Na poziomym zdjęciu widoczna jest fasada budynku z cegły z dużymi oknami i powyżej umieszczonym neonem ze stylizowanymi literami układającymi się w poziomy napis nowe życie.
Fot. Paweł Jóźwiak

Nowe Życie-neon

Typ obiektu
fasada
Data
2010, 2020
Autor
Elżbieta Jabłońska
Adres
ul. Jaracza 14 
Dzielnica
Młode Miasto, Śródmieście
Otwórz w google maps

„Nowe życie” jest neonem pochodzącym z lat 70. XX wieku, który został uratowany i odrestaurowany przez artystkę Elżbietę Jabłońską. Neon obecnie jest zainstalowany na fasadzie NOMUS – Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ulicy Jaracza na Młodym Mieście.

Technika: neon, stelaż metalowy

Wymiary: wys. 2 m, dł. 10 m

 

Obiekt: Pochodzący z lat 70. XX wieku neon “Nowe życie” powstał dla Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, znajdującej się we wsi Trzeciewiec w pobliżu Bydgoszczy. W 2005 roku natrafiła na niego artystka Elżbieta Jabłońska i postanowiła przywrócić mu dawny blask. Restauracja warstwy świetlnej neonu trwała przez kolejnych kilka lat,  stając się akcją, w którą zaangażowały się wspólnie galerie z całej Polski. Ten piękny gest solidarności środowiskowej artystka powiązała z tradycją idei spółdzielczości oraz osobą Zygmunta Chmielewskiego. Działacza i dyrektora Departamentu Rolnictwa i Dóbr Koronnych w okresie II Rzeczypospolitej oraz autora tzw. dekalogu spółdzielcy. Neon ponowne został uruchomiony w 2009 roku. Składa się on z metalowego stelażu, na którym zamontowane są neonowe rurki świetlne,  układające się w napis „Nowe Życie”. Praca rozświetla się w kolorze białym. Jej tytuł stał się nazwą dla całego projektu, w ramach którego neon podróżował po Polsce. Stając się tym samym punktem wyjścia dla działań artystycznych i dyskusji poświęconych tematowi szeroko rozumianej zmiany.

 

Miejsce: Odrestaurowany neon w 2010 roku został zaprezentowany w budynku przy ul. Jaracza 14 podczas wydarzenia Alternativa Housewarming. Po 10 latach podróży ponownie pojawił się w Gdańsku pod adresem Jaracza 14. Jest on prezentowany na dachu tego budynku od strony ul. Popiełuszki. Obecnie znajduje się tu NOMUS czyli najmłodsze muzeum sztuki współczesnej w Polsce, włączone do Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. NOMUS powstał w miejscu dawnego Instytutu Sztuki „Wyspa”, gdzie wcześniej znajdowały się przestrzenie warsztatowe Szkoły Budowy Okrętów. Budynek warsztatów powstał w 1940 roku w celu szkolenia przyszłych pracowników Stoczni. Gmach przetrwał do czasów powojennych w bardzo dobrym stanie, wykorzystywany dalej jako szkoła. W 1964 roku miał miejsce wybuch gazu, w efekcie którego zawaliła się część budynku, który bezpowrotnie utracił swój wcześniejszy harmonijny wygląd, oparty na symetrii. NOMUS poza działalnością w obszarze kultury prowadzi także działalność  edukacyjną. Oprócz sal wystawowych jest tam również miejsce spotkań i działań społecznych, z kawiarnią, kącikiem sensorycznych zabaw dla dzieci i księgarnią.

 

Informacje o autorze: Elżbieta Jabłońska (ur. 1970) studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1996 pracuje w Zakładzie Rysunku na tejże uczelni (obecnie Katedra Rysunku). Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W jej dorobku znajdują się działania długofalowe, oparte na współpracy z instytucjami kultury oraz publicznością, projekty aktywizujące różne środowiska, a także próby kuratorskie. Jej twórczość wpisywana jest często w nurt sztuki feministycznej czy postfeministycznej, choć sama artystka unika tak jednoznacznego określenia. Tworzy głównie instalacje, fotografie, performance oraz działania czasowo-przestrzenne. Wykorzystując i przekształcając popkulturowe stereotypy oraz klisze kobiecości prowadzi przepełnioną ironią grę z rolami społecznymi przypisanymi kobiecie, a jednocześnie z mechanizmami działania instytucji sztuki. Poddaje też refleksji zaangażowanie społeczne artystów oraz bada relacje semantyczne, niepokoi widza nie adekwatnością formy i treści językowego zapisu.

 

Stan obiektu: brak uwag, bardzo dobry

Właściciel/opiekun: Muzeum Narodowe w Gdańsku (Depozyt Gminy Miasta Gdańska w ramach Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej)

Autor wpisu: Dorota Kucharczyk

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Bibliografia:

Magdalena Ziółkowska, NOMUS. Kolekcja w działaniu/ Collection in Action, red. A. Szyłak, A. Grzonkowska, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdańsk 2021, s. 96–97.

 

Czasopisma:

Nowe Muzeum Sztuki, Notes na 6 Tygodni, 2021, nr 138, s. 30.

 

Internet:

http://www.elajablonska.com/projekt-41-nowe-ycie  [dostęp: 22.05.22]

https://zacheta.art.pl/pl/kolekcja/katalog/jablonska-elzbieta-nowe-zycie [dostęp: 22.05.22]

https://galeriabielska.pl/wydarzenie/elzbieta-jablonska-nowe-zycie-1 [dostęp: 22.05.22]

https://nomus.gda.pl/pl/zbiory/j/elzbieta-jablonska/nowe-zycie [dostęp: 22.05.22]

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Brama II

Typ obiektu
instalacja
Data
2000
Autor
Grzegorz Klaman
Adres
Stocznia Gdańska, przy historycznej bramie nr 2

Fragmenty muru Stoczni Gdańskiej oraz Muru Berlińskiego

Typ obiektu
pomnik
Data
2009
Autor
-
Adres
ul. Wały Piastowskie 24

Brama I

Typ obiektu
instalacja
Data
2000
Autor
Grzegorz Klaman
Adres
Stocznia Gdańska, historyczna brama nr 2
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Lwy Gdańskie na placu Kobzdeja

Typ obiektu
rzeźba
Data
18.05.2008
Autor
Adam Dziejowski, Bente Kluge, Lucyna Kujawa, Bolesław Marshall, Mariusz Otta
Adres
Plac Dariusza Kobzdeja

Pomnik Alfa Liczmańskiego

Typ obiektu
pomnik
Data
20.05.1965
Autor
Wiktor Tołkin
Adres
ul. Śluza 6

Dekoracja fasady kamienicy przy Długim Targu 37

Typ obiektu
fasada
Data
1954
Autor
Stanisław Teisseyre, Halina Bajońska, Roman Usarewicz, Jerzy Zabłocki
Adres
Długi Targ 37
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika