Zdjęcie detalu dekoracji żelazobetonowego pomnika, wykonane od dołu, na wprost. Pomnik złożony jest z żelazobetonowych prostopadłościennych komponentów, zaś zwieńczony jest metalową, ażurową kulą przypominającą globus. Ściana ostatniego komponentu pomnika jest ozdobiona płaskorzeźbą, na której znajduje się półokrągła tarcza herbowa. Na polu tarczy umieszczono pięcioramienną gwiazdę, pod którą znajduje się element przypominający kłosy pszenicy.
Fot. Paweł Jóźwiak

Pomnik-obelisk na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich

Typ obiektu
pomnik
Data
1949
Autor
Alfons Łosowski
Adres
ul. gen. Antoniego Giełguda
Dzielnica
Aniołki
Otwórz w google maps

Technika: konstrukcja żelbetowa, płaskorzeźba, kuty metal

Wymiary: wysokość 18 m

Obiekt: Obelisk stanowi część kompozycji Cmentarza Żołnierzy Radzieckich. Znajduje się w części najwyższej cmentarza, na wzniesieniu, na niewielkim tarasie wyłożonym płytami, do którego prowadzą schody umiejscowione z lewej strony głównego pomnika Cmentarza. Sam obelisk jest wykonany w konstrukcji żelbetowej i ma przekrój prostokąta o wymiarach 1 x 1,5 m. Jego wysokość to 18 m, pierwotnie górował nad otoczeniem i był doskonale widoczny, obecnie przesłaniają go wysokie drzewa. Obelisk w najwyższej części posiada dekorację w formie fryzu, na którym znajduje się płaskorzeźba przedstawiajaca stylizowaną gwiazdę radziecką oraz sierp i młot, nad fryzem natomiast umieszczono metalową, kutą ażurową kulę ziemską.  Obelisk wraz z założeniem całego Cmentarza został wykonany w 1949 r. Autorstwo Alfonsa Łosowskiego jest przypuszczalne, choć bardzo prawdopodobne. Obelisk, jak i cały wystrój cmentarza, nawiązuje w swojej stylistyce do socrealizmu.

Miejsce: „Cmentarz Żołnierzy Radzieckich znajduje się na zapleczu Placu Zebrań Ludowych i zajmuje powierzchnię 1,65 ha w części po dawnym Cmentarzu Bezwyznaniowym. Graniczy z historycznym Cmentarzem Garnizonowym. Rozpoczęcie jego budowy nastąpiło w 1946 r. , a w roku 1949 zakończono ekshumacje zwłok żołnierzy radzieckich oraz wykonano podstawowe prace związane z urządzeniem cmentarza. Projekt wykonali pracownicy Politechniki Gdańskiej, ale elementy pomnika i obelisku zaprojektował rzeźbiarz Alfons Łosowski. Kompozycja przestrzenna cmentarza obejmuje 3 części położone na różnych wysokościach zbocza i podnóża doliny, na której znajduje się ten obiekt”. Na szczycie znajduje się obelisk, do którego prowadzi kręta ścieżka ze schodami. Całość została zrealizowana w oparciu o wytyczne realizmu socjalistycznego i stanowi obecnie jeden z nielicznych zabytków tego stylu w Gdańsku.

Informacje o autorze:

Alfons Łosowski – ur. w 1908 r. w Orkiewiczach (obecnie Białoruś), zm. w 1988 r. w Gdańsku. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie pod kierunkiem prof. Henryka Kuny, prof. Mikenasa i prof. Władimira Aleksandrowicza. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej okręgu wileńskiego. Po wojnie osiedlił się w Gdańsku. Do 1955 r. pracował jako rekonstruktor rzeźby przy odbudowie miasta. Na podstawie skromnej dokumentacji przywrócił rzeźby będące ozdobą fasad gdańskich kamienic Głównego Miasta. W roku 1955 rozpoczął indywidualną pracę twórczą w swojej pracowni przy ul. Mariackiej 11/13. Jest autorem kilkunastu rzeźb plenerowych w przestrzeni Gdańska, które podarował miastu w 1966 r. oraz wielu prac rzeźbiarskich znajdujących się w budynkach użyteczności publicznej w Polsce oraz w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych. Tworzył przede wszystkim w granicie i drewnie. Stworzył charakterystyczny styl, w którym łączył organiczną formę z wykorzystaniem naturalnej faktury kamienia.

Stan obiektu: dobry

Właściciel: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Autorka wpisu: Kora Kowalska

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Rzeźba na ul. Mariackiej

Typ obiektu
rzeźba
Data
1981
Autor
Alfons Łosowski
Adres
ul. Mariacka 15

Pomnik na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich

Typ obiektu
płaskorzeźba
Data
1949
Autor
Alfons Łosowski
Adres
ul. gen. A. Giełguda

Zespół 6 rzeźb plenerowych Alfonsa Łosowskiego

Typ obiektu
rzeźba
Data
1965
Autor
Alfons Łosowski
Adres
skwer przy ulicy Wodopój
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Pomnik na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich

Typ obiektu
płaskorzeźba
Data
1949
Autor
Alfons Łosowski
Adres
ul. gen. A. Giełguda

mural w ramach projektu Szlak Archiwalnej Fotografii

Typ obiektu
mural
Data
24.09.2022
Autor
Arkadiusz Andrejkow
Adres
ul. Daniela Fahrenheita 3

Mural Gąszcz

Typ obiektu
graffiti
Data
22.07.2012
Autor
Paweł Kozłowski "Swansky"
Adres
al. Zwycięstwa
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 52

Typ obiektu
fasada
Data
1953
Autor
Edward Roguszczak
Adres
Długa 52

Rozpakowanie

Typ obiektu
instalacja
Data
2013
Autor
Jan Tutaj
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana,

Mural How to support Ukraine on social

Typ obiektu
mural
Data
26.02.2022
Autor
Mariusz Waras
Adres
ul. Doki 1
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika