Zdjęcie poziome przedstawiające rzeźbę mężczyzny siedzącego na betonowej, prostej ławce. Postać ubrana jest w elegancki garnitur i kamizelkę oraz nosi okulary. Jego krótkie włosy są zaczesane do tylu i nie zasłaniają jego uszu. Mężczyzna ma odwróconą głowę w swoją lewą stronę i patrzy pewnie przed siebie. Ma założoną nogę na nogę, a ręce szeroko rozłożone. W swojej lewej dłoni trzyma książkę w starej oprawie, zaś prawa opiera o stos innych tomów. Na krawędzi ławki zostały wyryte litery układające się w napis: „Dr Marian Pelczar, pierwszy powojenny dyrektor Biblioteki Gdańskiej”.
Fot. Paweł Jóźwiak

Ławka z rzeźbą dr Mariana Pelczara

Typ obiektu
pomnik
Data
09.04.2018
Autor
Adam Arabski
Adres
ul. Wałowa 15
Dzielnica
Śródmieście, Stare Miasto
Otwórz w google maps

Technika: odlew z brązu, siedzisko z żywicznego betonu

Wymiary

Obiekt: Pomnik w formie ławki z figurą dr. Mariana Pelczara (ur. w 1905 r., zm. w 1983 r.) – historyka, dyrektora Biblioteki Miejskiej, Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk. Nadał on bibliotece wysoką rangę naukową, gromadząc rozproszone pod koniec II Wojny Światowej zbiory Biblioteki Miejskiej, Archiwum Państwowego i mniejszych bibliotek. Marian Pelczar był współredaktorem pierwszych po wojnie wznowionych tomów „Rocznika Gdańskiego”. Rzeźbiarska postać́ dr. Mariana Pelczara swobodnie siedzi na ławce, z lewą nogą założoną na prawą. Prawa ręka jest oparta na czterech książkach ułożonych jedna na drugiej. Lewa ręka, w której trzyma książkę, jest wyciągnięta w przestrzeń w geście przekazania jej komuś́ do czytania. Na ławce, na przedniej frontowej listwie jest napis: „Dr Marian Pelczar pierwszy powojenny dyrektor Biblioteki Gdańskiej”.

Miejsce:

Ulica Wałowa to jedno z najbardziej znaczących miejsc dla historii miasta. Połączenie ulicy Wałowej (na Starym Mieście) i Placu Wałowego (na Starym Przedmieściu) opisuje niemal zapomniany w miejskiej urbanistyce krąg nowożytnych fortyfikacji miasta. Ten krąg obejmuje ulice: Wałowa, Sienna Grobla, Długa Grobla, Reduta Dzik, Reduta Miś, Reduta Wyskok, Grobla Kamienna, Plac Wałowy. Domknięcie kręgu fortyfikacji następowało wzdłuż obecnych ulic: Okopowa, Wały Jagiellońskie, Wały Piastowskie oraz ufortyfikowaniem na wzgórzach Grodziska po zachodniej stronie miasta.

Po wojnie krąg ulic towarzyszący fortyfikacjom był całkowicie czytelny i wyposażony w torowisko kolejowe, którego fragmenty można zobaczyć w posadzkach ulicznych. W ostatnich latach prowadzono wschodnią część rozbudowy Trasy WZ po śladzie wałowym (we fragmencie pomiędzy Długą Groblą i Redutą Dzik) oraz zlikwidowano przeprawę promową na Motławie (pomiędzy ulicą Wałową i Sienną Groblą), co zatarło ciągłość wnętrz urbanistycznych pamiętających nowożytne ufortyfikowania.

Krąg wałowy ma swój ciekawy początek i koniec również w sensie programu użytkowego: zaczyna się w zachodniej części ul. Wałowej, przy której znajdują się dwa budynki: Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk oraz nieformalne wejście do I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, zaś kończy na Placu Wałowym, przy którym mieści się Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. Ławeczka z rzeźbą dr. Mariana Pelczara kompozycyjnie przynależy fasadzie starego budynku Biblioteki Polskiej Akademii Nauk.

Informacje o autorze: Adam Arabski – ur. w 1978  r. rzeźbiarz, Absolwent  Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom uzyskał w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego w 2004  r. Od 2007  r. prowadzi pracownię technik rzeźbiarskich jako nauczyciel dyplomowany w Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie. Autor wielu plenerowych form rzeźbiarskich.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Biblioteka Gdańska PAN, sponsor: miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje

Autor wpisu: inwentaryzacja: zespół Politechniki Gdańskiej, opis miejsca: Jacek Dominiczak, uzupełnienie merytoryczne: Małgorzata Paszylka-Glaza.

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła: 

Karta inwentaryzacyjna (opracowanie: prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, dr inż. arch. Izabela Burda, studentki architektury: Daria Zimnicka, Oliwia Żuralska, 2018)

Bibliografia:

www.gedanopedia.pl

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/odslonieto-pomnik-b-dyrektora-pan-biblioteki-gdanskiej

https://onebid.pl

Dorota Karaś, Pomnik-ławeczka Mariana Pelczara stanie w Gdańsku, http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,23233813,pomnik-laweczka-mariana-pelczara-stanie-w -gdansku.html

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Awiator

Typ obiektu
rzeźba
Data
2012
Autor
Adam Arabski
Adres
al. Jana Pawła II 3D

Trzy drzewa

Typ obiektu
instalacja
Data
2017
Autor
Adam Arabski
Adres
Beniowskiego
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Lew Hewelion Biznesman

Typ obiektu
rzeźba
Data
12.2016
Autor
Tomasz Radziewicz
Adres
ul. Rajska 16

Pomnik Jana Pawła II

Typ obiektu
pomnik
Data
25.11.1984
Autor
Wawrzyniec Samp
Adres
ul. Profesorska 17

Pomnik Jana Heweliusza

Typ obiektu
pomnik
Data
18.02.1973
Autor
Michał Gąsienica-Szostak
Adres
skwer przy ulicy Wodopój
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady kamienicy Kaletnicza 3

Typ obiektu
detal architektoniczny
Data
około 1954
Autor
Alfred Wiśniewiski
Adres
Kaletnicza 3

Sgraffito na fasadzie piekarni

Typ obiektu
fasada
Data
1982
Autor
Grzegorz Protasiuk
Adres
ul. Słowackiego 37

Rzeźba Yoni

Typ obiektu
rzeźba
Data
06.10.2017
Autor
Jerzy Dobrzański
Adres
Słowackiego 19
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika