Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika –
Wymiary –
Obiekt: „Fontanna składa się z dwóch części: wodospadu i kilkudziesięciu dysz zgromadzonych na trzech metalowych ringach i wokół nich. Woda wypływa z kamiennej ściany w pobliżu Wielkiego Młyna, tworząc wodospad i nawiązuje do kaskad wodnych tworzonych przez pobliski Kanał Raduni. Stanowi ona też ciekawe zamknięcie kompozycji w odniesieniu do znajdującego się za nim muru średniowiecznego z przyporami. Woda spływa tutaj ze ściany na długości 4 m, tworząc gładką taflę wody podświetlaną wieczorami jednokolorowym światłem. Natomiast utrzymująca się cienka tafla wody u stóp fontanny zachowuje się jak lustro, w którym odbijają się elementy architektury, zieleni i nieba – to pierwsza fontanna w Polsce wykorzystująca ten efekt. Oświetlenie urządzenia oraz dysze usytuowane w pierścieniach, spieniające i laminarne stanowią nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia tworzenie różnorodnych obrazów wodnych i świetnych. Dzięki temu fontanna działa w pięciu specjalnie stworzonych choreografiach światła i wody. Efekty te odzwierciedlają symboliczne nastroje: oczekiwanie/samotność, tęsknota/niepokój, radość/spotkanie i euforia/spełnienie. Kwadrans przed każdą pełną godziną fontanna wkracza w najbardziej widowiskowy program specjalny, który jest kumulacją wszystkich nastrojów. Konkretną sekwencję fontanny dopełnia wielobarwna iluminacja drzew znajdujących się na placu Heweliusza oraz oświetlenie wieży kościoła św. Katarzyny. W weekendy około godziny 21.45 niezwykłego charakteru temu wzajemnie uzupełniającemu się widowisku nadaje dźwięk carillonu. Zmienna obrazowo fontanna tworzy kameralne widowisko wodno-świetlne.” (źródło: www.gdansk.pl)
Na tyłach ściany będącej częścią fontanny jest umieszczony cytat z dzieła Jana Heweliusza Selenographia: „… W wodzie, owej płynnej materii, nie ma nic stałego”.
Miejsce: Skwer Heweliusza, przy ul. Korzennej naprzeciwko Ratusza Staromiejskiego.
Ratusz Staromiejski do czasu II Wojny Światowej stał wewnątrz gęstej zabudowy Starego Miasta. Jego fasada, podobnie jak fasada Ratusza Głównomiejskiego, stała naprzeciw fasad kamienic tworzących pierzeję ulicy – w wypadku Ratusza Staromiejskiego dzisiejszej ul. Korzennej.
Miejski skwer przed główną fasadą Ratusza Staromiejskiego powstał w rezultacie powojennej odbudowy miasta i decyzji, by nie odbudowywać kamienic dawniej stojących vis-à-vis Ratusza. Uzyskał wyraźną osią kompozycyjną powiązaną z symetryczną fasadą Ratusza. Na tej osi ulokowano artefakty: pomnik Jana Heweliusza, zegar słoneczny oraz fontannę Heweliusza. Dzisiejsza urbanistyka wokół budynku Ratusza Staromiejskiego pozwala widzieć go jako centralny obiekt niemal kwadratowej w planie przestrzeni, która rozcięta jest starannie obudowanym Kanałem Raduni, na którym zbudowane są dawne miejskie młyny.
Informacje o autorze: Roland Kwaśny – projektant, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna
Autor wpisu: inwentaryzacja: zespół Politechniki Gdańskiej, opis miejsca: Jacek Dominiczak, uzupełnienie merytoryczne Małgorzata Paszylka-Glaza
Źródła:
Karta inwentaryzacyjna (opracowanie: prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, dr inż. arch. Izabela Burda, studentki architektury: Daria Zimnicka, Oliwia Żuralska, 2018)
Bibliografia:
http://gdansk.naszemiasto.pl/artykul/fontanna-przy-pl-heweliusza-w-gdansku- otwarcie
https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wiadomosci/nowy-sezon-muzycznych-opowiesci-fontanny-heweliusza,a,113833
https://www.giwk.pl/o-nas/aktualnosci/koncepcja-fontanny-na-placu
https://pg.edu.pl/_/absolwent-pg-projektantem-gdanskiej-fontanny
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia