Zdjęcie poziome przedstawiające białą, ceglaną ścianę pokrytą kolorowymi napisami w języku angielskim. Zostały one wykonane m.in. bordową, jasnozieloną i pomarańczową farbą w prostej czcionce i mają charakter hasłowy. Napisy przekazują informacje w jaki sposób można okazać wsparcie Ukrainie w social mediach np.: post only important information – publikuj jedynie ważne informacje.
Mural How to support Ukraine on social, Mariusz Waras, fot. P. Jóźwiak

Mural How to support Ukraine on social

Typ obiektu
mural
Data
26.02.2022
Autor
Mariusz Waras
Adres
ul. Doki 1
Dzielnica
Młode Miasto
Otwórz w google maps

Technika: malarstwo ścienne

 

Obiekt:

 

Mural powstał tuż po wybuchu agresji Rosji na Ukrainę, która nastąpiła 24 lutego 2022 roku. Była to spontaniczna reakcja artysty na nieuzasadniony atak sił rosyjskich, gest solidarności i wsparcia dla narodu ukraińskiego. Typograficzny mural zajmuje całą powierzchnię północnej ściany budynku 378A, dawnego magazynu modeli, a obecnie Centrum Sportu Stocznia. Tworzą go kolorowe hasła, napisane w języku angielskim wielkimi literami na białym tle, informujące o najskuteczniejszych formach pomocy Ukrainie w mediach społecznościowych. W górnej strefie na całej długości budynku znajduje się fioletowy napis w formie pytania „HOW TO SUPPORT UKRAINE ON SOCIAL”. Natomiast poniżej umieszczone zostały cztery hasła stanowiące odpowiedzi: „DOUBLE CHECK / SOURCES / BEFORE POST”, „POST ONLY / IMPORTANT / INFORMATION”, „DONT USE / PIN LOCATION”, „HELP DIRECTLY”. Są to krótkie, konkretne komunikaty o charakterze instrukcji, mające wskazać dobre praktyki publikowania w mediach społecznościowych informacji odnoszących się do trwającego konfliktu zbrojnego. Aby skutecznie wspierać Ukrainę w internecie należy zatem podwójnie sprawdzać źródła przed udostępnieniem postu, publikować tylko ważne informacje, nie używać lokalizacji i pomagać tylko bezpośrednio. O uniwersalnym charakterze dzieła świadczy zwięzłość wypowiedzi oraz użycie języka angielskiego, dzięki czemu treść ma szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Artysta wykonał mural we współpracy z członkami Kolektywu Pogoda oraz przy udziale m.in. Lesii Pcholki i Uladzimira Hramovitcha.

 

Miejsce:

 

Miejsce ekspozycji muralu jest symboliczne – to tereny dawnej Stoczni Gdańskiej, na których narodził się ruch „Solidarność”. Praca zlokalizowana jest na zewnętrznej ścianie północnej dawnego budynku 378A – magazynu modeli. Obecnie w tym budynku działa Centrum Sportu Stocznia, a teren należy do firmy Stocznia Cesarska Development. Budynek sąsiaduje z gmachem Dyrekcji Stoczni Gdańskiej, najstarszym stoczniowym zabytkiem. W pobliżu przy ulicy Narzędziowców znajduje się również siedziba Kolektywu Pogoda i prowadzona przez Mariusza Warasa Polexit Gallery.

 

Informacje o autorze:

 

Mariusz „m-city” Waras (ur. 1978) – doktor habilitowany, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, malarz zewnętrzny, grafik, ilustrator, posługujący się głównie techniką szablonu, twórca instalacji, kurator galerii billboardowej 238×504 w Gdyni, współtwórca Kolektywu Pogoda – think-tanku działającego na terenie Stoczni Gdańskiej i realizującego projekty z zakresu kultury i sztuki. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2004). W 2013 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2008–2014 dydaktyk w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (asystent w dyplomowej pracowni malarstwa prof. zw. Jerzego Ostrogórskiego (2008–2014) i prowadzący pracownię projektowania graficznego na Wydziale Rzeźby w Katedrze Intermediów (2010–2013)). W latach 2015-2021 roku pracował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadził Pracownię Rysunku i Street Artu. Od początku kariery zafascynowany miastem i sztuką ulicy. Autor kilkuset murali realizowanych w ramach projektu „m-city”. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

 

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Stocznia Cesarska Development

Autor wpisu: Gabriela Brdej

 

 

 

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

M-City Tells How To Support Ukraine On Social, 26.02.2022, brooklynstreetart.com

https://www.brooklynstreetart.com/2022/02/26/m-city-how-to-support-ukraine-on-social/ (dostęp 14.10.2022)

 

Murale Mariusza Warasa instrukcją w sprawie Ukrainy, 26.02.2022, rozrywka.trojmiasto.pl

https://rozrywka.trojmiasto.pl/Murale-Mariusza-Warasa-instrukcja-w-sprawie-Ukrainy-n164655.html (dostęp: 14.10.2022)

 

Anna Umięcka, W Gdańsku powstają kolejne antywojenne murale – artystyczny wyraz solidarności z Ukrainą, 09.03.2022, gdansk.pl

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/W-Gdansku-powstaja-kolejne-antywojenne-murale-artystyczny-wyraz-solidarnosci-z-walczaca-Ukraina,a,215351 (dostęp: 14.10.2022)

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Mural Ukraina walczy!

Typ obiektu
mural
Data
06.03.2022
Autor
Mariusz Waras
Adres
ul. Antoniego Lendziona 9
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Brama I

Typ obiektu
instalacja
Data
2000
Autor
Grzegorz Klaman
Adres
Stocznia Gdańska, historyczna brama nr 2

Oficjalny mural Lechii Gdańsk

Typ obiektu
mural
Data
2021
Autor
Tuse
Adres
ul. Robotnicza 1

Nowe Życie-neon

Typ obiektu
fasada
Data
2010, 2020
Autor
Elżbieta Jabłońska
Adres
ul. Jaracza 14 
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Rock’n’roll

Typ obiektu
mural
Data
06.2009
Autor
Edeltraut Rath
Adres
ul. Skarżyńskiego 8a

Jak wam się podoba

Typ obiektu
mural
Data
31.07.2018
Autor
różni autorzy
Adres
przejście podziemne pod ul. Okopową i Podwalem Przedmiejskim

Dekoracja fasady przy Długiej 47

Typ obiektu
mozaika
Data
1953
Autor
Maria Alkiewicz
Adres
ul. Długa 47
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika