Zdjęcie poziome, wykonane z ukosa, ukazujące boczną ścianę niskiego bloku mieszkalnego, która w całości została pokryta muralem. Malowidło ścienne przedstawia gumową kaczkę – zabawkę, która jest dominantą kompozycji. Widoczne są także inne plastikowe obiekty jak np. tubka po kosmetykach. Całość jest utrzymana w różnych odcieniach żółcieni oraz niebieskiego.
Fot. Paweł Jóźwiak

Mural Port Wrzeszcz- Kaczuszka

Typ obiektu
mural
Data
2018
Autor
Władysław Tyrkin
Adres
Grunwaldzka 176
Dzielnica
Wrzeszcz
Otwórz w google maps

Mural został zrealizowany w 2018 roku w ramach projektu „Port Wrzeszcz” i przedstawia port z perspektywy dziecka, jego autorem jest Władysław Tyrkin. 

Materiał/ technika: malarstwo ścienne

Wymiary: 12 m x 15 m

 

Obiekt:

Wielokolorowy mural, na którym przedstawiona została żółta kaczka do kąpieli, unosząca się na powierzchni wody wraz z gąbką, szamponem oraz nakładką na wannę. Całość ujęta została z żabiej perspektywy, co powoduje, że przedstawione elementy wyglądają jak powiększone. Mural Władysława Tyrkina, będący wyobrażeniem portu z perspektywy dziecka, powstał w ramach wydarzenia „Port Wrzeszcz”.  Projekt wyłoniono spośród wielu propozycji przygotowanych przez studentów związanych z Pracownią Malarstwa Ściennego i Witrażu ASP w Gdańsku. Ostatecznego wyboru dokonali mieszkańcy budynku, na którego szczytowej elewacji powstał mural.

 

Miejsce:

Mural jest częścią projektu „Port Wrzeszcz”, który powstawał w ramach działalności Gdańskiej Szkoły Muralu. Na serię „Port Wrzeszcz” składają się cztery prace „zacumowane” obok siebie przy alei Grunwaldzkiej. Dla wielu artystów uczestniczących w projekcie były to pierwsze kroki w malarstwie monumentalnym. „Port Wrzeszcz” powstał z inicjatywy Szymona Wróblewskiego, który dostrzegł w architekturze wzdłuż alei Grunwaldzkiej marynistyczne elementy: biurowce, które przypominają statki czy latarnia morska wieńcząca centrum handlowe Galeria Bałtycka. „Port Wrzeszcz” był częścią innego projektu Szymona Wróblewskiego pt. „Miejskie Znaki Kultury”, czyli legalnych, ogólnodostępnych artystycznych działań w przestrzeni publicznej, które nawiązują do miejsca, w którym powstają.

 

Nota o autorze:

Władysław Tyrkin (ur. Lida, Białoruś) – wcześniej student astronomii w Toruniu, obecnie – Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2015 roku otrzymał stypendium marszałka województwa pomorskiego dla twórców kultury. W 2018 roku uczestniczył w pracach zespołu, który pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla odtwarzał „Polskie niebo”, wcześniej namalowane przez Bolesława Cybisa i Jana Zamoyskiego. Również w 2018 roku wspólnie z Przemysławem Garczyńskim i Aleksandrą Kowzan-Garczyńską układał mozaikę w ramach projektu „Gdańskie Fasady OdNowa”. Wybrane wystawy: Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych (Katowice 2014), wystawa zbiorowa „Ilustracja”, Stacja Kultury w Rumii 2015, wystawa zbiorowa prac studentów malarstwa, ASP, Wielka Zbrojownia 2016.

 

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Wspólnota mieszkaniowa

 

Autor wpisu: Jarosław Orłowski

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Dziadek

Typ obiektu
graffiti
Data
2015
Autor
Tuse
Adres
ul. Dmowskiego 7

Rzeźba Yoni

Typ obiektu
rzeźba
Data
06.10.2017
Autor
Jerzy Dobrzański
Adres
Słowackiego 19

Rzeźba Tańcząca dziewczynka

Typ obiektu
fontanna
Data
2002
Autor
Sławoj Ostrowski
Adres
Plac Gen. Józefa Wybickiego
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja sgraffitowa przy ul. Miszewskiego 15

Typ obiektu
fasada
Data
1955
Autor
nieznany
Adres
ul. ks. L. Miszewskiego 15

Dekoracja fasady Ogarna 113

Typ obiektu
fasada
Data
2018
Autor
Alicja Buławka-Fankidejska, Dmitrij Buławka-Fankidejski
Adres
ul. Ogarna 113

Zbigniew Wodecki

Typ obiektu
graffiti
Data
2018
Autor
Tuse
Adres
ul. Do Studzienki 8
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika