Zdjęcie w poziomie przedstawia fragment ściany budynku na którym widoczny jest relief wykonany w cegle ukazujący w sposób schematyczny motyw macierzyństwa.
Fot. Paweł Jóźwiak

Płaskorzeźba „macierzyństwo”

Typ obiektu
fasada
Data
1929
Autor
Bruno Paetsch
Adres
Hallera 17
Dzielnica
Wrzeszcz
Otwórz w google maps

Relief w cegle umieszczony na ścianie budynku przy ulicy Hallera 17 został wykonany pod koniec lat 20. XX wieku przez Brunona Paetscha i przedstawia motyw macierzyństwa, nawiązujący do pierwotnej funkcji budynku.

Materiał/technika: relief w cegle

Wymiary: około 300 cm x 200 cm

Obiekt: Płaskorzeźba wykonana w technice reliefu w ceglanej ścianie przedstawia motyw macierzyństwa. Sylwetki dwóch kobiet, jedna w pozycji siedzącej z wyciągniętymi ramionami ku pochylającej się nad nią kobiecie z dzieckiem na rękach, stanowią zamkniętą, statyczną kompozycję, wpisaną w prostokąt – negatyw wycięty w tynku na fasadzie budynku.

Motyw ten obrazuje przekazanie przez siostrę zakonną dziecka prawowitej, naturalnej matce, podkreślając w ten sposób odpowiedzialność i dojrzałość kobiety, która jest matką.

Tak wyrażono bezwarunkową, matczyną miłość w całej jej rozciągłości od szczęścia po ból. Tematyka płaskorzeźby nawiązuje do funkcji, jaką budynek pełnił pierwotnie: w tzw. Domu Sióstr mieszkał żeński personel szpitalnego kompleksu wybudowanego między ulicami Kliniczną, Hallera i Kochanowskiego. Płaskorzeźba została wykonana przez gdańskiego artystę Brunona Paetscha w tym samym czasie, kiedy powstał budynek, czyli w 1929 r., i stylistycznie wpisuje się w modernistyczne założenia architektury. Relief jest syntetyczny, kontury postaci mocno zaznaczone, jednak pozbawione cech indywidualnych, co znakomicie wpisuje się w uniwersalne, symboliczne ukazanie motywu macierzyństwa. Wykorzystanie do celów artystycznych zastanego budulca, tj. ceglanej ściany pod tynkiem, bez wprowadzania dodatkowych elementów dekoracyjnych, również odzwierciedla założenia modernizmu, a także nawiązuje do modnego wówczas nurtu ekspresjonizmu ceglanego.

Miejsce: Płaskorzeźba umieszczona jest na górnej części zachodniej elewacji budynku, na frontowej fasadzie i mimo że sam budynek jest zorientowany prostopadle wobec ul. Hallera, dekoracja jest doskonale widoczna z różnych stron. Sam budynek, należący pierwotnie do kompleksu szpitalnego, został zbudowany w 1929 r. i pełnił funkcję mieszkalną dla kobiecego personelu medycznego pobliskiego szpitala (tzw. Dom Sióstr – Schwesterhaus). Budynek zaprojektowano w stylu modernizmu, podobnie jak kilka innych z tego okresu ulokowanych wzdłuż ul. Hallera (np. gmach dawnej szkoły im. Heleny Lange, półokrągły budynek mieszkalny, czy nieco dalej gmach poczty projektu Adolfa Bielefeldta) utrzymane były w stylistyce ekspresjonizmu ceglanego.

Obecnie w budynku siedzibę ma Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych nr 2. W 2016 r. gmach został ocieplony od zewnątrz i wyremontowany, a płaskorzeźbę wyeksponowano i poddano renowacji.

Informacje o autorze: Bruno Paetsch – ur. w 1891 r w Gdańsku, zm. w 1976 r w Hamburgu, był znanym gdańskim przedwojennym artystą, rzeźbiarzem i rysownikiem. W latach 20. i 30. XX w. wykonał wiele obrazów dla gdańskich urzędów, a także dekoracji dla największych ówczesnych kin i hoteli miasta. Kilka jego obrazów umieszczono w kolekcji Gdańskiego Muzeum Miejskiego, jednak w czasie II wojny światowej zaginęły. W swej twórczości sięgał po różne style, od impresjonizmu, przez ekspresjonizm i monumentalizm, aż po nurt narodowego socjalizmu. Obecnie rozpoznana spuścizna malarza w gdańskich kolekcjach jest skromna, liczy 7 ilustracji do powieści francuskiego pisarza Balzaka pt. Kuzyn Pons, znamy także kilka obrazów w kolekcjach prywatnych oraz wyżej opisaną płaskorzeźbę ukazującą macierzyństwo na fasadzie budynku przy ulicy Hallera 17.

Stan obiektu: brak uwag

Właściciel/opiekun: Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych nr 2

Autor wpisu: Kora Kowalska

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Mural „Żyję tu i  odchodzę”

Typ obiektu
mural
Data
08.10.2009
Autor
Mikołaj Amadeusz Harmoza
Adres
plac Wybickiego/Lelewela

Mural Port Wrzeszcz- Kaczuszka

Typ obiektu
mural
Data
2018
Autor
Władysław Tyrkin
Adres
Grunwaldzka 176

Sgraffito na budynku Instytutu Maszyn Przepływowych PG

Typ obiektu
sgraffito
Data
1971
Autor
Kazimierz Ostrowski
Adres
ul. Fiszera 14
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady Ogarnej 90

Typ obiektu
sgraffito
Data
2016
Autor
Jacek Zdybel
Adres
ul. Ogarna 89/90

Rzeźba Pingwin

Typ obiektu
rzeźba
Data
1974
Autor
Franciszek Drozd
Adres
ul. Karwieńska 3

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 42

Typ obiektu
fasada
Data
1953
Autor
Bernarda Świderska, Ryszard Kozakiewicz
Adres
Długa 41
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika