Dolne Miasto – Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska

Dzielnice
Dolne miasto

1. Undercover

Typ obiektu
Instalacja
Data
14.05.2010
Autor
Esther Stocker
Adres
skrzyżowanie ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie

Instalacja artystyczna to niezwykły wizualnie wariant wejścia do podziemnego pasażu. Pokrycie graficzne zadaszeń wiat wejściowych i wjazdowych w przestrzeń́ przejścia podziemnego na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i ul. Podwale Przedmiejskie. Artystka odsłania wejście poprzez opakowanie formy w siatkę współrzędnych, sfragmentaryzowanych struktur i czarno-białych wzorów.

2. Staging Anonymous

Data
14.05.2010
Autor
Dominik Lejman
Adres
skrzyżowanie ulic Łąkowej i Podwale Przedmiejskie

Instalacja artystyczna składa się z dwóch elementów: instalacji świetlnej i wielkoformatowego zdjęcia, wpisana jest w przestrzeń́ przejścia podziemnego na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i ul. Podwale Przedmiejskie. Dominik Lejman stworzył iluminację świetlną̨, w którą wprowadza przechodniów tak, by znaleźli się nieoczekiwanie w świetle reflektorów. Dzięki operowaniu światłem szary tunel ożywa delikatnie migającymi, różnokolorowymi barwami.

3. LKW Gallery

Data
24.06.2008
Autor
Lex Rijkers, Daniel Milohnic
Adres
ul. Szopy, pod wiaduktem

Ulokowany pod wiaduktem ciężarówka typu TIR z niebieskim kontenerem na naczepie to pierwsza instalacja artystyczna zrealizowana w ramach konkursu Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, realizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. Zakleszczony pod wiaduktem samochód symbolicznie odzwierciedla zamknięcie dzielnicy Dolne Miasto, odciętej wiaduktem komunikacyjnym od Starego Miasta. Obiekt był jednym z pierwszych dzieł powstałych w ramach procesu rewitalizacji tej dzielnicy.

4. Niewidzialna Brama

Typ obiektu
Instalacja
Data
2009
Autor
Front Studio
Adres
ul. Szopy / pod wiaduktem ul. Podwale Przedmiejskie

Wiadukt obłożony jest metalowymi płytami o polerowanej, lustrzanej powierzchni. To nietypowa ingerencja twórców w istniejący już przejazd nad ul. Szopy. Widok odbijający się od okładziny wizualnie znosi barierę fizyczną, jaką jest wiadukt. Jednocześnie przez swą oszczędną formę̨ instalacja przypomina nowoczesną architekturę minimalistyczną. Praca artystyczna w symboliczny sposób „naprawia” błąd projektujących ten wiadukt, który przecina i różnicuje wartościująco dwie sąsiednie dzielnice miasta.

5. Krople bursztynu - Amber Drops

Typ obiektu
Instalacja
Data
2011
Autor
Daniel Schlaepfer, Fred Hatt
Adres
ul. Szopy / pod wiaduktem ul. Podwale Przedmiejskie

Amber Drops to permanentna instalacja site-specific w przestrzeni dzielnicy Dolne Miasto pod wiaduktem przy ul. Szopy. Pulsujące światło poszczególnych kamyków i refleksy na metaliczno-lustrzanej płaszczyźnie pracy Invisible Gate grupy Front Studio będą sprawiały wrażenie, że cała ta przestrzeń żyje i oddycha.

ZOBACZ INNE SPACERY

Szlakiem Kolekcji Malarstwa Monumentalnego

Dzielnice
Zaspa

Spacer szlakiem sztuki animalistycznej

Dzielnice
Główne Miasto, Oliwa, Przymorze, Śródmieście

Szlakiem Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej

Dzielnice
Oliwa