Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: brąz, piaskowiec (postument), odlew
Wymiary: 130 cm x 30 cm x 87 cm
Obiekt:
Pełnoplastyczna rzeźba autorstwa Güntera Grassa, przedstawia ponadnaturalnej wielkości rybę – turbota – pochwyconą przez męską dłoń. Traktowane realistycznie przedstawienie ręki ujętej do wysokości przedramienia odlane zostało w brązie i ustawione w układzie wertykalnym na niskim postumencie. Rzeźba o gładkiej, polerowanej powierzchni wyróżnia się dwoma kolorami – ręka w odcieniu ciemnego brązu kontrastuje ze szlachetnie spatynowaną na zielono powierzchnią ryby. Na postumencie umieszczona jest niewielka brązowa plakietka informująca o autorze i tytule rzeźby.
Praca powstała w 1982 r. Znane są przynajmniej trzy warianty dzieła różniące się detalami. Rzeźby z cyklu „Turbot pochwycony” można podziwiać m. in. w ogrodzie przy domu pisarza i artysty w Behlendorfie (Szlezwik-Holsztyn), jak również przed galerią Dom Güntera Grassa w Lubece. Turbota noblista chętnie przedstawiał także w rysunku i technikach graficznych.
Rzeźba została uroczyście odsłonięta przez autora 6 października 2014 roku podczas szóstej edycji festiwalu Grassomania w obecności prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza, dyrektorki Gdańskiej Galerii Miejskiej – Iwony Bigos oraz zaproszonych gości. Odsłonięciu rzeźby towarzyszyło czytanie fragmentów powieści „Turbot” przez Güntera Grassa oraz aktora Teatru Wybrzeże Jacka Labijaka.
Miejsce:
Rzeźba jest częścią gdańskiej kolekcji dzieł noblisty, składającej się ze zbioru rysunków, grafik i rzeźb. Jest eksponowana – jako jedyna praca Grassa w przestrzeni publicznej – na przedprożu kamienicy przy ul. Szerokiej, gdzie mieści się oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej.
Informacja o autorze:
Günter Grass (ur. 16.10. 1927 r. w Gdańsku, zm. 13.04. 2015 r. w Lubece) prozaik, poeta, dramaturg, eseista, malarz, grafik oraz rzeźbiarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r. W latach 1948–1952 studiował grafikę i rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie u prof. Seppa Magesa i Ottona Pankoka. Następnie od 1953 do 1956 r. kontynuował studia pod kierunkiem wybitnego rzeźbiarza Karla Hartunga w Hochschule für Bildende Künste w Berlinie.
Stan obiektu: bardzo dobry
Właściciel/opiekun: Gdańska Galeria Miejska
Autor wpisu: Andrzej Zagrobelny
Źródła: karta inwentarzowa GGM/0153/2014
[dohttps://www.ggm.gda.pl/pl,1,0,0,1235,0,G_nter_Grass_odslonil_rzezbe_swojego_autorstwa,0,index.html [dostęp 31.05.2022]
https://gdansk.naszemiasto.pl/gdanska-galeria-guntera-grassa-odsloniecie-rzezby-turbot/ar/c13-2441373 [dostęp 31.05.2022]
Bibliografia:
Günter Grass – kolekcja, wyd. Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk 2016.
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia