Zdjęcie poziome przedstawiające tereny zielony w przestrzeni miejskiej, na których skwerze zostało umieszczone popiersie kobiety na wysokim, prostopadłościennym postumencie. W tle znajduje się historyczna architektura.
Fot. Paweł Jóźwiak

Pomnik Danuty Siedzikówny ps. Inka

Typ obiektu
pomnik
Data
30.08.2015
Autor
Andrzej Renes
Adres
ul. Gościnna
Dzielnica
Orunia
Otwórz w google maps

Technika: rzeźbiarstwo; aluminum, mosiądz, granit

Wymiary: 2,6 m

Obiekt: Pomnik upamiętnia postać Danuty Siedzikówny, pseudonim Inka. Jest to realistyczna rzeźba przedstawiająca postać kobiety w toczku z wpiętym krzyżem, który nawiązuje do pełnionej przez nią funkcji sanitariuszki. Figurę ujęto do popiersia, które osadzono na wysokim cokole. Pomnik odlany jest z aluminium i mosiądzu, a cokół wykonano z granitu. Głowa pochylona jest delikatnie w lewą stronę, rysy twarzy potraktowano z realistyczną dokładnością, na ramiona opadają delikatnie kręcone włosy. „Inka” przedstawiona została w mundurze z lekko rozpiętym kołnierzem, z prawej strony postaci fałdy szaty przechodzą w abstrakcyjną, geometryczną formę, w której umieszczony został symbol Polski Walczącej – kotwicę. Figura osadzona jest na granitowym postumencie, na którym znajduje się napis: „Danuta Siedzikówna | 1928–1946 | Ps. „Inka” | Chwała bohaterce”. Tuż przy cokole w dolnej partii postumentu znajduje się brązowa plakieta z napisami: „AK Wilno | Kmicic | Narocz | Łupaszko”, w jej centrum przedstawiona jest Golgota z trzema krzyżami, a w jej środku liczba 5.

Na tylnej części postumentu umieszczona jest niewielka srebrna tabliczka informująca o tym, że rzeźbę wzniesiono z inicjatywy Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia oraz społeczności dzielnicy Gdańsk Orunia. Wymienieni są fundatorzy pomnika, autor rzeźby oraz data odsłonięcia pomnika. Pierwotnie pomnik miał przedstawiać Inkę w powłóczystej szacie, jednak taka propozycja spotkała się z krytyką, pojawiły się zarzuty złego smaku oraz skojarzenia z przedstawieniami Matki Boskiej. Zamiast zgody na jego realizację uzyskano zgodę na tymczasowe ustawienie pomnika, która miała obowiązywać do uzyskania pozwolenia budowlanego. Pomnik w całości został sfinansowany ze składek społecznych.

Danuta Siedzikówna była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej dowodzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Działała także jako łączniczka, uczestnicząc w akcjach przeciw NKWD i UB. Została aresztowana przez UB w 1946 r., w Gdańsku, dokąd udała się po zaopatrzenie medyczne. Podczas przesłuchań była brutalnie torturowana, ale nie wyjawiła żadnych informacji. Wojskowy Sąd Rejonowy wydał wyrok kary śmierci i „Inka” została stracona 28 sierpnia 1946 r. (wyrok ten został uchylony w 1991 r.). W 2015 r. odnaleziono szczątki „Inki” w nieoznakowanym grobie na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym.

Miejsce: Pomnik znajduje się na skwerku przy ul. Gościnnej, w sąsiedztwie kościoła pw. św. Jana Bosko. Monument powstał z inicjatywy Salezjanów z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko na Oruni. Danuta Siedzikówna uczyła się w szkole salezjańskiej (na Podlasiu) i związek ten zapewne wpłynął na wybór upamiętnienia właśnie jej postaci. Przy okazji ustawienia monumentu miasto uporządkowało teren wokół pomnika i podniosło estetyczne walory otaczającej go przestrzeni. Obok pomnika znajduje się tablica z fotografią Danuty Siedzikówny oraz historią jej życia, element ten został zniszczony w 2017 r., ponownie odtworzono tablicę, która wciąż znajduje się w bliskim sąsiedztwie pomnika.

Informacje o autorze: Andrzej Renes – ur. w 1958 r. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom uzyskał w pracowni prof. S. Słoniny. W latach 1985–1986 studiował w Academie Royale des Beaux Arts w Brukseli. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Jest autorem wielu pomników, a także statuetek, m.in. „Pomnika Kardynała St. Wyszyńskiego” w Warszawie, „Pomnika St. Starzyńskiego” w Warszawie, statuetki WIKTORA (nagrody TVP dla osobowości roku), statuetki KISIEL (nagroda tygodnika „Wprost”).

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: –

Autor wpisu: Kinga Jarocka

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Sebastian Łupak, Orunia: odsłonili pomnik Inki, gdansk.pl,

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/orunia-odslonili-pomnik-inki,a,42288

Błażej Śliwiński, Pomnik Danuty Siedzikówny, gedanopedia.pl

https://www.gedanopedia.pl/gdansk/?title=POMNIK_DANUTY_SIEDZIK%C3%93WNY

W Gdańsku odsłonięto pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”, dzieje.pl

https://dzieje.pl/aktualnosci/w-gdansku-odslonieto-pomnik-danuty-siedzikowny-inki

Na gdańskiej Oruni odsłonięto kontrowersyjny pomnik sanitariuszki Inki, trojmiasto.wybocza.pl

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35612,18656308,na-gdanskiej-oruni-dslonieto-kontrowersyjny-pomnik-sanitariuszki.html

Maciej Sandecki, „Inka” na pomniku jak… Matka Boska. Będzie odsłonięcie, bo przyjeżdża prezydent, trojmiasto.wyborcza.pl

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35612,18653507,pomnik-inki-jak-matki-boskiej-stanie-jednak-bo-przyjezdza.html

Skandal w Gdańsku. Zniszczono pamiątkową tablicę „Inki”, tvp.info

https://www.tvp.info/30040266/skandal-w-gdansku-zniszczono-pamiatkowa-tablice-danuty-siedzikowny-inki

Andrzej Renes, Nota biograficzna, artinfo.pl

https://artinfo.pl/artysci/andrzej-renes

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Instalacja Nie ma nikogo w domu

Typ obiektu
instalacja
Data
12.08.2021
Autor
Joanna Grochocka
Adres
ul. Małomiejska 52

Grupa czterech rzeźb w Parku Oruńskim

Typ obiektu
rzeźba
Data
1979
Autor
Alfons Łosowski
Adres
Park Oruński

Pomnik św. Wojciecha

Typ obiektu
pomnik
Data
05.2000
Autor
Józef Fukś
Adres
Trakt św. Wojciecha 476
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 51

Typ obiektu
fasada
Data
1953
Autor
Edward Roguszczak, Antoni Szymaniuk
Adres
Długa 51

Dekoracja fasady przy Długim Targu 26

Typ obiektu
sgraffito
Data
1954
Autor
Barbara Massalska
Adres
ul. Długi Targ 26

Mural „Dziewczynka z jabłkami”

Typ obiektu
mural
Data
2017
Autor
Marek „Looney” Rybowski
Adres
ul. Kartuska 126a
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika