Zdjęcie poziome, na którym znajduje się popiersie ustawione na prostopadłościennym, marmurowym postumencie. Rzeźba przedstawia uśmiechniętego mężczyznę w średnim wieku ubranego w garnitur. Rzeźba ustawiona jest na wysokim, prostopadłościennym, marmurowym postumencie. Na jednej z jego ścian wyryte są złote litery. W tle widoczna jest zabytkowa zabudowa Gdańska.
Fot. Paweł Jóźwiak

Pomnik dr. Stefana Michalaka

Typ obiektu
pomnik
Data
8.10.2001
Autor
Czesław Gajda
Adres
ul. Dębinki 8
Dzielnica
Aniołki
Otwórz w google maps

Technika: rzeźba w granicie

Wymiary:  popiersie: 175 cm x 151 cm x 90 cm; postument: 222 cm x74,5 cm x 60 cm; podstawa postumentu: 1.- stopień: 150 cm x 150 cm x wys. 20 cm, 2.- stopień: 120 cm x 120 cm x wys. 20 cm, pomnik wraz z postumentem  wys. 437 cm

Obiekt:

Pomnik w formie popiersia, upamiętniający dr. Stefana Michalaka, lekarza, jednego z organizatorów powojennej służby zdrowia w Gdańsku, współzałożyciela Akademii Medycznej (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). Dr Michalak  był autorem licznych prac z dziedziny medycyny morskiej, historii medycyny i biochemii. Zginął w pobliżu Jastrzębiej Góry, gdy spieszył na ratunek dwóm tonącym w morzu. Popiersie jest monumentalnych  rozmiarów, wykonane z jasnoszarego granitu i  wyrzeźbione w sposób realistyczny. Głowę mężczyzny, odchyloną lekko w lewą stronę, o wyrazistych rysach twarzy, oraz ubiór: marynarkę dwurzędową, koszulę pod krawatem i płaszcz potraktowano z dużą dokładnością.  Tylna partia rzeźby wykończona została oszczędniej. Sposób opracowania materiału rzeźbiarskiego jest szorstki, na powierzchni bryły widoczne są ślady dłuta. Fakturalna powierzchnia rzeźby mocno kontrastuje z prostopadłościennym postumentem wykonanym z polerowanego granitu w odcieniu szaroróżowym. Na froncie postumentu znajduje się wykuty i pozłacany napis:

– DR MED /STEFAN / MICHALAK / 1909-1947 / ORGANIZATOR / PIERWSZY /DYREKTOR / SZPITALA / WSPÓŁTWÓRCA / AKADEMII  MEDYCZNEJ / W GDAŃSKU / WYCHOWANEK  LYCEE / HENRI-POINCARE / W NANCY/ WYDZIAŁU LEKARSKIEGO / UNIWERSYTETU / POZNAŃSKIEGO / LEKARZ OKRĘTOWY / DARU POMORZA / M/S PIŁSUDSKI / ZGINĄŁ W FALACH / BAŁTYKU RATUJĄC / TONĄCYCH KOLEGÓW

Na tylnej części postumentu widnieje napis:

„TWOJEJ TO PRACY STEFANIE / INSTYTUCJA TA ZAWDZIĘCZA / ŻE Z CHAOSU ZAKWITŁO / NOWE ŻYCIE / ŻE W NIEWIELE MIESIĘCY / PO TWOIM PRZYBYCIU / AKADEMIA MOGŁA PRZYGARNĄĆ / SETKI MŁODZIEŻY / I DAĆ POMOC LEKARSKĄ / WIELU TYSIĄCOM CHORYCH” /  W IMIENIU SENATU A.L.G. /PROF. DR KORNEL MICHEJDA / 21 VIII 1947 / W 50. ROCZNICE / UTWORZENIA / AKADEMII MEDYCZNEJ / W GDAŃSKU / SKWER TEN / OTRZYMAŁ NAZWĘ / „PLAC / DR STEFANA MICHALAKA”

Miejsce:

Pomnik znajduje się na rondzie, na placu Stefana Michalaka  u zbiegu ulic Dębinki i Marii Skłodowskiej-Curie. Jest ustawiony frontalnie przed gmachem głównym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w dzielnicy Aniołki.

 

Informacje o autorze:

Czesław Gajda – ur. 2 maja 1936 r. w Czarnej Wsi, zm. 3 czerwca 2019 r. w Gdańsku, rzeźbiarz i pedagog. Studia artystyczne odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), uzyskał dyplom na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Franciszka Duszeńki. W latach 1956-1969 pracował w Katedrze Projektowania Rzeźbiarsko-Architektonicznego PWSSP w Gdańsku. Swoje prace prezentował na zbiorowych wystawach okręgowych i  ogólnopolskich. Jest autorem m. in. pomnika Bohaterów Walk z Faszyzmem w Rumii, pomnika Romana Landowskiego w Tczewie oraz pomnika Józefa Piłsudskiego w Koninie.

 

Stan obiektu: bardzo dobry

Właściciel/opiekun: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Autor wpisu: Andrzej Zagrobelny

 

 

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

https://gzdiz.gda.pl/mapa/pomnik-dr-stefana-michalaka,o,109

Bibliografia:

https://www.gedanopedia.pl/gdansk/?title=POMNIK_STEFANA_MICHALAKA

https://infogdansk.pl/pomnik-stefana-michalaka/

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Skrzydlaty Mural

Typ obiektu
mural
Data
2023
Autor
Bartosz Piosik
Adres
ul. Orzeszkowej

Pomnik-obelisk na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich

Typ obiektu
pomnik
Data
1949
Autor
Alfons Łosowski
Adres
ul. gen. Antoniego Giełguda

Pomnik na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich

Typ obiektu
płaskorzeźba
Data
1949
Autor
Alfons Łosowski
Adres
ul. gen. A. Giełguda
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracje fasady kamienicy Rybołowców 8

Typ obiektu
detal architektoniczny
Data
1898
Autor
nieznany
Adres
ul. Rybołowców 8

Obrona Poczty Polskiej

Typ obiektu
mural
Data
08.2015
Autor
Marcin Budziński
Adres
 ul. Chłopska 24

Pomnik upamiętniający obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Typ obiektu
pomnik
Data
1979
Autor
Maria Talaga, Zygfryd Korpalski
Adres
dziedziniec Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku (ul. Podwale Staromiejskie 51/52)
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika