Zdjęcie poziome ze zbliżeniem na białą ścianę budynku, która jest częściowo pokryta kolorowym muralem. Malowidło ma geometryczny charakter i przedstawia scenę z operowego wnętrza z udziałem aktorów i widowni. Postaci ludzkie ukazane są w sposób schematyczny, a całość utrzymana jest w barwach o zgaszonej kolorystyce.
Fot. Paweł Jóźwiak

Murale na elewacji Opery Bałtyckiej

Typ obiektu
fasada
Data
16.11.2006
Autor
Piotr Szwabe
Adres
aleja Zwycięstwa 15
Dzielnica
Aniołki
Otwórz w google maps

Siedem murali bez tytułu umieszczonych na elewacji Opery Bałtyckiej w Gdańsku przedstawia sceny baletowe i operowe autorstwa Piotra Szwabego, prace zostały odsłonięte w 2006 roku.

Technika: malarstwo ścienne

Wymiary: 155 × 510 cm, 160 × 540 cm, 300 × 524 cm, 300 × 340 cm, 300 × 550 cm, 300 × 540 cm, 300 × 540 cm (wymiary murali podane w kolejności od strony alei Zwycięstwa)

 

Obiekt:

Na elewacji Opery Bałtyckiej w Gdańsku od strony alei Generała Józefa Hallera znajduje się siedem murali przedstawiających sceny baletowe i operowe autorstwa Piotra Szwabego. Artysta wykonał je we współpracy z Tomaszem Zabrockim.

Kompozycje wszystkich scen są  w formie leżących prostokątów. Cztery pierwsze murale (licząc od strony alei Zwycięstwa) są wielobarwne, utrzymane w tonacji niebiesko-fioletowo-różowo-żółtej i przedstawiają sceny operowe i audytorium. Trzy kolejne to monochromatyczne sceny baletowe, w których postaci zostały namalowane czarnym konturem na białym tle.

Na pierwszym muralu ukazano  fragment teatralnej sceny z dwójką aktorów, których sylwetki  mocno oświetlają reflektory. W tle zarysowanych zostało  kilka rzędów widowni. Drugi mural w całości przedstawia zebraną w operze publiczność. Sylwetki siedzących widzów i rzędy foteli  jedynie naszkicowano  . Na kolejnych dwóch kompozycjach przedstawiono głównie muzyków. Pierwszą z nich tworzy występująca na scenie czteroosobowa grupa instrumentalistów i solistka. Instrumenty muzyczne (fortepian, kontrabas, perkusja i trąbka) mają  schematyczne formy. W prawym dolnym rogu muralu znajduje się sygnatura artysty: pseudonim  „Pisz”. Druga kompozycja narożna  przedstawia dwójkę muzyków grających prawdopodobnie na kontrabasach. Ich sylwetki są skierowane w lewą stronę i korespondują z usytuowaną narożnie kolejną realizacją malarską przedstawiającą scenę baletową, w której ośmioosobowa grupa tancerzy wykonuje tę samą figurę taneczną, stojąc w rozkroku i unosząc lewą rękę. Sylwetki wszystkich osób skierowane są w prawą stronę, w kierunku kontrabasistów przedstawionych na sąsiednim muralu. Dwa ostatnie wielkoformatowe obrazy prezentują  tę samą scenę – dziesięć tańczących baletnic. Pierwszy plan każdej kompozycji tworzy baletnica przedstawiona w skoku szpagatowym. W tle pozostałe tancerki stoją naprzemiennie w rzędzie w dwóch pozach:  z uniesionymi rękami do góry i w przyklęku z rękami prostopadle rozłożonymi na boki.

Murale zostały wykonane w stylu charakterystycznym dla artysty, oszczędnym, pozbawionym detalu. Poprzez zastosowanie uproszczonych, kubicznych form realizacje sprawiają wrażenie, jakby zostały wykonane w pośpiechu, szkicowo, stanowiły tylko zarys dzieła lub pozostały niedokończone.

 

Miejsce:

W 2006 roku artysta Piotr Szwabe został zaproszony do wykonania murali na zachodniej elewacji Opery Bałtyckiej w Gdańsku (ówczesnej Państwowej Opery Bałtyckiej). Ściany od strony alei Generała Józefa Hallera były wówczas często malowane sprayem przez wandali. Stąd pojawił się pomysł współpracy z artystą w nadziei, że wielkoformatowe obrazy zniechęcą chuliganów do dewastacji ścian. Tematyka malowideł (sceny baletowe i operowe) bezpośrednio koresponduje z miejscem ekspozycji. Murale znajdują się przy ruchliwej ulicy, są dobrze widoczne. Trzy środkowe realizacje, usytuowane we wnęce, stanowią dodatkową dekorację  restauracyjnego ogródka.

 

Informacje o autorze:

Piotr „Pisz” Szwabe (ur. 1975) – malarz sztalugowy, muralista, poeta, animator kultury, kurator Europejskiej Galerii Malarstwa Ściennego Węzeł Kliniczna 2000–2005 i Festiwalu Monumental Art w Gdańsku (2009–2016), współtwórca kolekcji murali na gdańskim osiedlu Zaspa-Młyniec, członek zespołu muzycznego ChAoS. Stypendysta College of Art w Londynie, stypendysta kulturalny miasta Gdańska i marszałka województwa pomorskiego. Współtwórca trójmiejskich grup artystycznych: Pracownia Ludzie Gdańsk oraz SAM im. Vincenta van Gogha.

 

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Opera Bałtycka w Gdańsku

 

Autorka wpisu: Gabriela Brdej

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Mirosław Baran, Gdańsk. Murale na ścianie Opery Bałtyckiej, 17.11.2006,

https://e-teatr.pl/gdansk-murale-na-scianie-opery-baltyckiej-a30902 (dostęp: 14.10.2022) https://szwabe.com

 

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Instalacja „Polska”

Typ obiektu
fontanna
Data
2011
Autor
Piotr Szwabe
Adres
Pilotów 3 (skwer)

Mural Lech Wałęsa

Typ obiektu
mural
Data
10.12.2008
Autor
Piotr Szwabe
Adres
ul. Pilotów 17d

Sąd Ostateczny żywy w pikselach

Typ obiektu
mural
Data
09.2017
Autor
Piotr Szwabe
Adres
ul. Skarżyńskiego 6f
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Mural Gąszcz

Typ obiektu
graffiti
Data
22.07.2012
Autor
Paweł Kozłowski "Swansky"
Adres
al. Zwycięstwa

Pomnik Matki Polki i Rosjanki

Typ obiektu
pomnik
Data
1984
Autor
Zygfryd Korpalski, Zdzisław Koseda
Adres
ul. gen. A. Giełguda

Skrzydlaty Mural

Typ obiektu
mural
Data
2023
Autor
Bartosz Piosik
Adres
ul. Orzeszkowej
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Mural solidarności z Ukrainą

Typ obiektu
mural
Data
02.03.2022
Autor
Jakub Sobczak
Adres
ul. Chłopska 34

Bursztynowa Promenada Gwiazd – instalacja Adama Myjaka

Typ obiektu
instalacja
Data
07.2006
Autor
Adam Myjak
Adres
Ołowianka 1

Pomnik Synów Francji na Wojskowym Cmentarzu Francuskim

Typ obiektu
pomnik
Data
1961
Autor
Adam Haupt
Adres
Powstańców Warszawy (stara brama od ulicy Legnickiej)
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika