Zdjęcie poziome przedstawiające realistyczną rzeźbę mężczyzny w przestrzeni leśnej. Figura przedstawiona jest w stroju historycznym i została ustawiona na niskim, sześciennym postumencie wykonanym z granitu. Na jednej ze jego ścian wyryto litery układające się w napis: „Gutenberg”. Rzeźba znajduje się pod ażurową, ozdobną altaną na planie ośmioboku.
Fot. Paweł Jóźwiak

Pomnik Jana Gutenberga

Typ obiektu
pomnik
Data
12.09.1998
Autor
Stanisław Radwański
Adres
polana w lesie przy ul. Jaśkowa Dolina, dojście od ul. Pawłowskiego
Dzielnica
Wrzeszcz
Otwórz w google maps

Technika: odlew w żywicy

Wymiary: cokół 98 cm x 85 cm x 85 cm, figura max. 220 cm x 105 cm x 75 cm, wys. altany 7,5 m

Obiekt: Umiejscowiony w stalowej altanie pomnik upamiętnia Jana Gutenberga, niemieckiego rzemieślnika, którego powszechnie uważa się za wynalazcę druku. Nie jest on jednak rzeczywistym odkrywcą ruchomych czcionek, lecz wynalazcą wymiennych matryc, sposobu konstruowania czcionek i ich składu, a także prasy drukarskiej. Stąd uważany jest za patrona drukarzy i właśnie z ich inicjatywy z okazji 400-lecia wynalezienia druku w 1840 r. odsłonięta została pierwsza altana z drewna. W 1890 r. zamieniono ją na altanę z elementów kutych, a pięć lat później odsłonięto posąg Jana Gutenberga, wykonany z brązu. Autorem projektu był Ernst Paul, a fundatorem A. Kafemann, wydawca i drukarz. Rzeźba zaginęła w 1945 r., a zrekonstruowano go w 1998 r. w związku z obchodami 500-lecia drukarstwa gdańskiego. Replika została zaprojektowana przez Stanisława Radwańskiego na podstawie zdjęcia. Wykonana z żywicy z domieszką brązu kusiła jednak złodziei i pomnik był systematycznie obłupywany. Ostatecznie został podpalony przez wandali w 2003 r., jednak już rok później, 29 maja 2004 roku, nastąpiła jego druga odsłona.

Realistyczna figura zaprezentowana w stroju historycznym z atrybutem Gutenberga – księgą w dłoni, odlana została z żywicy syntetycznej, przypominającej brąz. Ustawiona jest na granitowym postumencie, w stylizowanej altanie z kutych elementów, pokrytej blaszanym dachem. Na postumencie widnieje napis kuty, wypukły: „Gutenberg”.

Miejsce: Pomnik usytuowany w alei im. Gutenberga w Parku Jaśkowej Doliny. Niecały kilometr dalej znajduje się Teatr Leśny, plenerowe miejsce wydarzeń kulturalnych.

Informacje o autorze: Stanisław Radwański – ur. 1941r. rzeźbiarz, malarz, pedagog, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby. Dyplom uzyskał w 1968 r. w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Autor pomników, rzeźb sakralnych, plenerowych, medali. Laureat wielu konkursów rzeźbiarskich oraz nagród w dziedzinie kultury, sztuki i edukacji.

Stan obiektu: częściowo zniszczony – popisany postument

Właściciel/opiekun: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Autor wpisu: Michalina Domoń

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Pomnik Daniela Gralatha

Typ obiektu
pomnik
Data
1893
Autor
nieznany
Adres
Aleja Zwycięstwa

Mural Gdańsk bez plastiku we Wrzeszczu

Typ obiektu
mural
Data
2020
Autor
Looney
Adres
ul. Srebrniki 10

Ptaki wodne

Typ obiektu
fontanna
Data
2008
Autor
Sławoj Ostrowski
Adres
Aleja Grunwaldzka 118
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady Ogarnej 90

Typ obiektu
sgraffito
Data
2016
Autor
Jacek Zdybel
Adres
ul. Ogarna 89/90

Mural pralnia Maxa Kraatza

Typ obiektu
fasada
Data
04. 2022
Autor
Marcin Budziński
Adres
Trakt Św. Wojciecha 58

Rzeźba na ul. Mariackiej

Typ obiektu
rzeźba
Data
1981
Autor
Alfons Łosowski
Adres
ul. Mariacka 15
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika