Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: malarstwo
Wymiary: 12 m x 15 m
Obiekt: Artysta pozostawił zdecydowaną większość 300 m2 ściany nietknięte, przez co tło dla pracy stanowi surowy tynk i pozostawione w dolnej części ściany graffiti. Mural przedstawia mężczyznę w skali zbliżonej do naturalnej zamiatającego niewidoczne podłoże. Ubrany jest w jaskrawożółte kalosze, a w jego ustach tkwi zapalone cygaro. Niepozorny dozorca zamiatający ścianę bloku przy u. Dywizjonu 303 jest w rzeczywistości inspirowany sąsiadem Juba Mönstera, prawnikiem z Bremy, który rozpoczyna każdy dzień rytuałem zamiatania ulicy przed swym domem. Cień zamiatacza został namalowany w sposób, który tworzy iluzję podczas słonecznych poranków, gdy dozorcy całego świata ruszają z miotłami na ulicę. Mural powstał podczas drugiej edycji festiwalu, którego hasło przewodnie brzmiało „Wolność w czasach kryzysu”.
Miejsce: Mural jest częścią Kolekcji Malarstwa Monumentalnego tworzonej w gdańskiej dzielnicy Zaspa Młyniec od 1997 r. Kolekcja liczy 60 prac, z których większość powstała w ramach ośmiu edycji (2009–2016) międzynarodowego festiwalu malarstwa monumentalnego „Monumental Art” organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej.
Informacje o autorze: Jub Mönster – niemiecki malarz, ilustrator, muralista. Studiował malarstwo, rzeźbę, fotografię i film na Uniwersytecie Projektowania w Bremie. Jego prace pokazywane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotnie nagradzany za ilustracje do książek dziecięcych i młodzieżowych. Autor ponad 40 wielkoformatowych murali. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych.
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Instytutu Kultury Miejskiej (www.ikm.gda.pl), Spółdzielnia Mieszkaniowa Zaspa Młyniec
Autor wpisu: Jarosław Orłowski
Źródła:
relacja ustna
Bibliografia:
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia