Zdjęcie poziome, wykonane z ukosa, ukazujące boczną ścianę niskiego bloku mieszkalnego, która w całości została pokryta muralem. Malowidło ścienne przedstawia gumową kaczkę – zabawkę, która jest dominantą kompozycji. Widoczne są także inne plastikowe obiekty jak np. tubka po kosmetykach. Całość jest utrzymana w różnych odcieniach żółcieni oraz niebieskiego.
Fot. Paweł Jóźwiak

Mural Port Wrzeszcz- Kaczuszka

Typ obiektu
mural
Data
2018
Autor
Władysław Tyrkin
Adres
Grunwaldzka 176
Dzielnica
Wrzeszcz
Otwórz w google maps

Mural został zrealizowany w 2018 roku w ramach projektu „Port Wrzeszcz” i przedstawia port z perspektywy dziecka, jego autorem jest Władysław Tyrkin. 

Materiał/ technika: malarstwo ścienne

Wymiary: 12 m x 15 m

 

Obiekt:

Wielokolorowy mural, na którym przedstawiona została żółta kaczka do kąpieli, unosząca się na powierzchni wody wraz z gąbką, szamponem oraz nakładką na wannę. Całość ujęta została z żabiej perspektywy, co powoduje, że przedstawione elementy wyglądają jak powiększone. Mural Władysława Tyrkina, będący wyobrażeniem portu z perspektywy dziecka, powstał w ramach wydarzenia „Port Wrzeszcz”.  Projekt wyłoniono spośród wielu propozycji przygotowanych przez studentów związanych z Pracownią Malarstwa Ściennego i Witrażu ASP w Gdańsku. Ostatecznego wyboru dokonali mieszkańcy budynku, na którego szczytowej elewacji powstał mural.

 

Miejsce:

Mural jest częścią projektu „Port Wrzeszcz”, który powstawał w ramach działalności Gdańskiej Szkoły Muralu. Na serię „Port Wrzeszcz” składają się cztery prace „zacumowane” obok siebie przy alei Grunwaldzkiej. Dla wielu artystów uczestniczących w projekcie były to pierwsze kroki w malarstwie monumentalnym. „Port Wrzeszcz” powstał z inicjatywy Szymona Wróblewskiego, który dostrzegł w architekturze wzdłuż alei Grunwaldzkiej marynistyczne elementy: biurowce, które przypominają statki czy latarnia morska wieńcząca centrum handlowe Galeria Bałtycka. „Port Wrzeszcz” był częścią innego projektu Szymona Wróblewskiego pt. „Miejskie Znaki Kultury”, czyli legalnych, ogólnodostępnych artystycznych działań w przestrzeni publicznej, które nawiązują do miejsca, w którym powstają.

 

Nota o autorze:

Władysław Tyrkin (ur. Lida, Białoruś) – wcześniej student astronomii w Toruniu, obecnie – Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2015 roku otrzymał stypendium marszałka województwa pomorskiego dla twórców kultury. W 2018 roku uczestniczył w pracach zespołu, który pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla odtwarzał „Polskie niebo”, wcześniej namalowane przez Bolesława Cybisa i Jana Zamoyskiego. Również w 2018 roku wspólnie z Przemysławem Garczyńskim i Aleksandrą Kowzan-Garczyńską układał mozaikę w ramach projektu „Gdańskie Fasady OdNowa”. Wybrane wystawy: Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych (Katowice 2014), wystawa zbiorowa „Ilustracja”, Stacja Kultury w Rumii 2015, wystawa zbiorowa prac studentów malarstwa, ASP, Wielka Zbrojownia 2016.

 

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Wspólnota mieszkaniowa

 

Autor wpisu: Jarosław Orłowski

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Czym oddychasz?

Typ obiektu
mural
Data
13.10.2022
Autor
Iwona Zając
Adres
ul. Piramowicza 1/2

Tuse Wykrikuje

Typ obiektu
graffiti
Data
2015
Autor
Tuse, Krik
Adres
ul. Do Studzienki 16

Graffiti bez tytułu

Typ obiektu
graffiti
Data
nieznana
Autor
Stforky
Adres
ul. Politechniczna 4
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Fortuna

Typ obiektu
rzeźba
Data
18??
Autor
nieznany
Adres
Jaśkowy Zakątek, skrzyżowanie ul. Jaśkowa Dolina i ul. Romera

Dekoracja fasady Ogarna 6

Typ obiektu
sgraffito
Data
2013
Autor
Wojciech „Otecki” Kołacz
Adres
ul. Ogarna 5/6

Dekoracja fasady Szeroka 78

Typ obiektu
fasada
Data
2014
Autor
Alicja Buławka-Fankidejska, Dmitrij Buławka-Fankidejski
Adres
ul. Szeroka 78
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika