Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: rzeźba w granicie
Wymiary: od 30 do 130 cm
Obiekt: Na obiekt składa się sześć granitowych rzeźb lwów, które są częścią galerii „Gdańskie Lwy”, będącej elementem programu edukacyjnego „Czas Gdańskich Lwów”. Sylwetki dwóch wspinających się lwów, które strzegą tarczy herbowej Gdańska, symbolizują cnoty odwagi, uczciwości, lojalności, siły i opiekuńczości. Zainspirowały twórcę programu, gdańskiego przedsiębiorcę Andrzeja Stelmasiewicza do realizacji w latach 2005–2010 kilkudziesięciu inicjatyw społeczno-kulturalnych wspierających aktywność mieszkańców. Lwie sylwetki pojawiały się na ulicach Gdańska w różnych odsłonach. Galerię kamiennych lwów odsłonięto na Placu Kobzdeja w Gdańsku, podczas Nocy Muzeów z 17 na 18 maja 2008 roku. Autorami kamiennych prac są artyści rzeźbiarze, absolwenci i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy wykonali rzeźby podczas XXVI Pleneru Rzeźb z Granitu w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich we wrześniu 2007 r. Pojawienie się granitowych lwów stanowiło jednocześnie nieoficjalną inaugurację działań Miejskiej Galerii Sztuki, której inicjatorką była Anna Czekanowicz, ówczesna dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury.
Miejsce: Organizatorem prezentacji kamiennych lwów była Fundacja Wspólnota Gdańska. Otwarciu wystawy towarzyszył ognisty performance Janusza Ploty ze Stowarzyszenia „Autostrada Kultury”. Rzeźby początkowo miały być w tym miejscu tylko przez kilka miesięcy, stoją jednak do dziś. Plac im. Dariusza Kobzdeja znajduje się w części Gdańska historycznie należącej do Głównego Miasta. Usytuowany jest pomiędzy Targiem Drzewnym, ul. Szeroką, Pańską i Podwalem Staromiejskim. Dawniej zwany Targiem Truskawkowym (niem. Erdbeermarkt), od 1999 r. nosi nazwę Dariusza Kobzdeja, gdańskiego działacza antykomunistycznego.
Informacje o autorach:
Adam Dziejowski – ur. w 1973 r. w Morągu. Jest rzeźbiarzem, ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Edwarda Sitka. Wraz z Pawłem Sasinem jest współautorem „Pomnika Gdynian Wysiedlonych” na placu przy ul. Starowiejskiej w Gdyni.
Bente Kluge – pochodząca z Norwegii rzeźbiarka o kanadyjskich korzeniach, mieszka w Sopocie. Ukończyła Wydział Kostiumów Teatralnych w Państwowej Wyższej Szkole Rzemiosł Artystycznych i Projektowania Przemysłowego w Oslo, a następnie Wydział Rzeźby w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W Polsce od 1994 r. Rzeźbi m.in. w brązie, kamieniu, drewnie i technikach mieszanych, tworzy ceramikę. Zafascynowana kulturą afrykańską regularnie odwiedza Kenię i tam pracuje. Swoje rzeźby prezentowała na blisko 30 wystawach indywidualnych i grupowych w Polsce i Norwegii. Uczestniczy w plenerach rzeźby z drewna, kamienia.
Lucyna Kujawa – ur. 1974 r. w Gdyni. Jest rzeźbiarką, ukończyła Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracownik prof. Sławoja Ostrowskiego. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, architekturą wnętrz i projektowaniem zieleni. W pracach wykorzystuje marmur, granit, ceramikę, technologie odlewu metali, żywice barwione i wzbogacone kruszywem, formy silikonowe i formy wielokrotnego użytku. Jest współautorką Fontanny Czterech Kwartałów w Gdańsk. Jej projekt płyt upamiętniających miejsca śmierci ofiar Grudnia 1970 zdobył I nagrodę w konkursie Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Bolesław Marshall – ur. w 1938 r. w Toruniu. Ukończył Wydział Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego oraz projektowanie architektoniczno-rzeźbiarskie w pracowni prof. Adama Smolany. W 1972 r. osiadł w Reszlu, gdzie został administratorem tamtejszego zamku z ramienia Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W Reszlu utworzył centrum sztuki europejskiej, organizując wydarzenia artystyczne i kulturalne. W kolejnych etapach działalności artystycznej Bolesław Marshall stworzył m.in. cykl prac upamiętniających postać Janusza Korczaka, które znajdują się w Olsztynie, Giessen, Hanowerze i Paryżu, serię rzeźb poświęconych Mikołajowi Kopernikowi w pięćsetną rocznicę urodzin astronoma oraz dzieła inspirowane martyrologią i pamięcią ofiar II wojny światowej. W 1973 r. jako laureat konkursu wykonał z piaskowca „Pomnik Bohaterów Walk o Wyzwolenie Warmii i Mazur”, który można oglądać w Parku Jakubowym w Olsztynie czy rzeźby „Leda z Łabędziem”, którą zrealizował w 1963 r. w Parku Podzamcze nad Łyną w Olsztynie. W 1995 r. postać rzeźbiarza zaprezentował Grzegorz Płocha w krótkometrażowym dokumencie pt. „Kasztelan”. O artyście opowiadają m.in. Franciszek Starowieyski i Adam Myjak.
Mariusz Otta – ur. w 1983 r. Jest rzeźbiarzem, zajmuje się też ceramiką, malarstwem i rysunkiem, absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom zdobył w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego, aneks u prof. Teresy Klaman. Tworzy rzeźbę portretową i rysunki, incydentalnie rzeźbi w piasku, lodzie oraz kamieniu. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, m.in. w Polsce, Francji, Norwegii, Hiszpanii. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i Hiszpanii. W Gdańsku prace Mariusza Otty można zobaczyć w Parku im. Prezydenta Ronalda Reagana – „Jan Heweliusz” w granicie, Parku im. Jana Pawła II – dwie abstrakcyjne rzeźby w drewnie i na Placu im. Dariusza Kobzdeja – „Lew gdański” w granicie. Rzeźby jego autorstwa pojawiają się także w przestrzeni scenicznej filmu pt. „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Fundacja Wspólnota Gdańska
Autor wpisu: Marzena Świtała, Kora Kowalska
Źródła: Materiały Fundacji Wspólnota Gdańska
Bibliografia:
https://imprezy.trojmiasto.pl/Granitowe-Lwy-Wystawa-rzezb-imp105794.html
http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Boles%C5%82aw_Marschall
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia