Zdjęcie poziome wykonane ukosem, przedstawiające fontannę złożoną z trzech, srebrnych okręgów. Otoczona jest ona niskimi, czarnymi, metalowymi barierkami. Obok niej stoją dwie nowoczesne ławki miejskie w formie czarny prostopadłościanów. Przeciwlegle znajduje się kolejny element fontanny w postaci czarnej, średnich rozmiarów ściany. W tle znajduje się zabytkowa zabudowa Gdańska.
Fot. Paweł Jóźwiak

Fontanna Heweliusza

Typ obiektu
fontanna
Data
08.08.2014
Autor
Roland Kwaśny
Adres
Skwer Heweliusza
Dzielnica
Śródmieście, Stare Miasto
Otwórz w google maps

 

Technika

Wymiary

Obiekt: „Fontanna składa się z dwóch części: wodospadu i kilkudziesięciu dysz zgromadzonych na trzech metalowych ringach i wokół nich. Woda wypływa z kamiennej ściany w pobliżu Wielkiego Młyna, tworząc wodospad i nawiązuje do kaskad wodnych tworzonych przez pobliski Kanał Raduni. Stanowi ona też ciekawe zamknięcie kompozycji w odniesieniu do znajdującego się za nim muru średniowiecznego z przyporami. Woda spływa tutaj ze ściany na długości 4 m, tworząc gładką taflę wody podświetlaną wieczorami jednokolorowym światłem. Natomiast utrzymująca się cienka tafla wody u stóp fontanny zachowuje się jak lustro, w którym odbijają się elementy architektury, zieleni i nieba – to pierwsza fontanna w Polsce wykorzystująca ten efekt. Oświetlenie urządzenia oraz dysze usytuowane w pierścieniach, spieniające i laminarne stanowią nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia tworzenie różnorodnych obrazów wodnych i świetnych. Dzięki temu fontanna działa w pięciu specjalnie stworzonych choreografiach światła i wody. Efekty te odzwierciedlają symboliczne nastroje: oczekiwanie/samotność, tęsknota/niepokój, radość/spotkanie i euforia/spełnienie. Kwadrans przed każdą pełną godziną fontanna wkracza w najbardziej widowiskowy program specjalny, który jest kumulacją wszystkich nastrojów. Konkretną sekwencję fontanny dopełnia wielobarwna iluminacja drzew znajdujących się na placu Heweliusza oraz oświetlenie wieży kościoła św. Katarzyny. W weekendy około godziny 21.45 niezwykłego charakteru temu wzajemnie uzupełniającemu się widowisku nadaje dźwięk carillonu. Zmienna obrazowo fontanna tworzy kameralne widowisko wodno-świetlne.” (źródło: www.gdansk.pl)

Na tyłach ściany będącej częścią fontanny jest umieszczony cytat z dzieła Jana Heweliusza Selenographia: „… W wodzie, owej płynnej materii, nie ma nic stałego”.

Miejsce: Skwer Heweliusza, przy ul. Korzennej naprzeciwko Ratusza Staromiejskiego.

Ratusz Staromiejski do czasu II Wojny Światowej stał wewnątrz gęstej zabudowy Starego Miasta. Jego fasada, podobnie jak fasada Ratusza Głównomiejskiego, stała naprzeciw fasad kamienic tworzących pierzeję ulicy – w wypadku Ratusza Staromiejskiego dzisiejszej ul. Korzennej.

Miejski skwer przed główną fasadą Ratusza Staromiejskiego powstał w rezultacie powojennej odbudowy miasta i decyzji, by nie odbudowywać kamienic dawniej stojących vis-à-vis Ratusza. Uzyskał wyraźną osią kompozycyjną powiązaną z symetryczną fasadą Ratusza. Na tej osi ulokowano artefakty: pomnik Jana Heweliusza, zegar słoneczny oraz fontannę Heweliusza. Dzisiejsza urbanistyka wokół budynku Ratusza Staromiejskiego pozwala widzieć go jako centralny obiekt niemal kwadratowej w planie przestrzeni, która rozcięta jest starannie obudowanym Kanałem Raduni, na którym zbudowane są dawne miejskie młyny.

Informacje o autorze: Roland Kwaśny – projektant, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna

Autor wpisu: inwentaryzacja: zespół Politechniki Gdańskiej, opis miejsca: Jacek Dominiczak, uzupełnienie merytoryczne Małgorzata Paszylka-Glaza

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła: 

Karta inwentaryzacyjna (opracowanie: prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, dr inż. arch. Izabela Burda, studentki architektury: Daria Zimnicka, Oliwia Żuralska, 2018)

Bibliografia:

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/11-gdanskich-fontann-gdzie-mozna-przysiasc-przy-szemrzacej-wodzie,a,76795

http://gdansk.naszemiasto.pl/artykul/fontanna-przy-pl-heweliusza-w-gdansku- otwarcie

https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wiadomosci/nowy-sezon-muzycznych-opowiesci-fontanny-heweliusza,a,113833

https://www.giwk.pl/o-nas/aktualnosci/koncepcja-fontanny-na-placu

https://pg.edu.pl/_/absolwent-pg-projektantem-gdanskiej-fontanny

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

mural „Paweł Adamowicz”

Typ obiektu
mural
Data
29.06.2021
Autor
Jarosław Malicki
Adres
ul. Mniszki 5/6

Dary Stolema

Typ obiektu
rzeźba
Data
2003
Autor
Jakub Maliszewski
Adres
ul. Rajska 10

Ławka z rzeźbą dr Mariana Pelczara

Typ obiektu
pomnik
Data
09.04.2018
Autor
Adam Arabski
Adres
ul. Wałowa 15
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady kamienicy przy Długim Targu 5-6

Typ obiektu
fasada
Data
1954
Autor
Zygmunt Karolak
Adres
Długi Targ 5-6

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.1997
Autor
Rafał Ewertowski
Adres
Bajana 9a

Dekoracja fasady przy Długiej 33

Typ obiektu
detal architektoniczny
Data
1953
Autor
Maria Alkiewicz, Cecylia Dobrowolska
Adres
ul. Długa 33
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika