Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: malarstwo ścienne
Obiekt:
Historyzująca fasada przykrywająca blok mieszkalny, który powstał jako część powojennej odbudowy Gdańska. W 2017 r. przeszła remont generalny w ramach projektu „Gdańskie Fasady OdNowa”, którego celem była poprawa jakości przestrzeni publicznej Głównego Miasta poprzez dodanie dekoracji architektonicznych istniejącym budynkom, pominiętym w trakcie odbudowy Gdańska.
Dwuosiowa elewacja otrzymała akwarelową dekorację malarską, o pastelowej kolorystyce z elementami dominanty w postaci oranżów kontrastujących z błękitem tynku. W pasie pomiędzy pierwszą i drugą kondygnacją umieszczono na osi fasady rondele z wizerunkami lwów; pomiędzy drugą i trzecią – kwadraty zbliżające się do zewnętrznych krawędzi okien: zachodni z abstrakcyjną szachownicą, wschodni z lwią łapą na szachownicy; pomiędzy trzecią i czwartą kondygnacją – tonda zbliżające się do wewnętrznych krawędzi okien: zachodni z lwią łapą, wschodni z koroną; pomiędzy czwartą kondygnacją a attyką w centralnej części umieszczono dwie lwie głowy zwrócone ku sobie. Całość założenia wieńczą motywy floralne rozdzielające płyciny umieszczone na attyce.
Miejsce:
Budynek położony jest w obszarze uznanym za pomnik historii. Stanowi element historycznego układu urbanistycznego miasta Gdańska. Ulica Ogarna zniszczona została w 1945 r. w trakcie działań wojennych. Odbudowano ją na podstawie tak zwanego planu Zachwatowicza, zakładającego rekonstrukcję historycznych form. Było to możliwe do zrealizowania jedynie w postaci osiedla robotniczego, którego blok zabudowy przykryty został historyzującym parawanem fasad. Powstały budynek był wynikiem połączenia dwóch domów w kompleks ze wspólną klatką schodową, wejściem od podwórka oraz równą górną linią okien podkreślającą blokowość założenia. Elewacje nie zostały uzupełnione o dekoracje architektoniczne.
Informacje o autorce:
Wilga Badowska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom obroniła w 1986 roku w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Ostrowskiego. Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Zarządca „Attyka”
Autor wpisu: Noemi Etush
Bibliografia:
https://www.fasadyodnowa.pl/pl/realizacje/ogarna-7375/ [dostęp 18.04.2021]
http://wilgabadowska.pl/portfolio/ [dostęp 18.04.2021]
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia