Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: instalacja z paneli ogrodzeniowych
Wymiary: wys. 4,5 m, szer. 6 m, szer. wejścia 2,06 m
Obiekt: Instalacja Rozluźnienie wykonana przez Kacpra Wereskiego jest częścią Gdańskiej Plenerowej Galerii Rzeźby. Powstała w ramach Gdańskiego Festiwalu Form Przestrzennych „Rozdroża Wolności”, inspirowanego ideą wolności w Gdańsku. Wydarzenie miało miejsce od 2009 do 2019 r. i obejmowało międzynarodowy konkurs na formę przestrzenną oraz instalację artystyczną, międzynarodowy plener rzeźby z drewna, seminarium o sztuce w przestrzeni publicznej, a także liczne wydarzenia towarzyszące. Wolność, czyli główna idea festiwalu, co roku była także tematem konkursu. Dotyczyła nie tylko tematyki, ale również formy wykonania i wolności artystycznego wyrazu.
Praca Rozluźnienie otrzymała wyróżnienie w kategorii instalacja artystyczna w konkursie festiwalowym i zdecydowano się ją zrealizować w przestrzeni Parku im. Prezydenta Ronalda Reagana. Forma instalacji jest przewrotną interpretacją motywu bramy. Zaprasza do wejścia, ale tworzywo, z którego powstała, to panele ogrodzeniowe wykorzystywane jako ogrodzenia np. na ogródkach działkowych. Instalacja otrzymała jasny kolor, ażurowa forma nadaje jej bardzo delikatny charakter, dzięki czemu nie ingeruje ona w przestrzeń, ale delikatnie się w nią wkomponowuje. Nawiązuje do dawnego charakteru obszaru obecnego Parku Reagana, czyli ogródków działkowych, które kojarzą się ze wspólnotowością, relaksem, ale też z posiadaniem własnego kawałka ziemi w mieście, który daje poczucie bezpieczeństwa i prywatności/intymności.
Miejsce: Gdańska Plenerowa Galeria Rzeźby, zrealizowana w ramach Gdańskiego Festiwalu Form Przestrzennych „Rozdroża Wolności”, usytuowana została na terenie parku im. Prezydenta Ronalda Reagana, honorowego obywatela Gdańska. Znajduje się ona w części parku leżącej na terenie dzielnicy Brzeźno. Założenie parkowe o powierzchni 85 ha zlokalizowano w pasie nadmorskim Gdańska. Obszar parku obejmuje dzielnice: Przymorze Wielkie, zachodnią część Brzeźna oraz wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się tymczasowe ogródki działkowe i nieużytki. Plan zagospodarowania terenu nadmorskiego na cele rekreacyjne powstał w 2001 r. i realizowano go etapami aż do 2014 r. Przestrzeń parku poza miejscami do wypoczynku, aktywności fizycznej czy do palenia ognisk urozmaicono stawami z odpływem z biologiczną zabudową linii brzegowych i wyspami lęgowymi dla ptactwa wodnego. W 2008 r. Park im. Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.
Informacje o autorze: Kacper Wereski jest artystą i fotografem. Studia ukończył na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Współpracuje z Muzeum Architektury we Wrocławiu jako fotograf.
Stan obiektu: brak uwag
Właściciel/opiekun: Fundacja Wspólnota Gdańska
Autor wpisu: Dorota Kucharczyk
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia