Zdjęcie pionowe przedstawiające boczną ścianę wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego, której powierzchnia została pokryta muralem, którego estetyka przypomina sztukę komiksu. Przedstawia on podwodny świat, który miesza się z elementami zaczerpniętymi z życia doczesnego np. samochodami, słuchawką telefonu stacjonarnego, a także zwierzętami czy ludźmi. Kompozycja przypomina surrealistyczną marę senną, utrzymaną w jasnej, nasyconej, zielonej kolorystyce.
Fot. Dawid Sobijanek/Instytut Kultury Miejskiej

Bałtyk

Typ obiektu
mural
Data
07.2011
Autor
Gdańska Szkoła Muralu
Adres
ul. Pilotów 10a
Dzielnica
Zaspa
Otwórz w google maps

Technika: malarstwo

Wymiary: 12 m x 36 m

Obiekt: Mural utrzymany jest zielonej tonacji, co jest nawiązaniem do naturalnego koloru Morza Bałtyckiego. Zanurzony w bałtyckiej głębinie nurek z przerażeniem obserwuje otaczającego go ławice przeróżnych stworzeń i przedmiotów. Znajdziemy wśród nich samochody marki Syrena, słuchawkę telefoniczną, futurystyczne łodzie podwodne, bochenki chleba, słonie, wieloryby, a także ogromne meduzy. Mural był eksperymentem projektowym. Twórcy zaczęli wspólnie od białej kartki, sprawdzając, czy kolektyw składający się z osób o odmiennych stylach i doświadczeniach jest w stanie zaprojektować spójny mural, pod którym podpisze się każdy z nich osobna. Eksperyment zakończył się niepowodzeniem. Autorzy zgodzili się na tło i ogólną koncepcję, jednak za każdą z „ławic” odpowiadał indywidulanie każdy z uczestnik prac. Mural powstał w ramach działalności twórczej Gdańskiej Szkoły Muralu.

Miejsce: Mural jest częścią Kolekcji Malarstwa Monumentalnego tworzonej w gdańskiej dzielnicy Zaspa Młyniec od 1997 r. Kolekcja liczy 60 prac, z których większość powstała w ramach ośmiu edycji (2009–2016) międzynarodowego festiwalu malarstwa monumentalnego „Monumental Art” organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej.

Informacje o autorze: Gdańska Szkoła Muralu działała od 2010 do 2017 r . Została stworzona jako o platforma dyskusji, doskonalenia warsztatu oraz integracji środowiska. Jej celem było przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji jako sztuki społeczno-politycznej, reagującej na aktualne wydarzenia, oraz wypracowanie jednolitego stylu. Na zajęciach prowadzonych przez Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla przewinęło się kilkudziesięciu młodych malarzy i malarek.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Instytut Kultury Miejskiej (www.ikm.gda.pl), Spółdzielnia Mieszkaniowa Zaspa Młyniec

Autor wpisu: Jarosław Orłowski

 

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Hołd malarstwu polskiemu

Typ obiektu
mural
Data
09.2012
Autor
Gdańska Szkoła Muralu
Adres
Bajana 9a
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Narcyz

Typ obiektu
mural
Data
07.2011
Autor
Ekta
Adres
ul. Pilotów 5a

Kosmos

Typ obiektu
mural
Data
07.2015
Autor
Michał Ujczak
Adres
ul. Dywizjonu 303 9a

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.1997
Autor
Tim Portlock
Adres
ul. Nagórskiego 7a
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Fontanna w formie kwiatów

Typ obiektu
fontanna
Data
2010
Autor
Adam Stachowicz
Adres
Sympatyczna 17

Mozaika na fasadzie Szpitala im. Mikołaja Kopernika

Typ obiektu
mozaika
Data
1933
Autor
nieznany
Adres
ul. Nowe Ogrody 1-7

Wspomnienia bursztynu

Typ obiektu
mural
Data
07.2016
Autor
David Petroni
Adres
ul. Pilotów 14f
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika