Zdjęcie poziome ze zbliżeniem na boczną ścianę wolnostojącego, małego budynku mieszkalnego, która w całości została pokryta muralem. Niszczejące malowidło utrzymane jest w różnych odcieniach szarości i ma charakter geometryczny. Przy pojedynczych figurach dostrzegalne są portretowe przedstawienia ludzkie. W tle widoczna jest niska zabudowa miejska.
Fot. Paweł Jóźwiak

Mural „Żyję tu i  odchodzę”

Typ obiektu
mural
Data
08.10.2009
Autor
Mikołaj Amadeusz Harmoza
Adres
plac Wybickiego/Lelewela
Dzielnica
Wrzeszcz
Otwórz w google maps

 

Materiał: malarstwo monumentalne, farby akrylowe

Obiekt:

Całą powierzchnię muralu wypełniają portrety mężczyzn i kobiet, wyłaniające się z nieregularnych, geometrycznych, czarnych form. Wizerunki układają się w poziome rzędy, w dolnej partii kompozycji widzimy twarze w największej skali. W wyższych partiach malowidła zmniejszają się z każdym kolejnym rzędem, na samej górze stają się prawie niewidoczne. Kompozycja autorstwa Mikołaja Harmozy zatytułowana „Żyję tu i odchodzę”, utrzymana została w chromatyce szarości, fioletów, brązów oraz bladych różów.

Wśród portretów są podobizny mieszkańców dzielnicy, m.in. właściciela sklepu, na którego ścianie namalowana jest praca, oraz przypadkowych przechodniów sportretowanych przez artystę w trakcie realizacji wielkoformatowego malowidła. Nie bez powodu,  po lewej stronie kompozycji pojawiła się podobizna uznanego pisarza, laureata Nagrody Nobla, Güntera Grassa – jednego z najsłynniejszych mieszkańców dzielnicy, którego dom rodzinny przed wojną stał przy ul. Labesweg 13, obecnie ul. Joachima Lelewela 13. Grass ukazany został w ujęciu en trois quarts z charakterystyczną drewnianą fajką w ustach.

Mural powstał z okazji organizowanej prze Gdańską Galerię Miejską inauguracyjnej edycji Festiwalu Grassomania – Tożsamość Miejsca (1-31 październik 2009 r.), której kuratorką  była Maria Sasin. W trakcie festiwalu, w którym uczestniczył osobiście Günter Grass, odbyły się liczne wydarzenia kulturalne: wystawy, performance, spotkania oraz koncerty poświęcone twórczości noblisty, zainaugurowano także działalność Gdańskiej Galerii Güntera Grassa mieszczącej się przy ul. Szerokiej, oddziału GGM.

Mural z portretem Güntera Grassa pośród mieszkańców dzielnicy, przypominający o autentyczności i niepowtarzalności tego miejsca, pod koniec 2021 r. został częściowo zniszczony, zamalowany, na  niektórych fragmentach u dołu pojawiły się napisy.

 

Miejsce:

Mural znajduje się na bocznej ścianie niewielkiego, wolnostojącego lokalu użytkowego (sklep wielobranżowy) u zbiegu ul. Joachima Lelewela we Wrzeszczu Dolnym – ulicy przy której dzieciństwo i młodość spędził Günter Grass – z placem gen. Józefa Wybickiego. Nieopodal muralu, na placu Wybickiego ustawiona jest ławeczka z rzeźbami przedstawiającymi Güntera Grassa oraz Oskara Matzeratha, bohatera jednej z najbardziej znanych  powieści noblisty   „Blaszany bębenek”.

 

Informacje o autorze:

Mikołaj Amadeusz Harmoza – ur. 1973 r. w Wałbrzychu, malarz, rysownik i pedagog. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. Studia artystyczne odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Olszewskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w 1999 r. Od 2002 r. pracuje w macierzystej uczelni, prowadząc Pracownię Rysunku dla kierunków projektowych. Od 2003 r. swoje prace układa w cykle tematyczne : „Ściany mają uszy” (2003–2008), „Portrety domniemane” (2003), „Wąs polski” (2005–2008), Pars pro toto(2011), „Okolice portretu” (2012–2013), „Portrety hipotetyczne” (2013).

 

Stan obiektu: zniszczony, przed renowacją

Właściciel/opiekun: własność prywatna

Autor wpisu: Andrzej Zagrobelny

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Pomnik z Oskarkiem / Ławeczka Oskara

Typ obiektu
pomnik
Data
2002
Autor
Sławoj Ostrowski
Adres
plac Józefa Wybickiego, strona północna

Blues Brothers

Typ obiektu
graffiti
Data
2020
Autor
Tuse
Adres
ul. Politechniczna 4

Uśmiechnięta dziewczyna

Typ obiektu
graffiti
Data
2019
Autor
Tuse
Adres
ul. Miszewskiego / ściana pod wiaduktem PKP
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Pomnik Danuty Siedzikówny ps. Inka

Typ obiektu
pomnik
Data
30.08.2015
Autor
Andrzej Renes
Adres
ul. Gościnna

Para

Typ obiektu
rzeźba
Data
2014
Autor
Bente Kluge
Adres
Park im. Jana Pawła II

Fontanna z konikiem morskim

Typ obiektu
fontanna
Data
1990?
Autor
nieznany
Adres
Sympatyczna 15
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika