Zdjęcie poziome ze zbliżeniem na grupę rzeźb niewielkich rozmiarów o odrealnionych kształtach. Zostały one umieszczone bezpośrednio na trawiastym podłożu. Na drugim planie widoczna jest niewysoka, miejska zabudowa.
Fot. Paweł Jóźwiak

Rzeźby betonowe Tomasza Skórki

Typ obiektu
rzeźba
Data
2004
Autor
Tomasz Skórka
Adres
ul. Jeleniogórska 28
Dzielnica
Ujeścisko
Otwórz w google maps

Grupa rzeźb wykonanych z betonu, znajdująca się przy ul. Jeleniogórskiej 28, autorstwa Tomasza Skórki. Prace zdobią zieleniec umiejscowiony nieopodal zbiornika retencyjnego Jeleniogórska. Pierwsze rzeźby wyeksponowane zostały w 2004 roku.

 

Technika: odlew z betonu

Wymiary: wys. 17-80 cm

 

Obiekt:

Na zieleńcu przy ul. Jeleniogórskiej, w pobliżu zbiornika retencyjnego Jeleniogórska, znajduje się 28 rzeźb niewielkich rozmiarów. W 2004 roku Tomasz Skórka wyeksponował pierwsze prace z cyklu „Obciążniki”, które były częścią jego pracy doktorskiej. Do 2020 roku artysta regularnie umieszczał kolejne rzeźby z czterech cykli: „Obciążniki”, „Rzeźba ogrodowa”, „Suche rośliny” i „Gruz”. Każda z nich wykonana jest tą samą techniką – odlew z betonu. Większość wykonana została za pomocą ręcznego modelowania, jedynie dwie powstały techniką narzutu.

 

Rzeźby mają obłe formy lub organiczne kształty. Niektóre są przedstawieniowe, przypominają ludzkie postaci. Możemy rozpoznać głowy, czasem mniejsze szczegóły – nosy, ramiona, ręce, tułowia i nogi. Inne rzeźby natomiast przypominają rozłożyste rośliny, a niektóre – zwierzęta lub ich przedstawienia. Znaczna liczba rzeźb jednak wymyka się jednoznacznym skojarzeniom. Niektóre porastają mchem, co integruje je z zieleńcem, na którym się znajdują.

 

Inne wykonane są tak, że przypominają destrukty, obiekty nadgryzione zębem czasu. Prace stoją w różnych odstępach od siebie, ale dość równomiernie zajmują całość zieleńca. Każda ma inną formę i wielkość, niektóre ledwo wychylają się znad trawy, inne są nieco wyższe. Razem wyglądają jak kolekcja lub przypominają aranżacje znane z przestrzeni galeryjnej, przywodzą też na myśl rodzaj artystycznego lapidarium.

 

 

Miejsce:

Prace są umieszczone na terenie prywatnym obsługiwanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Zakoniczyn” przy ul. Jeleniogórskiej. Jest to zieleniec oddzielający budynki mieszkalne od publicznego chodnika i jezdni. W pobliżu znajduje się także zbiornik retencyjny Jeleniogórska.

Rzeźby ustawiono w otoczeniu zabudowy powstałej w latach 90. XX wieku i po roku 2000. Nazwa ulicy – Jeleniogórska – obowiązuje od 24 maja 1994 roku, ulica ta znajduje się na osiedlu Ujeścisko, będącym częścią dzielnicy o nazwie Ujeścisko-Łostowice.

Obszar ten od 1338 roku funkcjonował jako wieś o nazwie Mesthin, w drugiej połowie XIV wieku Krzyżacy przemianowali wieś na Wonneberg. Na tym terenie odbyła się walka wojsk napoleońskich z wojskami pruskimi. W granice miasta Gdańska włączono ten obszar w 1973 roku.

 

Informacje o autorze:

Tomasz Skórka (ur. w 1971 r. w Połczynie-Zdroju) – doktor habilitowany, absolwent gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Radwańskiego na Wydziale Rzeźby. Od 1996 roku związany jest zawodowo z macierzystą uczelnią. Wykłada na Wydziale Rzeźby i Intermediów.

 

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Tomasz Skórka

 

Autorka wpisu: Kinga Jarocka

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

informacje przekazane przez p. Tomasza Skórkę

 

Bibliografia:

 

https://pomorska.pl/rzezbiarz-tomasz-skorka-wystawia-w-tleniu-zdjecia/ga/10360286/zd/19337774

https://gdansk.gedanopedia.pl/gdansk/?title=UJE%C5%9ACISKO#

https://gdansk.gedanopedia.pl/gdansk/?title=UJEŚCISKO

https://zbrojowniasztuki.pl/pracownice-i-pracownicy/obecne-dydaktyczki-i-obecni-dydaktycy/tomasz-skorka,670

https://rzezba-oronsko.pl/artysci/tomasz-skorka/

ZOBACZ INNE OBIEKTY

Pomnik poświęcony kapitanowi Tadeuszowi Ziółkowskiemu

Typ obiektu
inne
Data
2006
Autor
nieznany
Adres
Nabrzeże Ziółkowskiego

Eternia

Typ obiektu
mural
Data
07.2014
Autor
Pablo Harymbat aka Gualicho
Adres
ul. Skarżyńskiego 10a

Hołd malarstwu polskiemu

Typ obiektu
mural
Data
09.2012
Autor
Gdańska Szkoła Muralu
Adres
Bajana 9a
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika