Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Materiał: malarstwo monumentalne, farby akrylowe
Obiekt:
Całą powierzchnię muralu wypełniają portrety mężczyzn i kobiet, wyłaniające się z nieregularnych, geometrycznych, czarnych form. Wizerunki układają się w poziome rzędy, w dolnej partii kompozycji widzimy twarze w największej skali. W wyższych partiach malowidła zmniejszają się z każdym kolejnym rzędem, na samej górze stają się prawie niewidoczne. Kompozycja autorstwa Mikołaja Harmozy zatytułowana „Żyję tu i odchodzę”, utrzymana została w chromatyce szarości, fioletów, brązów oraz bladych różów.
Wśród portretów są podobizny mieszkańców dzielnicy, m.in. właściciela sklepu, na którego ścianie namalowana jest praca, oraz przypadkowych przechodniów sportretowanych przez artystę w trakcie realizacji wielkoformatowego malowidła. Nie bez powodu, po lewej stronie kompozycji pojawiła się podobizna uznanego pisarza, laureata Nagrody Nobla, Güntera Grassa – jednego z najsłynniejszych mieszkańców dzielnicy, którego dom rodzinny przed wojną stał przy ul. Labesweg 13, obecnie ul. Joachima Lelewela 13. Grass ukazany został w ujęciu en trois quarts z charakterystyczną drewnianą fajką w ustach.
Mural powstał z okazji organizowanej prze Gdańską Galerię Miejską inauguracyjnej edycji Festiwalu Grassomania – Tożsamość Miejsca (1-31 październik 2009 r.), której kuratorką była Maria Sasin. W trakcie festiwalu, w którym uczestniczył osobiście Günter Grass, odbyły się liczne wydarzenia kulturalne: wystawy, performance, spotkania oraz koncerty poświęcone twórczości noblisty, zainaugurowano także działalność Gdańskiej Galerii Güntera Grassa mieszczącej się przy ul. Szerokiej, oddziału GGM.
Mural z portretem Güntera Grassa pośród mieszkańców dzielnicy, przypominający o autentyczności i niepowtarzalności tego miejsca, pod koniec 2021 r. został częściowo zniszczony, zamalowany, na niektórych fragmentach u dołu pojawiły się napisy.
Miejsce:
Mural znajduje się na bocznej ścianie niewielkiego, wolnostojącego lokalu użytkowego (sklep wielobranżowy) u zbiegu ul. Joachima Lelewela we Wrzeszczu Dolnym – ulicy przy której dzieciństwo i młodość spędził Günter Grass – z placem gen. Józefa Wybickiego. Nieopodal muralu, na placu Wybickiego ustawiona jest ławeczka z rzeźbami przedstawiającymi Güntera Grassa oraz Oskara Matzeratha, bohatera jednej z najbardziej znanych powieści noblisty „Blaszany bębenek”.
Informacje o autorze:
Mikołaj Amadeusz Harmoza – ur. 1973 r. w Wałbrzychu, malarz, rysownik i pedagog. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. Studia artystyczne odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Olszewskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w 1999 r. Od 2002 r. pracuje w macierzystej uczelni, prowadząc Pracownię Rysunku dla kierunków projektowych. Od 2003 r. swoje prace układa w cykle tematyczne : „Ściany mają uszy” (2003–2008), „Portrety domniemane” (2003), „Wąs polski” (2005–2008), „Pars pro toto” (2011), „Okolice portretu” (2012–2013), „Portrety hipotetyczne” (2013).
Stan obiektu: zniszczony, przed renowacją
Właściciel/opiekun: własność prywatna
Autor wpisu: Andrzej Zagrobelny
Źródła:
Druki ulotne (Archiwum Gdańskiej Galerii Miejskiej)
Bibliografia:
https://kultura.trojmiasto.pl/Artystyczne-wariacje-z-Gunterem-Grassem-w-tle-n35017.html
https://www.ggm.gda.pl/pl,0,0,21,Projekt_Grassomania_Tozsamosc_miejsca,0,0,index.php
Wzmianki o artyście:
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia