje napis kuty, wypukły: „Gutenberg”.
Miejsce: Pomnik usytuowany w alei im. Gutenberga w Parku Jaśkowej Doliny. Niecały kilometr dalej znajduje się Teatr Leśny, plenerowe miejsce wydarzeń kulturalnych.
Informacje o autorze: Stanisław Radwański – ur. 1941r. rzeźbiarz, malarz, pedagog, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby. Dyplom uzyskał w 1968 r. w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Autor pomników, rzeźb sakralnych, plenerowych, medali. Laureat wielu konkursów rzeźbiarskich oraz nagród w dziedzinie kultury, sztuki i edukacji.
Stan obiektu: częściowo zniszczony – popisany postument
Właściciel/opiekun: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Autor wpisu: Michalina Domoń
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia