Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: rzeźbiarstwo w drewnie
Wymiary: 1 m x 3 m
Obiekt: Czytający koń jest rzeźbą pełną, wolnostojącą, wertykalną. Przedstawia popiersie konia z pochyloną głową w statycznej pozie, którą można odczytać jako koncentrację, zamyślenie, skupienie uwagi. Artystka w żartobliwy sposób nawiązała do norweskiego określenia osoby, która bardzo lubi czytać książki. Polski „mól książkowy”, angielski „bookworm” (robak książkowy), to w wersji norweskiej „lesehest” – czytający koń. Rzeźba powstała w 2015 r. w ramach Międzynarodowego Pleneru Rzeźby z Drewna pod hasłem „Książka/Słowo”, organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska. Plener odbył się przy Stawie Młyńskim w Gdańsku Oliwie.
Fundacja w latach 2014–2017 zrealizowała pięć plenerów rzeźby z drewna z udziałem artystów z Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Norwegii, Hiszpanii, Finlandii i Niemiec. Inspiracją kolejnych plenerów były hasła: „Wolność i odpowiedzialność” (2014), „Książka/Słowo” (2015), „Granice wolności – czy człowiek może ingerować w przyrodę?” (2015), „Migranci. Swoi? Obcy?” (2016), „Bałtycki Dom” (2017). Rzeźby, które powstały, są eksponowane w gdańskim Parku im. Jana Pawła II, tworząc Gdańską Galerię Plenerową Rzeźby, oraz w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Gdyni Marszewie. Sponsorem plenerów była firma Aste sp. z o.o. przy współfinansowaniu przez Miasto Gdańsk. Partnerzy plenerów to Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Nadleśnictwo Gdańsk.
Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Parku im. Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie. Park zajmuje powierzchnię 25,1 ha i został wybudowany jako park osiedlowy dla mieszkańców dzielnic Zaspa i Przymorze. W latach 1981–1988 na terenach użytkowanych wcześniej przez Port Lotniczy Wrzeszcz Park powstał na niezabudowanej części lotniska, którą z przeznaczono właśnie na teren zielony. W przeszłości była porośnięta lasem sosnowym, przez który płynął Potok Brzeźnieński. Drzewostan parkowy utworzony został z drzew starszych, przesadzonych do parku w latach 1982–1983, drzew młodszych z nasadzeń z tego okresu oraz uzupełnień wykonanych w 2006 r. Od strony ul. Meissnera znajduje się plac zabaw dla dzieci. Park poprzecinany jest spacerowymi ścieżkami o nawierzchniach żużlowych i asfaltowych oraz wyposażony w ławki i kosze na śmieci.
Informacje o autorce: Bente Kluge – pochodząca z Norwegii rzeźbiarka o kanadyjskich korzeniach, mieszka w Sopocie. Ukończyła Wydział Kostiumów Teatralnych w Państwowej Wyższej Szkole Rzemiosł Artystycznych i Projektowania Przemysłowego w Oslo, a następnie Wydział Rzeźby w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W Polsce od 1994 r. Rzeźbi m.in. w brązie, kamieniu, drewnie i technikach mieszanych, tworzy ceramikę. Zafascynowana kulturą afrykańską regularnie odwiedza Kenię i tam pracuje. Swoje rzeźby prezentowała na blisko 30 wystawach indywidualnych i grupowych w Polsce i Norwegii. Uczestniczy w plenerach rzeźby z drewna, kamienia.
Stan obiektu: dobry
Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska
Autorka wpisu: Marzena Świtała
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia