Zdjęcie poziome zrobione na wprost, przedstawiające pomnik wykonany ze stali nierdzewnej. Konstrukcja monumentu ma dynamiczny i abstrakcyjny charakter, a znajduje się na wysokim, brukowym postumencie. Na bryłę składają się elementy przypominające powyginane prostopadłościany, a także ostre obiekty, które swoim kształtem podobne są to jaskółek w trakcie lotu. Na ich tle wyłaniają się dwie, odrealnione postaci ludzkie. Jedną z nich jest kobieta, znajdująca się w centralny punkcie monumentu, która w swojej lewej dłoni trzyma karabin, zaś prawą ma uniesioną w bojowym geście. Druga postać znajduje się obok postumentu i przedstawia ona półleżącego, umierającego mężczyznę, który wyciąga swoją lewą dłoń w kierunku kolby broni.
Fot. Paweł Jóźwiak

Pomnik Obrońców Poczty Polskiej

Typ obiektu
pomnik
Data
01.09.1979
Autor
Wincenty Kućma, Krystyna Hajdo-Kućma
Adres
Plac Obrońców Poczty Polskiej
Dzielnica
Śródmieście, Stare Miasto
Otwórz w google maps

Technika: nierdzewna blacha stalowa spawana na miejscu na konstrukcji betonowej z kostką granitową

Wymiary: wys. max. 9 m, dł. max, 10 m, szer. max. 7 m

Obiekt: >>Monument upamiętnia bohaterską obronę Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939  r. Na pomniku przedstawiono boginię zwycięstwa Nike i półleżącą postać rannego obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku, który przekazuje karabin bogini. Nad głową Nike widoczne jest stado gołębi, a obok pocztowca stos listów wysypujących się z otwartej toby na leżącą na ziemi czapkę pracownika poczty z godłem Poczty Polskiej (trąbka skrzyżowana z błyskawicą) i godłem Polski (orzeł w koronie). Obok postaci pocztowca na cokole znajduje się okrągła tablica odwzorowująca pieczęć pocztową z napisem umieszczonym po okręgu „Polski Urząd Pocztowy Gdańsk” i z datą wewnątrz 1 IX 1939. Całość rzeźby znajduje się na obszernej konstrukcji betonowej w kształcie spiętrzonych, wynurzających się z powierzchni placu płyt, które w swojej formie nawiązują do morskich fal. Powierzchnia podstawy pokryta jest kostką granitową i fragmentami blachą stalową. Pomnik wykonano w zakładach Rafinerii Ropy Naftowej w Gdańsku. Tablicę pamiątkową wykonano w Gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej. Pomnik odsłonięto w 40. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej), odsłonięcia pomnika dokonał I sekretarz Komitetu Centralnego PZPR Edward Gierek

Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku było jednym ze starć zbrojnych, które rozpoczęły II Wojnę Światową (równocześnie trwał ataki niemiecki na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte). W chwili rozpoczęcia szturmu w budynku poczty znajdowało się 53 pocztowców z Gdańska, Gdyni i Bydgoszczy, a także polski kolejarz oraz dozorca wraz z żoną i dziesięcioletnią wychowanicą. Pocztowcy odpierali atak hitlerowców przez 15 godzin. Po ataku artyleryjskim i podpaleniu piwnic budynku obrońcy poddali się. Mimo ogłoszonej kapitulacji pierwsze osoby wychodzące z budynku z białą flagą zostały zastrzelone. Pozostali obrońcy Poczty Polskiej, oprócz tych, którym udało się zbiec, zostali aresztowani, skazani na śmierć oraz rozstrzelani w październiku 1939  r. na terenie obecnej dzielnicy Zaspa. Na ich szczątki natrafiono podczas przeprowadzonych w 1991  r. w tamtym rejonie prac ziemnych. W tym miejscu stanął pomnik „W hołdzie Bohaterom”, a Pocztowcy pochowani zostali na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego na Zaspie.<<(źródło: GZDIZ)

Miejsce: Plac Obrońców Poczty Polskiej, przed budynkiem Poczty Polskiej. Jeszcze po wojnie obszar miejski przed budynkiem Poczty Polskiej ciągnął się aż do Kanału Raduni, a wzdłuż jego północnej pierzei płynęła odnoga tego Kanału. Dzisiaj Pomnik Obrońców Poczty Polskiej zdaje się definiować koniec placu przed budynkiem Poczty, ale w rzeczywistości stoi on niemal w centrum wyżej opisanej przestrzeni. Co więcej, owa przestrzeń publiczna poprzez most na Kanale Raduni łączy się z przestrzenią publiczną przed wejściem do Muzeum II Wojny Światowej. Wnętrze miejskie widziane tak całościowo jest w swoich wymiarach długości i szerokości bardzo bliskie wymiarom Długiego Targu. Podobnie też jak Długi Targ zmierza ono ku kanałowi wodnemu po wschodniej stronie.

Informacje o autorze: Wincenty Kućma – ur. 25 maja 1935  r. w Zbelutce, rzeźbiarz, medalier, rysownik, projektant wnętrz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się rzeźbą monumentalną, małymi formami rzeźbiarskimi, medalierstwem, rysunkiem, projektowaniem wnętrz sakralnych oraz urbanistyką.

Krystyna Hajdo-Kućma – ur. 1937  r. w Krakowie, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Zajmuje się polichromiami. Współuczestniczy w rzeźbiarskiej twórczości męża, Wincentego Kućmy.

Stan obiektu: bardzo dobry

Właściciel/opiekun: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Pomnik został ufundowany przez Pocztę Polską.

Autor wpisu: inwentaryzacja: zespół Politechniki Gdańskiej, opis miejsca: Jacek Dominiczak,  uzupełnienie merytoryczne Małgorzata Paszylka-Glaza

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła: 

Karta inwentaryzacyjna (opracowanie: prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, dr inż. arch. Izabela Burda, studentki architektury: Daria Zimnicka, Oliwia Żuralska, 2018)

Bibliografia:

https://gedanopedia.pl/gdanska/title=PomnikObroncowPocztyPolskiej

https://gzdiz.gda.pl/mapa/pomnik-obroncow-poczty-polskiej

https://historia.trojmiasto.pl/Sugestywny-pomnik-w-Muzeum-Poczty Gdańskiej-n147583

https://www.ujaksy.pl

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Zespół 6 rzeźb plenerowych Alfonsa Łosowskiego

Typ obiektu
rzeźba
Data
1965
Autor
Alfons Łosowski
Adres
skwer przy ulicy Wodopój

Pomnik św. Włodzimierza

Typ obiektu
pomnik
Data
23.05.2015
Autor
Giennadij Jerszow, Stanisław Szymański
Adres
Skwer Chrztu Rusi-Ukrainy

Zegar Słoneczny

Typ obiektu
inne
Data
12.06.2003
Autor
Hanna Klementowska
Adres
Skwer Heweliusza
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Tajne/Jawne

Typ obiektu
rzeźba
Data
06.07.2013
Autor
Wojciech Gołębiowski, Jerzy Lipczyński
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście D od ul. Jagiellońskiej

Nowe Życie-neon

Typ obiektu
fasada
Data
2010, 2020
Autor
Elżbieta Jabłońska
Adres
ul. Jaracza 14 

Dekoracja fasady Szeroka 80

Typ obiektu
fasada
Data
2014
Autor
Alicja Buławka-Fankidejska Dmitrij Buławka-Fankidejski
Adres
ul. Szeroka 80/81
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika