Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: rzeźba w piaskowcu
Wymiary: wys. 105 cm, szer. 46 cm, gł. 55 cm
Obiekt: Pełnoplastyczna kompozycja figuratywna, wydobyta z jednego bloku szarego piaskowca, przedstawia klęczącą kobietę wraz z siedzącym na jej kolanach dzieckiem. Młoda kobieta w skupieniu patrzy przed siebie, ubrana jest w długą fałdzistą suknię, prawą ręką uniesioną do góry odgarnia długie, pofalowane włosy, zaś drugą podtrzymuje znajdujące się poniżej nagie dziecko, które z odchyloną ku górze głową wpatruje się w matkę. Partie anatomiczne kompozycji opracowane są w sposób realistyczny. Frontalne przedstawienie zdynamizowane zostało poprzez bardzo dekoracyjne ukazanie draperii szat otulających plecy kobiety, które nabiera wręcz abstrakcyjnego charakteru. Kompozycja osadzona jest na grubym cokole o nieregularnym kształcie. Rzeźbę zakupiono do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku bezpośrednio od artysty 10 listopada 1973 r. Od 1976 r. „Macierzyństwo” eksponowane jest w plenerowej galerii rzeźby w Parku Oliwskim. Praca ustawiona została na granitowym postumencie o wymiarach podstawy 60 × 60 cm i wys. 125 cm. Praca jest sygnowana na tylnej krawędzi cokołu rzeźby: „Z. Kępski”.
Miejsce: Rzeźba wkomponowana jest w naturalne otoczenie północnej części Parku im. Adama Mickiewicza w Oliwie. Stanowi część plenerowej stałej ekspozycji Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, powstałej z inicjatywy Muzeum, Zarządu Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Urzędu Miejskiego. Galeria prezentująca prace artystek i artystów różnego pokolenia oficjalnie została otwarta 30 marca 1976 r.
Informacje o autorze: Zygmunt Kępski – ur. w 1924 r. w Piotrkowie Trybunalskim, zm. w 1983 w Gdańsku. Studia artystyczne odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) na Wydziale Rzeźby, uzyskując dyplom w 1954 r. w pracowni Mariana Wnuka. Brał udział przy rekonstrukcji rzeźbiarskich elementów zabytkowej architektury Głównego Miasta w Gdańsku. Uczestniczył w konkursach, m. in. na „Pomnik Bohaterów Warszawy” w Warszawie (wyróżnienie), „Pomnik Pomordowanych Żydów” w Radomiu, „Pomnik Pomordowanych w Bydgoszczy”, Bydgoszcz. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowego w Gdańsku oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.
Stan obiektu: przed renowacją
Właściciel/opiekun: Muzeum Narodowe w Gdańsku
Autor wpisu: Andrzej Zagrobelny
Źródła:
Karta Katalogu Naukowego Muzealiów Artystycznych i Artystyczno-Historycznych, nr inw. MNG/SW/32/RZ
Bibliografia:
Galeria Współczesnej Rzeźby gdańskiej w Parku Oliwskim, oprac. J.W. Bradtke, MNG, Gdańsk 1978 [wydanie II, Gdańsk 1989]
Franciszek Mamuszka, Ekspozycja rzeźby w parku oliwskim, [w:] tenże, Oliwa. Okruchy z dziejów, zabytki, Gdańsk 1985
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia