Zdjęcie poziome przedstawiające boczną ścianę budynku – pawilonu handlowego, która w całości została pokryta dekoracją w technice sgraffito. Utrzymana jest ona w bordowo-kremowej kolorystyce i przedstawia m.in. bochenki chleba i rogale, a także różne formy geometryczne.
Fot. Paweł Jóźwiak

Sgraffito na fasadzie piekarni

Typ obiektu
fasada
Data
1982
Autor
Grzegorz Protasiuk
Adres
ul. Słowackiego 37
Dzielnica
Wrzeszcz
Otwórz w google maps

 

Materiał/technika: sgraffito w tynku

Wymiary: ok. 2m x 10m

 

Obiekt:

 

Dekoracja sgraffitowa wypełnia pionowe panneau elewacji południowej budynku „Piekarni Cukierni Andrzej Szydłowski”, od przyziemia budynku do jego szczytu. Sgraffito umiejscowione jest pomiędzy wejściem do piekarni, a wejściem do sklepu spożywczego. Kolorystyka dekoracji jest utrzymana w naturalnych kolorach ochry i kości słoniowej. Projekt powstał wg pomysłu właściciela piekarni i ma przedstawiać proces powstawania pieczywa: w górnej części dekoracji ukazano surowe ciasto oraz strugi płynącego ciasta, które zmienia się pod wpływem ciepła w gotowe wypieki. W części dolnej dekoracji pojawiają się bułki, chleby, rogalik i inne pieczywo. Kompozycja jest dynamiczna, a poszczególne jej elementy przedstawiono w syntetyczny, uproszczony sposób.

 

Miejsce: Sgraffito zostało zaprojektowane specjalnie pod budynek piekarni, która została wybudowana w 1982 roku, jako nowa siedziba zakładu piekarniczego, którego tradycje sięgają 1948 roku, kiedy Józef Szydłowski otworzył piekarnię w Łukowie, a 5 lat później przeniósł produkcję do Gdańska. Przez kilka pierwszych lat pieczywo było produkowane w Brzeźnie na ulicy Traugutta i we Wrzeszczu na ulicy Wiązowej, a od 1958 roku główny zakład produkcyjny znajdował się na ulicy Słowackiego 16. W 1974 roku rodzinny zakład przejął syn, Andrzej Szydłowski, który 8 lat później przeniósł produkcję do budynku przy ulicy Słowackiego 37, gdzie produkcja pieczywa trwa do dziś. Budynek, wraz z przylegającym do niego pawilonem handlowym usytuowany jest przy ulicy Słowackiego, która do 2011 roku była ruchliwą i jedyną trasą łączącą Wrzeszcz z obwodnicą Trójmiasta. Po oddaniu do użytku nowej Trasy Słowackiego i przekierowaniu na nią większości ruchu samochodowego, ulica stała się przede wszystkim drogą dojazdową do okolicznych osiedli. W najbliższym sąsiedztwie piekarni znajduje się teren po byłym garnizonie wojskowym, którego charakter zmienił się na mieszkalno-usługowy.

 

Nota o autorze:

Grzegorz Protasiuk – ur. w 1954 roku w Białogardzie, artysta grafik, dr hab., profesor ASP. Ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku w 1979 roku, w pracowni prof. Witolda Janowskiego. Obecnie jest wykładowcą ASP w Gdańsku, kierownikiem Katedry Grafiki Projektowej. Zajmuje się grafiką projektową oraz fotografią. Projektuje dla wielu festiwali muzycznych (tj. Jazz Jambore, Rawa Blues), wydawnictw i innych podmiotów z obszaru kultury oraz przemysłu.

 

 

 

Stan obiektu: brak uwag

Właściciel/opiekun: Andrzej Szydłowski

Autor wpisu: Kora Kowalska

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Sgraffito na Domu Rzemieślnika

Typ obiektu
sgraffito
Data
1980
Autor
Ryszard Stryjec
Adres
ul. Klonowa 1

Mural „Guzik”

Typ obiektu
graffiti
Data
26.06.2022
Autor
Piotr "Tuse" Jaworski, Mateusz Rybka
Adres
Waryńskiego 9 A

Zbigniew Wodecki

Typ obiektu
graffiti
Data
2018
Autor
Tuse
Adres
ul. Do Studzienki 8
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady kamienicy przy Długim Targu 5-6

Typ obiektu
fasada
Data
1954
Autor
Zygmunt Karolak
Adres
Długi Targ 5-6

Pompa wodna

Typ obiektu
inne
Data
1910
Autor
nieznany
Adres
Myśliborska 6

Brunon Zwarra

Typ obiektu
graffiti
Data
2020
Autor
Tuse, Titos
Adres
ul. Polanki / ściana pod wiaduktem PKM
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika