Zdjęcie pionowe przedstawiające rzeźbę abstrakcyjną w przestrzeni parkowej. Rzeźba została wykonana w pamarańczowo-brązowym drewnie i stanowi monolityczną bryłę oprawioną jedynie kilkoma wgłębieniami i wypukłościami oraz rytami. Forma rzeźby jest praktycznie surowa i nieopracowana, przez co może sprawiać wrażenie, że drewno będzie jeszcze opracowywane przez artystę.
Fot. Wspólnota Gdańska

Wzrost

Typ obiektu
rzeźba
Data
2015
Autor
Krzysztof Mazur
Adres
Park im. Jana Pawła II
Dzielnica
Zaspa
Otwórz w google maps

Technika: rzeźbiarstwo w drewnie bukowym

Wymiary: 0,6 m x 2 m

Obiekt: Wzrost Krzysztofa Mazura to rzeźba pełna, wolnostojąca, abstrakcyjna. Osią jest geometryczna bryła – wydłużony prostopadłościan. U jego podstawy znajdują się pączkujące, bulwiaste, organiczne wypiętrzenia, a w górnej części wydrążenia w postaci form negatywowych, które uszczuplają masę prostopadłościanu. Podstawa odnosi się do natury, część górna do kulturotwórczej aktywności człowieka. Powstaje gra przeciwieństw: pełnia i brak, istnienie i nieistnienie, progres i regres. Z tych zderzeń rodzą się niepokoje, towarzyszące człowiekowi coraz częściej, gdy podejmuje refleksję na temat swojej roli i skutków ekspansji dla naszej planety. Owoce, jakich człowiek oczekuje od Ziemi, mogą okazać się iluzoryczne w miarę rosnącej eksploatacji jej zasobów i burzenia równowagi. Tytuł symbolizuje witalność natury, z jednej strony odbiorca dostrzega analogię z drzewem, wynikającą choćby z użytego do budowy materiału, z drugiej natomiast może odczytać rzeźbę jako symbol np. falliczny.  Rzeźba powstała w 2015 r. w ramach Międzynarodowego Pleneru Rzeźby z Drewna pod hasłem „Granice wolności  – czy człowiek może bez ograniczeń ingerować w przyrodę?”, organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska. Plener odbył się przy Stawie Młyńskim w Gdańsku Oliwie.

Fundacja w latach 2014–2017 zrealizowała pięć plenerów rzeźby z drewna z udziałem artystów z Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Norwegii, Hiszpanii, Finlandii i Niemiec. Inspiracją plenerów były hasła: „Wolność i odpowiedzialność” (2014), „Książka/Słowo” (2015), „Granice wolności  – czy człowiek może ingerować w przyrodę?” (2015), „Migranci. Swoi? Obcy?” (2016), „Bałtycki Dom” (2017).  Rzeźby, które powstały, są eksponowane w gdańskim Parku im. Jana Pawła II, tworząc Gdańską Galerię Plenerową Rzeźby, oraz w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Gdyni Marszewie. Sponsorem plenerów była firma Aste sp. z o.o. przy współfinansowaniu przez Miasto Gdańsk. Partnerzy plenerów to Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Nadleśnictwo Gdańsk.

Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Parku im. Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie. Park zajmuje powierzchnię 25,1 ha i został wybudowany jako park osiedlowy dla mieszkańców dzielnic Zaspa i Przymorze.  W latach 1981–1988 na terenach użytkowanych wcześniej przez Port Lotniczy Wrzeszcz Park powstał na niezabudowanej części lotniska, którą z przeznaczono właśnie na teren zielony. W przeszłości była porośnięta lasem sosnowym, przez który płynął Potok Brzeźnieński. Drzewostan parkowy utworzony został z drzew starszych, przesadzonych do parku  w latach 1982–1983, drzew młodszych z nasadzeń z tego okresu oraz uzupełnień wykonanych w 2006 r. Od strony ul. Meissnera znajduje się plac zabaw dla dzieci. Park poprzecinany jest spacerowymi ścieżkami o nawierzchniach żużlowych i asfaltowych oraz wyposażony w ławki i kosze na śmieci.

Informacje o autorze: Krzysztof Mazur – ur. 12.10.1958 r. w Bielawie. Polski rzeźbiarz, ukończył studia  na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w pracowni rzeźby Barbary Bieniulis-Strynkiewicz oraz Adolfa Ryszki. Po studiach pracował w Zakładzie Rzeźby jako sztukator oraz asystent prof. Adolfa Ryszki, następnie prof. Macieja Szańkowskiego. Obecnie wraz z asystentką Anitą Oborską-Oracz prowadzi na Kierunku Rzeźby Pracownię Rzeźby II. Inicjator Fundacji Praktyk Artystycznych „i…”, wielu imprez artystycznych, w tym Ogólnopolskich Spotkań Twórców i dziesięciu Wystaw Wielkanocnych. Za swą działalność w 1998 r. został wyróżniony przez Ministra Kultury odznaczeniem Honorowy Działacz Kultury. Swoją twórczość prezentował na 15 wystawach indywidualnych i 75 wystawach zbiorowych. W pracy twórczej zajmuje się przede wszystkim rzeźbą i instalacją. Chętnie pracuje, angażując sytuacje zastane. Używa różnych materiałów, najczęściej jednak drewna, tworząc m.in. cykle Łodzi, Drzew i Sklejek. Względem materiału podejmuje najprostsze z możliwych działania, uwzględniające bądź uwypuklające jego naturę. Jego realizacje rzeźbiarskie w warstwie metaforycznej odnoszą się najczęściej do problemów międzyludzkich, ale poprzez pryzmat przeżyć osobistych.

Stan obiektu: dobry

Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autorka wpisu: Marzena Świtała

 

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Materiały autora

 

Bibliografia:

www.gzdiz.gda.pl

http://www.rzezba.umk.pl/?krzysztof-mazur,53

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
06.2009
Autor
Mariusz „M-city” Waras
Adres
ul. Pilotów 12A

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.2010
Autor
Ryszard Niedzielski aka Inwazja
Adres
ul. Dywizjonu 303 9a

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.2016
Autor
Kamil Kuzko
Adres
ul. Skarżyńskiego 12D
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Daniel Fahrenheit

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Lucyna Kujawa
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Dekoracja fasady Ogarna 51

Typ obiektu
mural
Data
2014
Autor
Jacek Wielebski
Adres
ul. Ogarna 51/52

Kompozycja przestrzenna pięciu rzeźb nad stawem Subisława

Typ obiektu
rzeźba
Data
1963
Autor
Alfons Łosowski
Adres
Staw 4 Subisława, ul. Pomorska
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika