Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Mural został zrealizowany w 2018 roku w ramach projektu „Port Wrzeszcz” i przedstawia port z perspektywy dziecka, jego autorem jest Władysław Tyrkin.
Materiał/ technika: malarstwo ścienne
Wymiary: 12 m x 15 m
Obiekt:
Wielokolorowy mural, na którym przedstawiona została żółta kaczka do kąpieli, unosząca się na powierzchni wody wraz z gąbką, szamponem oraz nakładką na wannę. Całość ujęta została z żabiej perspektywy, co powoduje, że przedstawione elementy wyglądają jak powiększone. Mural Władysława Tyrkina, będący wyobrażeniem portu z perspektywy dziecka, powstał w ramach wydarzenia „Port Wrzeszcz”. Projekt wyłoniono spośród wielu propozycji przygotowanych przez studentów związanych z Pracownią Malarstwa Ściennego i Witrażu ASP w Gdańsku. Ostatecznego wyboru dokonali mieszkańcy budynku, na którego szczytowej elewacji powstał mural.
Miejsce:
Mural jest częścią projektu „Port Wrzeszcz”, który powstawał w ramach działalności Gdańskiej Szkoły Muralu. Na serię „Port Wrzeszcz” składają się cztery prace „zacumowane” obok siebie przy alei Grunwaldzkiej. Dla wielu artystów uczestniczących w projekcie były to pierwsze kroki w malarstwie monumentalnym. „Port Wrzeszcz” powstał z inicjatywy Szymona Wróblewskiego, który dostrzegł w architekturze wzdłuż alei Grunwaldzkiej marynistyczne elementy: biurowce, które przypominają statki czy latarnia morska wieńcząca centrum handlowe Galeria Bałtycka. „Port Wrzeszcz” był częścią innego projektu Szymona Wróblewskiego pt. „Miejskie Znaki Kultury”, czyli legalnych, ogólnodostępnych artystycznych działań w przestrzeni publicznej, które nawiązują do miejsca, w którym powstają.
Nota o autorze:
Władysław Tyrkin (ur. Lida, Białoruś) – wcześniej student astronomii w Toruniu, obecnie – Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2015 roku otrzymał stypendium marszałka województwa pomorskiego dla twórców kultury. W 2018 roku uczestniczył w pracach zespołu, który pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla odtwarzał „Polskie niebo”, wcześniej namalowane przez Bolesława Cybisa i Jana Zamoyskiego. Również w 2018 roku wspólnie z Przemysławem Garczyńskim i Aleksandrą Kowzan-Garczyńską układał mozaikę w ramach projektu „Gdańskie Fasady OdNowa”. Wybrane wystawy: Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych (Katowice 2014), wystawa zbiorowa „Ilustracja”, Stacja Kultury w Rumii 2015, wystawa zbiorowa prac studentów malarstwa, ASP, Wielka Zbrojownia 2016.
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Wspólnota mieszkaniowa
Autor wpisu: Jarosław Orłowski
Bibliografia:
Kolekcja Malarstwa Monumentalnego (www.muralegdanskzaspa.pl)
ikm.gda.pl
trójmiasto.pl
https://muralegdanskzaspa.pl/gdanska-szkola-muralu/port-wrzeszcz-kaczuszka/
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia