Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: malarstwo
Wymiary: 12 m x 18 m
Obiekt: Mural to powiększone do rozmiarów ściany zdjęcie głowy Lecha Wałęsy wykonane przez służby specjalne PRL podczas jego internowania. Zabieg powiększenia powoduje, że pojedyncze „piksele” z oryginalnego zdjęcia zmieniają się w półmetrowe kwadraty. Oglądany z bliska mural jest nieoczywisty, trudno w nim jednoznacznie rozpoznać twarz Lecha Wałęsy. Z dystansu to niebudzący wątpliwości wizerunek jednego z najbardziej znanych na świecie Polaków. Praca została odsłonięta dokładnie w 25. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla.
Miejsce: ul. Pilotów 17d to jeden z najważniejszych adresów opozycyjnego Gdańska. To tutaj mieszkał wraz z rodziną Lech Wałęsa. Podczas powrotu Wałęsy z internowania na ul. Pilotów pojawił się kilkunastotysięczny tłum. Okolice bloku były także sceną wielu demonstracji i potyczek z ZOMO, szturmowymi oddziałami milicji z czasów PRL-u. Mural jest częścią Kolekcji Malarstwa Monumentalnego tworzonej w gdańskiej dzielnicy Zaspa Młyniec od 1997 r. Kolekcja liczy 60 prac, z których większość powstała w ramach ośmiu edycji (2009–2016) międzynarodowego festiwalu malarstwa monumentalnego „Monumental Art” organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej.
Informacje o autorze: Piotr„Pisz” Szwabe – stypendysta College of Art w Londynie w klasie prowadzonej przez Jorga Immendorffa, malarz ścienny i sztalugowy, instalator form przestrzennych, kurator, amator podróżnik, stypendysta kulturalny Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Współtwórca trójmiejskich formacji artystycznych. Kurator Festiwalu Malarstwa Monumentalnego „Monumental Art”.
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Instytut Kultury Miejskiej (www.ikm.gda.pl), Spółdzielnia Mieszkaniowa Zaspa Młyniec
Autor wpisu: Jarosław Orłowski
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia